Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-04-06

Térrendezés magyar módra

Térrendezés magyar módra

Tudta, hogy a térrendezésnek magyar ága is van? Próbálja ki!

A magyar térrendezés és a kínai feng shui vagy az indiai vaszati között sok párhuzamot találunk. Azonban minden népnek más-más hagyományai vannak, ezért szimbólumrendszerük is különbözik egymástól. Például Kínában a sárkány a szerencse szimbóluma, míg ugyanaz a magyar népmesékben a legyőzendő gonosz erőt testesíti meg. Ezek a szimbólumok sokszor jóval mélyebben vannak belénk kódolva, mint azt a tudatunkkal észlelnénk, ezért érdemes a magyar szimbólumvilág nyelvével dolgoznunk.
 
Forduljunk a Nap felé!
Őseink egyik alapvető irányelve volt a Nap felé fordulás, házaik bejáratát ezért jellemzően kelet vagy dél felé tájolták, sőt a legtöbb ablak is errefelé irányult, hogy minél több fény és világosság jusson be otthonukba. A bejáratnak, illetve a ház szemének számító ablaknak is kiemelt szerepe volt. A házat többek között az ajtó fölé helyezett állatszobrokkal védték - vagy épp szerencsehozó
lópatkóval -, az ablakokon pedig ugyanilyen szerepe volt a kereszt alakú osztásnak.
 
Otthonunk mindent megmutat
 
A magyar térrendezés szerint otthonunk képe a jelenlegi élethelyzetünket tükrözi. Ennek ismeretében felfedezhetjük erősségeinket és gyengeségeinket. Ha tehát egy tökéletesen berendezett lakásba költöztetnénk valakit, akkor a lakás napok, hetek alatt hozzáigazodna használójához, azaz bizonyos helyeken rendetlenség, máshol túlzott tisztaság vagy sivárság uralkodna - ezek annyira jellemzőek ránk, mint az ujjlenyomatunk. Megfigyelhetjük tehát, mely életterülettel érdemes dolgoznunk.
 
A tájolás lényeges
 
A lakás különböző helyiségeit érdemes összehangolni az égtájakkal és azok feladataival. Az ősi magyar térrendezés szerint alapvető irányt jelent a kelet-nyugat tengely, mely férfi – déli – jobb, illetve női – északi – baloldalra osztja a házat. Ha a két oldal egyensúlyban van egymással, harmónia uralkodik otthonunkban. 
 
Észak: Az elmélyülés, a befelé fordulás, a meditáció területe, az álmok hona.
Kelet: Az indítás, a kezdés területe, ahol elvetjük a magot, az élet bölcsőjét.
Középső terület: Az otthonunk szíve, a család, a közösség, az egység helye.
Nyugat: Az összegzés, a betakarítás helye. A tartalékolás területe.
Dél: Az életerő, az akarat, a tettek területe, az aktív munkáé, ahol minden kibontakozik.
 
A hiány jelez nekünk
 
Ha lakásunk valamelyik területén hiányt észlelünk, vagy elhanyagoltságot látunk, tudatosan segíthetjük az egyensúly kibontakozását különböző eszközökkel: egy megfelelően elhelyezett kép, egy mandala vagy növény képes plusz energiát adni.
Ezek persze nem oldják meg lelki gondjainkat: a plusz energia arra jó, hogy ha már megértettük az adott problémát, képesek legyünk dolgozni vele. A magyar térrendezés elsősorban a diagnosztizálásban és visszajelzésben adhat kiemelkedő segítséget.
 
Tisztítsuk meg az életterünket!
 
Tavasszal nemcsak a természet, hanem az ember is új erőre kap: nincs is jobb alkalom az új dolgok elkezdéséhez, a régiek felfrissítéséhez. Ez igaz a közvetlen környezetünkre, házunkra, lakásunkra is. Ne sajnáljuk kidobni vagy továbbadni az általunk már nem használt holmikat, hogy utat engedhessünk az újnak, a frissnek. Amit nem vettünk elő egy éve, azt jó eséllyel már nem is fogjuk. A szanálás a ház böjtje, tisztulása, jó hatással van az életünkre. A különböző égtájakon felhalmozott kacatok segítik megérteni, mely életterületeken van rendeznivalónk. Az is beszédes, ha otthonunkban egy területet, legyen az fiók, szekrény, nem vagyunk képesek átválogatni, csak gyűlnek benne felhalmozott dolgaink.
 
Rend a lelke mindennek
 
Abban minden térrendezési irányzat megegyezik, hogy a rend rendkívül fontos eleme életünknek. Ha totális lomtalanításra és nagytakarításra nincs is időnk, amennyiben egy kis leltárt csinálunk holmijaink között, már egy lépéssel közelebb jutottunk ahhoz, hogy saját lelkünkben is rendet teremtsünk, vagyis harmonikusabban élhessük mindennapjainkat.
 
Kapcsolódó HEGYVIDÉK kártya elfogadóhelyek:
https://hegyvidekkartya.hu/elfogadohelyek/ VÁSÁRLÁS | OTTHON, DESIGN
 

Ajánló
Ajánló
Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

"Nem vagyok elég jó!" - ismerős ez az önkorlátozó mondat? Korunk egyik legelterjedtebb problémája...

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Életünk során sokan eltávolodunk a gyermekkorunkban önmagukról kialakult képtől, ám ennek nem...

Adjon 30 napot az intuícióinak!

Adjon 30 napot az intuícióinak!

A nyári szabadság alatt több szabadidőnk van, amikor magunkra is jobban odafigyelhetünk....