2020-04-29
Rovarhotel – legyünk mi is szállásadók
Egy korábbi cikkünkben már írtunk róla, hogy miért fontos a biodiverzitás, és mit tehetünk az élővilág sokszínűségének megőrzése érdekében, akár egy erkélynyi helyen is. Ebben írtunk a rovarhotelekről, most pedig szeretnénk megmutatni, hogy otthon, akár gyermekünk segítségével, hogyan készíthetjük el saját szállodánkat a beporzást segítő szárnyas rovaroknak.
Bár az üzletekben is kaphatók tetszetős darabok, de készíthetünk – az egyszerűtől az összetettebb verzióig – mi magunk is sokféle rovarhotelt. A legegyszerűbbeket az óvodások saját maguk is készíthetik, a háztartásokban fellelhető anyagok felhasználásával. Az összetettebb verzió pedig a felnőtteknek lehet jó elfoglaltság, és később is a kert vagy terasz dísze marad.
Természetes és újrahasznosított anyagok
A rovarhotel legegyszerűbb változatához mindössze néhány műanyag flakonra és nádra vagy vékonyabb faágra lesz szükség.
A műanyag flakonokat (célszerű a nagyobb, 1,5 litereseket használni) keresztben félbevágjuk, és a végét is levágjuk, így egy cső alakot kapunk, amire azért van szükség, hogy ne párásodjon be, mert a nedves környezet a penész táptalaja lehet. Hosszában drótot vagy erősebb madzagot fűzünk át rajta, majd a nádszálakat vagy a vékonyabb ágacskákak sűrűn egymás mellett beleállítjuk.
Ezután, már csak annyi dolgunk van vele, hogy felakasztjuk egy faágra, és már várhatjuk is az első vendégeket!
Fahulladék felhasználása
Ha szétnézünk a lakásban vagy a kertben, akkor biztosan találunk régi fadobozt, farekeszt vagy néhány falécet, amelyekből egy kis barkácsolással szintén tudunk megfelelő szállást készíteni a rovarok számára.
Mivel ennek a változatnak fából készül a külső része, ezért érdemes esőtől védett helyre rakni, akár egy eresz alá, hogy a majdani vendégeket megvédjük a beázástól.
A dobozba, rekeszbe vagy a falécekből készült alapba akár többféle szobát is ki tudunk alakítani, amihez különböző anyagokat lehet felhasználni. Ilyen az előző változatnál már említett nád, a vékonyabb faágak, de ezen kívül a felnőttek segítségével kifúrt vastagabb ágakat vagy akár egy öreg kivágott fa törzsének szeletét, amelyre több lyukat kell fúrni.
Ha régebben épült házban lakunk, akkor érdemes szétnézni a kertben vagy a pincében, mert ott akár lyukacsos szerkezetű téglákat is találhatunk, amiket szintén fel tudunk majd használni.
Amire még érdemes odafigyelni, hogy a méheknek szánt szállások napos helyen legyenek.
A kevesebb több
Amennyiben hosszabb távra szeretnénk a kertünk díszeként is szolgáló rovarhotelt kialakítani, akkor a lábon álló, fedett verziót ajánljuk, de inkább több kisebb, mintsem egy nagyobb alakban. Itt a keret elkészítéséhez már komolyabb barkácskészség szükséges, de az egyes részek feltöltésénél még mindig be tudjuk vonni a gyerekeket is.
Az így elkészített hotelek egész évben jó szolgálatot tesznek, hiszen télen a különböző szárnyas rovarok téli álmához biztosítanak menedéket, tavasztól őszig pedig a gyerekekkel együtt megfigyelhetjük milyen szorgos beporzó munkások használják az általunk készített rovarhotelt!