Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2024-10-22

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

A Grimm testvérek meséi évszázadok óta az európai kulturális örökség fontos részét jelentik. Az Aranyszamár Bábszínház művészei úgy gondolták, érdemes a mai közönségnek érthető módon feldolgozni a klasszikusnak számító történeteket. A Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban mindezt bábos formában, rengeteg humorral, sok jókedvvel és játékosan teszik. A programot megtekintő családokra izgalmas és kellemes meglepetések várnak.
 
1812-ben egy különös könyv került jelent meg. Egészen addig csupán az irodalmárok meg a nyelvészek hallottak a hanaui Grimm fivérekről, Jacobról és Wilhelmről. Hála azonban a Gyermek- és családi mesék című vadonatúj kötetnek, a német nyelvterület kisebb-nagyobb fejedelemségeiben egy csapásra híressé és népszerűvé válnak.
A német fejedelemségek nagy része francia megszállás vagy befolyás alá került, és Napóleon háborúi miatt számtalan megpróbáltatás, sőt szenvedés vált Jacob és Wilhelm kortársaira. A fivérek meséik azonban gyorsan népszerűvé váltak egész Európában, és már egész korán eljutottak hozzánk is. A Grimm fiúk jól ismerték hazánkat és a magyar kultúrát, szerintük Petőfi Sándor Homérosz, Dante, Shakespeare és Goethe mellett a világirodalom öt legfontosabb személyisége közé tartozott.
 
Régi mese új köntösben
Az Aranyszamár Bábszínház csapata a két német mesegyűjtő egyik legismertebb, sok formában nagy népszerűségnek örvendő, klasszikus történetét állítja a bábszínház színpadára. Fekete Ádám Hüvelyk Matyi kalandjait mutatják be. Az aprócska kisfiú ezúttal a nagyvárosba jut el, ahol nem mindennapi élményekben lesz része. Olyan művészek szórakoztatják október 27-én vasárnap délelőtt a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpont ifjú közönségét, akik szerint a színház a folyamatos interakció és a közös játék színtere.
A játék során az emberi létezést nem a földi valóság szempontjából vizsgálják, hanem felfedezik a mesékben a spirituális kiteljesedés lehetőségét. Ezeket az elemi eredetű történeteket olyan tágas tükörborítású csarnoknak tekintik, amelynek a falairól visszatükröződhetnek életutunk egymást követő állomásai.
 
Az alkotás lángja
A csapat története leginkább egy szép mesére emlékeztet. 1997-ben kezdődött három kreatív, fiatal nő hosszú útja, mégpedig egy parányi faluban. Messze a nagyvárosok forgatagától hozták létre az Aranyszamár társulatát. Útjuk és a fejlődésük következő állomását a főváros jelentette. Megismerkedtek Budapesttel, ám nem adták fel az álmaikat, hanem vendégművészeket, színészeket, rendezőket, dramaturgokat és szövegírókat bevonva még izgalmasabb történetekkel álltak a nézőik elé.
Sokoldalúságukat mutatja, hogy a színházi tevékenységen túl ma már bábmódszertani tréningeket és képzéseket is tartanak. Szülők, nagyszülők és pedagógusok is kikérik a tanácsaikat, mivel az interaktív programjaikon játékos, könnyed formában mindenki átélheti a kimondott szó alkotó erejét. Megmutatják kicsiknek, nagyoknak, hogyan lehet felfogni a táguló világot.
 
Álmok, vágyak és mesék
A klasszikus történetek segíthetnek abban, hogy a kis nézők számára meghitté váljon az ismeretlen, eltűnjön a félelem és megérinthető közelségbe kerüljenek az álmok és a vágyak. A mese azonban nem csak a gyerekek számára lehet hasznos. A felnőttek is erősebbé, magabiztosabbá válhatnak, ha megértik egy-egy ősi történet tanulságát, és ráébrednek arra, hogy például az október 27-én bemutatandó Hüvelyk Matyi történetéből is sokat tanulhatnak.
Az Aranyszamár Bábszínház a független utazó gyermekszínházak közé tartozik. A tagjai új utak keresésére hajlandó művészek. Szívesen játszanak a hajléktalanoknak és az átmeneti otthonban élő családoknak is. Felismerték, hogy épp a legelesettebbeknek van a legnagyobb szükségük a kultúrára, a mesék bátorító varázserejére.
Az elszántságuk sokban hasonlít a Grimm fivérekére, akik a napóleoni háborúk zűrzavarával dacolva megküzdöttek a szegénységgel, összegyűjtötték a legszebb német romantikus történeteket, majd csokorba fogva kiadták a legizgalmasabb meséket. Gyakorlatilag ők teremtették meg a német tudományos nyelvtant. Elérték azt, hogy még a szegények polcaira is felkerüljön egy-egy mesekönyv. A Hüvelyk Matyi történetében ősi hagyományokat dolgoztak fel. A parányi hős kalandjai arra tanítják a gyerekeket, hogy a hatalmas termet nem minden, mert a legkisebbek is lehetnek bátrak, hősiesek. 
Az előadás közreműködői: Sőregi Melinda, Szántó Viktória, Miareczky Edit, Nyitrai László, Fige Attila, Érsek-Csanádi Gyöngyi és György Zoltán Dávid, akik a négyévesnél idősebb gyerekeket várják a Zugligeti úti kulturális központba. A Lóvasúton az ősz és a tél folyamán további izgalmas vagy éppen szívhez szóló bábelőadásokat láthatunk. November 17-én Kovács Judit hozza el az Icinke-Picinke tündér, avagy hol lakik a varázslat?-ot, december 15-én pedig a Meseerdő Bábszínház mutatja be A legszebb karácsonyfát.
 
 
 
 
 
 

Ajánló
Ajánló
Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Október 26-án szombat délelőtt meglepő és izgalmas programok várnak a zenebarátokra a MOM...

Boribon kirándul – a Nefelejcs Bábszínház előadása a MOMKultban

Boribon kirándul – a Nefelejcs Bábszínház előadása a MOMKultban

Marék Veronika József Attila-díjas írónak, grafikusnak eddig több mint ötven könyve jelent meg. A...

Örökké a Tiéd, Mária – Lakásszínházi előadás a Várkert Bazárban

Örökké a Tiéd, Mária – Lakásszínházi előadás a Várkert Bazárban

Izgalmas színházi élményre számíthatnak az érdeklődök, akik október 16-án a Várkert Bazárba...