Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2021-08-10

Sissi, a magyar királyné – Operett a Városmajorban

Sissi, a magyar királyné – Operett a Városmajorban

A magyar operettmuzsika klasszikus szerzője, Huszka Jenő több nagyszerű művet alkotott. A gyönyörű dallamok és a szellemes szövegek kedvelői augusztus 14-én és 15-én a Monarchia Operett előadásában Huszka egyik legnépszerűbb művét, az Erzsébet királyné szomorú szerelmét bemutató előadást tekinthetik meg a Városmajori Szabadtéri Színpadon.


Erzsébet királyné, Ferenc József felesége egész fiatalon belopta magát a magyarok szívébe. Örömmel ellátogatott közénk, és az évek során meghitt kapcsolatot alakított ki honfitársainkkal. Eltérően az uralkodócsalád sok tagjától, Sisi rokonszenvvel tekintett a magyar hazafiakra, és ellenezte az elnyomásunkat. Először talán csak dacból állt mellénk, hogy borsot törjön anyósa, Zsófia főhercegnő orra alá, ám ahogy jobban megismerte hazánk kultúráját, tájainkat, az itt élő embereket, már őszinte szeretettel fordult felénk. Ebben fontos szerep jutott egy egykori 1848-as forradalmárnak, Andrássy Gyula grófnak.
 
Gyönyörű mese

A Monarchia Operett tagjai Huszka Jenő és Szilágyi László 1939-es operettjét dolgozták fel. Megőrizték az eredeti szerzőpáros humorát, miközben sikerült feszesebb tempójúvá tenni az eredeti művet hűségesen követő változatot.

Az izgalmas történet zeneszerzője, Huszka Jenő csodagyerek volt. 1875-ben született Szegeden, egy jól szituált, nemesi származású családban. Törvényszéki bíró apja annak örült, hogy a fia már ötévesen is gyönyörűen hegedül, ám hamar nyugtalanná vált, amikor a kis Jenő megtanult zongorázni is. Nem támogatta a zenei tanulmányait, mert azt akarta, hogy a gyerekből köztisztviselő legyen. Az atyja hatására jogi diplomát szerzett, és hivatalnokként egy minisztériumban kezdett el dolgozni. Az alkotásvágya azonban nem hagyta nyugodni.

Egy évre fizetetlen szabadságot vett ki, és Párizsba utazott. Beállt zenésznek, hegedűsként Londonban is fellépett. Hazatérve nehezen tudott visszailleszkedni a munkába. Az unalom elől a zeneszerzésben keresett menedéket. Az első darabját 1898-ban mutatták be. A közönség ünnepelte, és egy csapásra a budapesti éjszaka sztárja lett.

A világ 1902 után figyelt fel rá, amikor bemutatták a Bob herceget. Ez volt az első olyan magyar operett, amit külföldön is műsorra tűztek. Ráadásul ez a darab segített abban, hogy Fedák Sáriból is sztár legyen. Huszka évtizedeken át írta az izgalmas dallamokat.

Bizonyos szempontból nézve ugyanúgy szállt szembe az osztrákokkal, mint az 1848-as forradalom hősei. Persze ő nem karddal a kézben küzdött a Habsburgok ellen, hanem a színpadokon. A színrelépéséig ugyanis Bécs számított az operett fővárosának. Huszka Jenő azonban megmutatta, hogy Budapesten is születhetnek olyan nagyszerű darabok, amelyek bárhol a nagyvilágban lenyűgözik a közönséget.
 
A királyné és a lázadó

Nemzetünk legendája, hogy Erzsébet királyné beleszeretett Andrássy Gyula grófba, a magyar szabadság hívébe. Bár ezt történelmi tényekkel nem lehet alátámasztani, már a kortársaik is sokat pletykáltak róluk. Tény, hogy Erzsébet királyné szívesen csinált olyan dolgokat, amelyekkel felbőszíthette a bécsi udvart. A magyarokat azonban nem eszközként használta fel politikai játszmái során, mivel minket őszintén szeretett. Főleg azt követően, hogy megismerhette Andrássy Gyulát.

Az ifjú grófra a forradalom előestéjén figyelt fel a közvélemény. Zemplén vármegye főispánjaként harcba szállt az ellenséggel. Ott küzdött Pákozdnál, majd az osztrák határon. A tehetséges arisztokrata kiváló diplomatának bizonyult. Miután honvédezredessé léptették elő, Konstantinápolyba küldték, hogy külföldi támogatást szerezzen a szabadságért küzdő magyaroknak.

A forradalom leverése után sokáig nem térhetett haza, sőt 1851-ben a távollétében nemcsak halálra ítélték, de jelképesen fel is akasztották. Meglehetősen valószínűtlennek tűnhetett volna, hogy ez a férfi néhány évtizeddel később újra otthonosan mozoghat a bécsi udvarban, sőt az egész birodalom egyik legtehetségesebb minisztereként szolgálhatja Magyarországot és Ausztriát.

A grófot Európa legvonzóbb férfijának tartották. Párizsban körberajongták a hölgyek, ő azonban a hazatérés mellett döntött. Deák Ferenc úgy gondolta, Andrássy kellőképpen lenyűgöző személyiség ahhoz, hogy megtörje a bécsi udvar ellenállását. Erzsébet királyné örömmel fogadta a jóképű látogatót, akit 1867-ben miniszterelnökké neveztek ki. Magyarországnak majdnem húsz év elteltével ismét nemzeti kormánya lehetett. Bár a gróf éjjel-nappal dolgozott, jutott ideje arra, hogy megismertesse Erzsébet királynéval Magyarországot.

Jó barátok lettek, ám bensőséges viszonyukkal kivívták a magyarokat gyűlölő udvaroncok ellenszenvét. Néhányan azt pletykálták, hogy Mária Valéria hercegnőnek Andrássy volt az apja, ám ez szinte biztos, hogy nem igaz.

A Városmajori Szabadtéri Színpadon a saját szemünkkel láthatjuk Andrássy Gyula (Árvai Dániel) és Erzsébet királyné (Denk Viktória) szerelmének kibontakozását. Bár egymásra találnak, a kapcsolatuk beteljesülését csupán egy meghitt csók jelenti. A politika nem engedi, hogy egymáséi lehessenek. Az előadás során meghallgathatunk két megzenésített Petőfi-verset, egy magyar népdalt, jó néhány palotást, polkát, valamint gyönyörködhetünk Huszka Jenő több népszerű dalában.

A Monarchia Operett társulata bő egy évtizede szórakoztatja a hazai, a határon túli magyar és a nemzetközi közönséget. Előadásaikkal Amerikában, Izraelben, Luxemburgban, Németországban és Oroszországban is kirobbanó sikert arattak. A Városmajorban igazi zenei csemegével várják az operettrajongókat.

Ajánló
Ajánló
Mit üzen az életünk? – dr. Buda László pszichológus előadása

Mit üzen az életünk? – dr. Buda László pszichológus előadása

Egészen különleges élményben lehet részük november 12-én, a MOM Kulturális Központban...

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

A Grimm testvérek meséi évszázadok óta az európai kulturális örökség fontos részét jelentik. Az...

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Október 26-án szombat délelőtt meglepő és izgalmas programok várnak a zenebarátokra a MOM...