2022-01-25
Látvány és élmény – tehetséges fiatalok kiállítása a Hegyvidék Galériában
A nagy sikerű Cziffra Fesztivál keretében már eddig is több figyelemre méltó rendezvényre került sor itt nálunk, a Hegyvidéken is. A Királyhágó téren február 26-ig tekinthetjük meg két fiatal, de kiforrott stílusú és egyedi képi világú magyar képzőművész, Koszorús Rita és Dóra Ádám kiállítását. Magával ragadó élményt jelenthetnek az absztrakció határán mozgó alkotásaik, és kifejezetten érdekes, hogyan próbálják meg a maguk sajátos eszközeivel feldolgozni a múló idő hatását az emberek sorsára.
A MOM Kulturális Központ tagintézményeként működő Hegyvidék Galéria nem csupán a tapasztalt „vén rókák” és elismert nagymesterek előtt áll nyitva, hanem évek óta rendszeres lehetőséget biztosít tehetséges fiataloknak is a bemutatkozásra.
Ez a hozzáállás kapcsolódik Cziffra György szellemiségéhez. A zeneszerző és zongoraművész ugyanis évtizedeken át törekedett arra, hogy a szélesebb közönség is megismerhesse a különféle művészeti területeken működő „ifjú titánokat”, és támogatta a pályakezdő zenészeket, képzőművészeket, vagyis mindazokat, akiknek a pályafutásuk elején segítségre volt szükségük.
A kiállítás kurátora Kallós Judit művészettörténész, a Hegyvidék Galéria művészeti vezetője. Immár hetedik éve dolgozik a kerületben, és úgy véli, szép és fontos szakmát választott. A kiállítások megszervezése nagyfokú kreativitást és szervezőkészséget igényel, és ha valaki jól csinálja, akkor az mind a két irányba járható hidat épít a művészek és a befogadó közönség között. Most is pontosan ez történik, ráadásul közben megismertet minket Koszorús Rita kollázsaival, geometrikus, elvontan éteri, időről időre a térbeliség felé elmozduló munkáival, valamint Dóra Ádám gondolkodásra és kérdések feltevésére ösztönző képeivel.
Koszorús Rita a Kis-Duna jobb partján, egy kis faluban, Vőkben született. Ifjúkora, neveltetése ezer szállal kapcsolódik a Pozsony környéki történelmi tájhoz. Már középiskolás korában rájött arra, hogy számára a képzőművészet jelenti az önkifejezés legcsodálatosabb eszközét. Megszerette az avantgárd mozgalom bátorságát és szókimondását. Művészeti tanulmányait Pozsonyban kezdte, majd a diplomáját Budapesten, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen szerezte meg. Nagyon fontosnak tartja, hogy a művészet oktasson és művelje az emberiséget.
A fiatal lázadó szerint a mai művészet sokszor nem tesz eleget az előbbi elvárásainak, ezért éles szemmel figyeli a világot és arra törekszik, hogy lerombolja a mindennapi valóságot és a művészetet elválasztó falakat. Vannak, akik nem elsősorban klasszikus festőnek, hanem erőteljes hatásokra törekvő, a mondanivalóját térbeli kollázsokban, installációkban megfogalmazó vizuális művésznek tartják, aki elszántan halad a maga útján, és nem riad meg attól, ha szembe kell mennie a divattal, a népszerű elvárásokkal.
Figyelemre méltó választás volt, hogy a Hegyvidék Galériában Dóra Ádám – Károlyi Zsigmond és Ötvös Zoltán tanítványa – lett a kiállítótársa. A Budapesten élő és alkotó művész 2017-ben a Magyar Képzőművészeti Egyetemen szerzett diplomát. Lenyűgözte az architekturális és a szerves elemek közötti sajátos párbeszéd, de inspirálták az eltérő anyagi struktúrák és az egymással gyakran éles ellentétben álló felületek. Hosszú utat tett meg a korábbi évek emberábrázolásaitól, portréitól odáig, hogy eljusson a festészetben fellelhető emberi gesztusok ábrázolásán keresztül az absztrakció határmezsgyéjére.
Megismerte a kortárs nagymesterek alkotásait, és eljutott a legjelentősebb külföldi kiállítótermekbe is. Érdeklődéssel fordult a véletlen és a művészetben fellépő hibalehetőségek, spontán változások felé. Alkotómunkája során nagy hangsúlyt helyez az önazonosság megőrzésére és a világ érzékeny szemlélésére. Tisztában van azzal, hogy a nemzedéke már másként „fogyasztja” a kultúrát. A fiatalok számára az élet elképzelhetetlen lenne az internet és a virtuális jelenlét nélkül. Dóra Ádám mindennapi munkájával kapcsolatban igazi érdekesség, hogy a tudatos alkotáshoz a főzés és az öltözködési kultúra ad neki erőt.
Erre az erőre az elmúlt két évben különösen szüksége volt a fiatal alkotóknak. A járvány miatt sokáig zárva maradtak a kiállítótermek, és csupán az interneten tudták megmutatni művészetüket a közönségnek. A Hegyvidék Galéria kiállítása éppen ezért különösen nagy segítséget jelent Ritának és Ádámnak, ezenfelül egy páratlan lehetőséget a múzeumlátogatóknak, akik végre „testközelből” tekinthetik meg a kiállítóteremben e két erőteljes, vizuális világ legszebb alkotásait.