2022-06-30
Őszinteség, megértés és harmónia – erőszakmentes kommunikáció kicsiknek és nagyoknak
Július 10-én, vasárnap délelőtt egy jól ismert mentálhigiénés szakember, Rambala Éva várja azokat a Hegyvidéki Kulturális Szalonban, akik szeretnék megtudni, hogyan lehetnének őszinték önmaguk vagy mások kritizálása nélkül. Olyan módszerekről hallhatunk, amelyek az empátiára és az őszinte önkifejezésre odafigyelve elősegítik, hogy az emberek közötti kommunikáció során mindenki nyertes lehessen.
Rambala Éva, az Erőszakmentes Kommunikáció Alapítvány elnöke mielőtt elsajátította volna az együttműködő kommunikáció együttérzéssel és megértéssel teli módszereit, csak kétféle módon tudott viszonyulni a világhoz, az emberekhez. Pontosan azt tette, amire gyermekkorában megtanították.
Interakcióba kerülve egy embertársával vagy nem tudott kiállni önmagáért és eltűrte, hogy a másik akarata érvényesüljön, vagy ennek az ellentétét tette, és a partnere igényeit félresöpörve megvalósította az elképzeléseit. Egyik lehetőség sem volt igazán megfelelő. Mindkettőből áradt a magány, és hiányzott belőlük az összetartozás igénye. A helyzet azonban 1996-ban megváltozott, mert Éva ekkor megismerte egy amerikai klinikai pszichológus, Marshall Bertram Rosenberg módszereit.
A béke és az empátia útján
1943 júniusában egy ohiói kisfiú érkezett Detroitba, az amerikai nehézipar egyik fellegvárába. Marshall Bertram Rosenberg értetlenséggel szemlélte a fokozódó feszültséget, majd azt, ahogy Detroitban elszabadult a pokol. A gyújtogatás, a fosztogatás és a lázongás harminchét ember életét követelte, több százan megsebesültek. Marshall addig egy szerető család védelmét élvezte. A lázongás után azonban szembesülnie kellett azzal, hogy milyen gyűlölet feszülhet az emberek között.
Úgy döntött, megpróbál rájönni arra, mi okozza a szenvedést, miért bántják egymást oly gyakran a gyerekek és a felnőttek. Az egyetemen pszichológiát tanult és kórházakban dolgozott. Nagy hatást gyakorolt rá Szász Tamás magyar származású amerikai tudós könyve a mentális betegségek mítoszairól. Évtizedek tapasztalatai alapján dolgozta ki az erőszakmentes kommunikáció módszereit. Olyan eszközt akar az emberek kezébe adni, hogy azok képessé váljanak a nagyobb együttérzésre, és amikor egymással kommunikálnak, jobban odafigyeljenek a másikra, és kevesebb lehetőség maradjon a félreértésekre.
Őszintén, de nem bántóan
Rambala Éva 1996-ban ismerte meg Rosenberg professzort. Együttműködésük hatására sokkal jobban megértette önmagát, mint korábban. Egyre tisztábban látta belső lelki folyamatait, és úgy érezte, hogy még egy sértőnek tűnő mondatban is meg tudta hallani a beszélgető partnere lehetséges érzelmeit, szavakba nem öntött kérését. Egy csodálatos, felfedezésekkel és kiteljesedéssel teli úton indulhatott el.
Megtanulta, miként lehet kölcsönösen támogató, szeretetben teli kapcsolatot kialakítani. 2004-ig dolgozott Rosenberg professzorral. Az erőszakmentes kommunikáció világszerte elismert vezető szakembereként eljutott távoli földrészekre, és közben fontos felfedezést tett: nem számít embertársaink kulturális háttere, vallása, anyagi helyzete, képzettsége, életkora, mert az erőszakmentes kommunikáció mindenki számára elérhető. A módszer alkalmazásával nemcsak a nekünk igazán fontos emberekhez kerülhetünk közelebb, hanem önmagunkhoz is.
A fejlődés lehetősége
Július 10-én Rambala Éva azokat várja a Szalonban, akik szeretnék megtudni, hogyan használhatják fel mások kritizálása nélkül a konfliktusokban rejlő erőt a fejlődésre. Megtanulhatják, miként gondoskodjanak a saját jóllétükről és a mindenki számára egyformán megfelelő megoldásokról. Rambala Éva megajándékozza a tanítványait azzal a képességgel is, hogy saját maguk bírálata, bántása nélkül lehessenek őszinték.
A csoportmunka megmutatja, hogy a résztvevők hogyan rendezhetik békés módon a saját konfliktusaikat. Ha ugyanis valaki képes úgy kiállni magáért, hogy eközben senkit sem bánt, akkor az erőfeszítéseiért a kölcsönös bizalomra épülő kapcsolatok jelentik a jutalmát. Az erőszakmentes kommunikáció nagy hangsúlyt helyez a megfigyelésre, az érzésre, a szükségletre és a kérésre. Amire megtanít, az ugyanolyan jól használható a magánéletben, a családunkkal vagy a barátainkkal kialakított kapcsolataink során, mint a munkahelyünkön.
Elismert szakember
Rambala Éva napjainkban a módszer egyik legelismertebb nemzetközi szakértőjének számít. Közel két évtizede minden évben nagyjából százötven tréninget tart idehaza és külföldön is. Nem csupán a kölcsönös harmóniára való törekvés technikáját adja tovább, de a megfelelő szemléletmódot és a kulturális érzékenységet is. Tanácsai hasznosak lehetnek a párkapcsolatokban, de a gyerekek és a szülők közötti kapcsolattartás finomhangolása során is.
Rambala Éva úgy tud kiállni önmagáért, hogy közben senkit sem bánt meg, és még olyankor is meg tudja hallgatni a másikat, amikor annak a szavai első hallásra támadásnak tűnnek. Módszereit alkalmazva mindenki képessé válhat kölcsönös bizalmon épülő kapcsolatrendszerek kiépítésére.
Jegyinformáció
Jegyek kaphatók a kulturalisszalon.jegy.hu oldalon, valamint a Kulturális Szalon jegypénztárában és elérhetőségein.
Telefon: 061 202 25 09
E-mail: info@kulturalisszalon.hu