2022-10-06
Hobbitok, tündék, orkok – Térj vissza Középföldére!
Az első fantasy stílusúnak tekinthető regények már az 1800-as években megjelentek, E. T. A. Hoffmann Az arany virágcserép című műve mellett többek közt Vörösmarty Mihály Csongor és Tündéjét is idesorolhatjuk. Azonban elmondhatjuk, hogy a huszadik században J. R. R. Tolkien munkássága tette népszerű, világszerte terjedő irodalmi műfajjá.
A Gyűrűk Ura mozifilm-trilógia alapjául szolgáló regény egy hat könyvből és függelékekből álló, kiadástól függően körülbelül 1800 oldalas mű. Magyar nyelven először 1981-ben jelent meg, Réz Ádám, valamint Göncz Árpád későbbi köztársasági elnök fordításában, az irodalmi műben fontos szerepet játszó versfordítások pedig Tandori Dezső munkái.
Nem az első próbálkozás
Egy ilyen nagyszabású mű esetén nem véletlen, hogy többször is próbálkoztak a regény megfilmesítésével, a The Beatles feldolgozásában Paul McCartney lett volna Zsákos Frodó, Ringo Starr Csavardi Samu, Gandalfot George Harrison, John Lennon pedig Gollamot játszotta volna, sajnos vagy szerencsére a tervből nem lett semmi. Rajtuk kívül több rendező is komolyan fontolóra vette a történet filmre vitelét, de a 2000-es évek elejéig mindegyik túl terjedelmesnek találta azt.
Majd néhány rajzfilmes feldolgozás után, az 1990-es években a Miramax és Peter Jackson filmrendező kezdte el egy nagyszabású, élő szereplős filmfeldolgozás tervezését, és végül 1998-ban a New Line Cinema vette át a vállalkozás megvalósítását.
Az élőszereplős trilógia első része A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége 2001 decemberében, a második, A Gyűrűk Ura: A két torony 2002. decemberben, míg a befejező rész, A Gyűrűk Ura: A király visszatér 2003. decemberben került a mozikba. Bár a filmeket sok kritika érte, mert több helyen megváltoztatták a cselekményt és a hangvételük is erősen különbözik Tolkien művétől, mindhárom rész megnyerte bemutatása évére vonatkozóan a Hugo-díjat a legjobb egészestés-dráma kategóriában, és összesen 17 Oscar-díjat kaptak (A Gyűrű Szövetsége 4-et, A két torony 2-t, A király visszatér 11-et). A király visszatér gyakorlatilag minden olyan kategóriát megnyert, amelyikben jelölték, és a Legjobb film díját is elhozta.
Sokadik látásra
Bár már sok évvel ezelőtt volt mind a könyv, mind a film bemutatója, mindkettőnek még ma is hatalmas a rajongótábora. Nem véletlen, hogy a Cinema MOM októberi tematikus hetein ismét műsorára tűzi a trilógiát, amit digitálisan felújított, 4K-s bővített változatban, eredeti nyelven, felirattal, heti bontásban láthatunk.
Október 6-án, csütörtökön indul a Magyarországon egyszeri esemény, amikortól hét napig három mozi minden este műsorra tűzi a 2001-es első részt (A Gyűrű Szövetsége), majd október 13-án jön a csere, amikortól a 2002-es második epizód (A két torony) kerül vászonra, végül október 20-ától 26-áig a 2003-as trilógiazáró (A király visszatér) is sorra kerül.
Ha szeretné óriásvásznon, térhatású hangrendszerrel, a Cinema MOM exkluzív kialakításának köszönhetően szinte a nappalijának kényelmében érezve magát megtekinteni a filmeket, akkor érdemes előre megtervezni a mozizást, mert limitáltak a helyek.
ELŐADÁSOK a Cinema MOM-ban:
Ajándékjegy, tiszteletjegy és normál mozibérlet nem használható ezekre az előadásokra.