2022-12-06
Többet magunkról – a Grecsó fivérek estje
Ha valaki különleges irodalmi és színpadi élményekkel szeretne búcsúzni az óesztendőtől, annak december 29-én érdemes ellátogatnia a Várkert Bazárba. A Rendezvényteremben Grecsó Krisztián író és Grecsó Zoltán táncművész egyedülálló produkciója várja az irodalomkedvelőket és a zenebarátokat.
A mai világban egy átlagembernek egyre nehezebb közel kerülnie a hazai kultúra kimagasló képviselőihez, szellemi életünk valódi „celebjeihez”, az olyan alkotókhoz, akik évtizedek munkájával, odaadással és alázattal tettek le valamit az asztalra. A Grecsó testvérek az ilyen meghatározó kulturális személyiségek közé tartoznak. A Többet magunkról című előadás során feltárul előttünk a két alkotó sajátos világa, miközben az író és a táncművész őszintén megmutatja önmagát. Izgalmas verseket, prózai szövegeket, igaz családi történeteket és jókedvű anekdotákat hallhatunk.
Grecsóék előadása különleges átmenetet jelent egy irodalmi pódiumest, a hagyományos színház és egy zenés, táncos produkció között. Az irodalom és a zene kézen fogva vezeti egymást, párbeszédük minden este egyedi, miközben a nézőt magával sodorja a fény és a ritmus éteri dinamikája, az improvizatív jazz és a kortárs balett pillanat szülte mozdulatainak harmóniája. A közreműködők között ott találjuk Fodor Réka énekest, Temesvári Zsófia táncművészt és Kertész Endre csellóművészt.
Szegvárról a világhírbe
A Grecsó fivérek életútja jó példája annak, hogy egy faluból is létezik kitörési lehetőség, és megcélozhatjuk a világhírt, feltéve, ha elég erősek és tehetségesek vagyunk. 1976-ban, Grecsó Krisztián születésének évében a Kurca és a Kórógy-ér összefolyásánál fekvő nagyközségben, Szegváron nem sokan gondolták volna, hogy a falu két igazi sztárt is ad majd az egyetemes és a magyar kultúrának. Szegvár erős alapot nyújtott Krisztiánnak és a nála hét évvel fiatalabb öccsének.
Krisztián Csongrádban járt gimnáziumba. A pályafutása Békéscsabán a főiskolán folytatódott, majd Szegeden szerzett magyar szakon diplomát. Az ezredforduló végén nem volt könnyű dolga az irodalmi babérokról álmodozó vidéki fiataloknak. Néhány egyetemi várostól eltekintve a legizgalmasabb kulturális eseményekre Budapesten került sor. A kitörési lehetőséget Krisztián számára az újságírás jelentette.
Az írásait először a Békés Megyei Nap olvasói ismerhették meg, majd a tárcái a Délmagyarországban is megjelentek. A múlt század utolsó éveiben a Bárka folyóiratnál dolgozott, 2001 óta immár szerkesztőként, 2005-ben pedig egy regénnyel is meglepte az olvasóit.
Nem kellett sokáig várni, hogy a fővárosi irodalmi élet elismert tagja lehessen: a Nők Lapjánál dolgozott, majd a Szépírók Társaságának az alelnöke lett. Ekkorra már az Élet és Irodalom hasábjain is rendszeresen lehetett találkozni a műveivel. Napjainkban külföldön legalább annyira ismerik, mint idehaza. A regényeit kiadták arabul, csehül, lengyelül, németül, oroszul és törökül is. Azonban négy évvel ezelőtt kiderült, hogy rákos. A betegség mégsem tudta térdre kényszeríteni, és egy hosszan tartó terápia után sikerült talpra állnia.
Izgalmas együtt látni a színpadon a testvérével, Zoltánnal. A fivérek játékos módon vetélkednek, családi tükörhelyzeteket hoznak létre, és nemcsak megnevettetik a nézőiket, de komoly gondolatokkal is meglepik őket.
Élet a tánc világában
Grecsó Zoltán táncművész, koreográfus és táncpedagógus Szentesen született 1983-ban. Hétéves korában már tudta, hogy táncolni akar. Kiskamaszként beiratkozott a helyi gimnázium speciális tantervű osztályába, majd a drámatagozaton szerzett érettségit. Az útja ekkor Linzbe, egy művészeti pedagógiai egyetemre vezetett, ahol a legnevesebb osztrák táncpedagógusoktól sajátíthatta el a szakmája mesterfogásait.
Hazatérve több társulatnál is dolgozott, majd létrehozta a saját improvizációs táncszínházát. Több mint egy évtizeddel ezelőtt úgy döntött, hogy megosztja másokkal is a tudását. Kortárs táncot tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A hazai nézőket jó néhány éve megörvendezteti a bátyjával tartott közös, páratlan hangulatú, minden alkalommal megújuló irodalmi táncprodukcióikkal.
Fény, zene és irodalom
A Grecsó fivérek pódiumestjei nyitottak, feltárulkozók és őszinték. A nézők szeme láttára születtek korábban még sosem látott kulturális alkotások. A közreműködő Fodor Réka nem csupán gyönyörű hangú énekes, de az erdélyi és a spanyol zenei hagyományok avatott ismerője.
Temesvári Zsófia Győrben, Budapesten, majd Antwerpenben járt táncművészeti szakiskolákba. Tehetségét ösztöndíjakkal és fellépési lehetőségekkel ismerték el.
Kertész Endre ötéves kora óta csellózik. Bécsben járt a Zeneakadémiára, de Barcelonában is tanult. Jól ismeri a klasszikus, a kortárs, valamint az arab zenét, emellett otthonosan mozog a jazz világában is. E remek csapat gondoskodik arról, hogy a Grecsó fivérek estje páratlan élményekkel tegye gazdagabbá a Várkert Bazárba ellátogatókat.
Kertész Endre ötéves kora óta csellózik. Bécsben járt a Zeneakadémiára, de Barcelonában is tanult. Jól ismeri a klasszikus, a kortárs, valamint az arab zenét, emellett otthonosan mozog a jazz világában is. E remek csapat gondoskodik arról, hogy a Grecsó fivérek estje páratlan élményekkel tegye gazdagabbá a Várkert Bazárba ellátogatókat.