Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2022-12-06

Ha nem tetszik a karácsonyi ajándék: ne dobjuk ki, hasznosítsuk!

Ha nem tetszik a karácsonyi ajándék: ne dobjuk ki, hasznosítsuk!

Bármennyire szeretnek minket a családtagjaink, bármilyen régen ismernek a barátaink, a legjobb szándékuk mellett is előfordulhat, hogy olyan karácsonyi ajándékkal lepnek meg, ami nem tetszik nekünk. Mi legyen azokkal a meglepetésekkel, amikkel nem igazán tudunk mit kezdeni?

Amikor valaki megpróbálja kitalálni, mivel szerezhetne örömet nekünk, sokszor magából indul ki. Így sok olyan holmit kaphatunk, ami nem feltétlenül a mi ízlésünknek, stílusunknak megfelelő. De még ha bárki úgy véli is, nagyon jól ismer minket és a kedvteléseinket, akkor is mellényúlhat a fa alá varázsolt ajándékokkal.

Ilyenkor pedig, ha nem akarjuk kerülgetni és fancsali arccal nézni otthonunkban a karácsonyra kapott tárgyat, vagy egy fiók mélyére süllyeszteni a nem kívánt ruhadarabot, valamilyen megoldást kell találni arra, hogy mi legyen vele.
 
1. Ajándékozzuk tovább!
 
A legkézenfekvőbb ötlet, különösen a nem túl személyes ajándékokkal a továbbajándékozás. Ne őrizgessük túl sokáig, tehát ne jövő karácsonyra tegyük el a romlandó ajándékokat, de egy jó minőségű ital, egy finom bonbon egy nemsokára sorra kerülő baráti találkozóra, rokonlátogatásra vagy születésnapra, névnapra is jó lehet.

Nem kell ezért lelkiismeret-furdalást éreznünk, előfordulhat, hogy azt az ízvilágot, azt a fajtát, amit az ajándékozó a legjobb szándéktól vezérelve választott, egyetlen közeli családtagunk és mi sem szeretjük, tehát ha nem akarjuk, hogy felbontatlanul porosodjon az ajándék, egy megfelelő alkalommal továbbadhatjuk. Egy dolgot azonban érdemes szem előtt tartani: jegyezzük meg, kitől kaptuk a meglepetést, és még véletlenül se neki adjuk vissza, mert kabarétréfák is születtek már abból, hogy figyelmetlenségből visszakerült az eredeti ajándékozóhoz a csomag, az pedig kellemetlen perceket szerezhet nekünk.
 
2. Adjuk el!
 
Az sem ördögtől való elképzelés, hogy meghirdetjük és eladjuk a nem jó méretű vagy nekünk nem tetsző holmikat, és a kapott pénzen olyan dolgot vásárolunk magunknak, amit örömmel viselünk, használunk. Rengeteg online felület van, ahová feltehetjük az eladni kívánt tárgyakat, ruhákat, játékokat.

Ilyenkor eladás előtt tájékozódjunk, kutakodjunk kicsit a neten: nézzük meg, hogy hasonló holmikat hogyan fotóznak le, milyen kísérőszöveggel és mennyiért kínálnak mások. Így mi is optimálisan belőhetjük, hogy se túl drágán, se túl olcsón ne akarjunk megválni a számunkra nem hasznos ajándéktól. És persze itt sem árt tapintatosnak lenni, lehetőleg ne olyan oldalra rakjuk fel a hirdetésünket, amit az ajándékozó családtagunk, ismerősünk is előszeretettel látogat.
 
3. Jótékonykodjunk!
 
A különböző szeretetszolgálatok, segítőközpontok az év minden szakában szívesen fogadják azokat a holmikat, amikre nincs szükségünk. A karácsony után érkező dolgokkal sincs ez másképp. Ez esetben arra ügyeljünk, hogy csak jó állapotú, tiszta, valóban hasznos tárgyakat adjunk oda, figyelembe véve az igényeket is.

Azt is megtehetjük, hogy az eladott karácsonyi ajándékokért befolyó összeget nem saját kedvteléseinkre, hanem jótékony célra fordítjuk, és ezt a pénzt utaljuk át az általunk kiválasztott karitatív szervezetnek.
 
5. Alakítsuk át!
 
Szuper időtöltés, akár a gyerekekkel együtt, ha azokat az ajándékokat, amik eredeti formájukban nem tetszettek, átalakítjuk. Inspirációt meríthetünk a netről, ahol se szeri, se száma azoknak a Do-It-Yourself oldalaknak, amelyek megmutatják, hogy készítsünk díszpárnát pulóverből, táskát farmernadrágból, virágtartót cipőből vagy kesztyűbábot zoknikból.

De egy átfestés, dekorálás is csodát tehet az unalmasnak tűnő, túl egyszerű dísztárgyakkal: egy képkeretet, egy kisebb bútordarabot más színűre festeni, kagylókkal, gyöngyökkel, szalagokkal vagy bármi mással díszíteni nagyon jó móka lehet. A végeredmény pedig szinte mellékes, hiszen már azzal nyertünk, hogy tartalmas családi programot kreáltunk magunknak.
 
6. Cseréljük el!
 
Az ajándékcserét is tehetjük ilyen remek, kikapcsolódós programmá, hiszen összeköthetjük egy baráti találkozóval, ahol mindenki bedobja a közösbe azokat a holmikat, amiket nem hord. Így kincsekre lelhetünk a mások által nem használt ruhadarabok között, és a gyerekeink is élvezhetik a társaik által hozott játékok felfedezését, megszerzését. A csereberét könyvekkel is űzhetjük, és nemcsak személyesen, hanem online is, hiszen léteznek könyvcserélő weboldalak is.

Ha nem kedvünkre való vagy olyan könyvet kapunk, ami már megvan, egyszerűen továbbadhatjuk, és találhatunk helyette másikat, ráadásul otthonunk kényelméből. Ha pedig kiolvastuk a könyvet, és nem akarjuk a házi könyvtárunk részévé tenni, akkor elvihetjük a Hegyvidéki Kulturális Szalon Szabadpolc rendezvényére, ahol mások örömet találhatnak benne, vagy ha régi könyvről van szó, akkor egy antikváriumba.

Ajánló
Ajánló
Mit üzen az életünk? – dr. Buda László pszichológus előadása

Mit üzen az életünk? – dr. Buda László pszichológus előadása

Egészen különleges élményben lehet részük november 12-én, a MOM Kulturális Központban...

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

A Grimm testvérek meséi évszázadok óta az európai kulturális örökség fontos részét jelentik. Az...

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Október 26-án szombat délelőtt meglepő és izgalmas programok várnak a zenebarátokra a MOM...