Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2023-02-01

A házasság örvényében – Gryllus Dorka és Simon Kornél előadása a Lóvasúton

A házasság örvényében – Gryllus Dorka és Simon Kornél előadása a Lóvasúton

Dobray Sarolta író, újságíró nem riad vissza a kényes kérdések feltárásától. Üvegfal című könyvével valósággal berobbant a magyar irodalmi életbe. Egy látszólag harmonikus, ám sötét titkokkal megterhelt házasság történetét Gryllus Dorka és Simon Kornél dolgozza fel a zenés szövegszínház eszköztárát felhasználva a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpont repertoár darabjában.

Ahogyan tavaly több alkalommal, idén február 9-én és március 31-én este is egy színpadi különlegesség várja a Zugligeti úton a színházrajongókat. Gryllus Dorka és férje, Simon Kornél arra tesz kísérletet, hogy fellebbentve a mindennapos képmutatás és az aljas kis hazugságok fátylát, megmutassa, hogyan teheti pokollá embertársaink életét egy érzelmileg bántalmazó kapcsolat.

Dobray Sarolta jó néhány újságcikk, irodalmi riport és publicisztika után először egy megrázó riportkötettel állt az olvasók köré, majd 2020-ban folytatásokban egy magazin oldalain tárta fel a napjainkban is tabutémának számító bántalmazó kapcsolatok hétköznapjait. A sorozat nem sokkal később könyv formájában is megjelent, és hamarosan felkerült az irodalmi sikerlisták élére. Az író az Üvegfalban látleletet nyújt arról, hogyan éli át e helyzetet a bántalmazott és a bántalmazó. A szerző tapasztalt újságíróként alaposan körbejárta a témát. Miközben kendőzetlen őszinteséggel feltárja a megdöbbentő részleteket, lehetőséget nyújt arra is, hogy megismerjük a nő és a férfi nézőpontját is.
 
Mindenki érinthet

A regényből színdarab lett. A női főszereplője, Gryllus Dorka Arany Medál-díjas színész a Színház- és Filmművészeti Egyetemen diplomázott. Ahogy teltek az évek, mind több ismerőse házasodott meg. A baráti beszélgetések során néha szóba került, hogy némelyik pár kapcsolata egyáltalán nem olyan derűs, mint ahogy azt az érintett férj és feleség szerette volna elhitetni a környezetével. Hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy bántalmazó kapcsolatokkal ugyanúgy lehet találkozni a gazdagok budai villáiban, mint a szegény falvakban. A meglepő talán csak az lehetett, hogy a bántalmazók itt is, ott is ugyanazokat a módszereket alkalmazzák az áldozataik sakkban tartására.

Amikor Dorka kezébe került Dobray Sarolta könyve, úgy gondolta, olyan témára bukkant, amelyet hasznos lenne színpadi eszközökkel is feldolgozni, hogy a történet tanulságai a lehető legtöbb emberhez eljussanak. Sokan ugyanis nem ismerik fel a bántalmazó kapcsolatok árulkodó jeleit. Számukra segítséget jelenthet, ha érzékeny művészek mutatják meg, hogyan élnek az ilyen típusú kapcsolatban élők. Előfordulhat, hogy a darab önmagával kapcsolatban is felismerésre vezetheti a nézőt. Kiderülhet, hogy esetleg ő is hasonló helyzetben van, vagy ilyen irányba halad.
Dobray Sarolta regénye jó kiindulási alapot jelentett Soós Attila rendezőnek. A Trojka Színházi Társulás vezetője is annak a korosztálynak a tagja, amelyikről a történet szól.
 
Bűntudatkeltés és manipuláció

Léna, a feleség és Péter, a férj látszólag boldog házasságban él. Ahogy azonban a darab halad előre, világossá válik, hogy a kettőjük kapcsolata távolról sem egyenrangú, és a kétgyermekes pár igencsak csúnya titkokat rejteget. Péter erőszakos, de nagyon okos. Nem jut el odáig, hogy verje a feleségét, ám egyfolytában bünteti, manipulálja, megpróbálja megalázni, miközben fennhangon bizonygatja, hogy mennyire szereti. Míg egy kívülálló egyből felfigyel arra, hogy a férj alattomos és ravasz módszereket alkalmaz, addig a feleség mintha vak lenne.

A darab erőssége, hogy segít megérteni a bántalmazó kapcsolat kialakulásának dinamikáját. A színpadon kibontakozik, miért tűri a feleség a megaláztatásokat, és miért hagyja, hogy ez az egyenlőtlen viszony évtizedeken át fennmaradjon. Kiderül, hogy a bántalmazás rendszere apró lépésenként épül fel!

A kapcsolat elején a manipuláló elkápráztatja leendő áldozatát. A szerelem helyét azonban átveszi az érzelmi bántás, a zsarolás és a rengeteg megalázás. Hátborzongató azt látni, ahogy az áldozat – egy intelligens negyvenes nő, két gyermek anyja – folyamatosan kimagyarázza a férje támadásait. Még akkor is felmenti, amikor rádöbben arra, hogy a kapcsolatuk cseppet sem egészséges, és már nemcsak érzelmileg, de anyagilag is függőségbe került. Ráadásul Léna valamikor szép, magabiztos és sikeres nő volt. A bántalmazó kapcsolat során azonban megtörték és térdre kényszerítették.

Mesteri, ahogy Dobray Sarolta bemutatja e jobb sorsra érdemes nő leépülését. Soós Attila rendezésében ráadásul „beleláthatunk” Péter fejébe is. Megérthetjük, hogy mit miért tesz, és az is kiderül, hogy a férfit a gyermekkora egykori szenvedései tették bántalmazottból bántalmazóvá.
Hasonlóan Gryllus Dorkához, Simon Kornél is nagyszerű alakítást nyújt a színpadon. Együtt elérik, hogy a nézők bölcsebben távozzanak a darab vége után. Talán még abban is segítenek, hogy a színházba járók elkerülhessék Léna és Péter házasságának csapdáit.

A jegyek megvásárolhatók a lovasut.jegy.hu-n online vagy előadás előtt a helyszínen.

Ajánló
Ajánló
Mit üzen az életünk? – dr. Buda László pszichológus előadása

Mit üzen az életünk? – dr. Buda László pszichológus előadása

Egészen különleges élményben lehet részük november 12-én, a MOM Kulturális Központban...

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

A Grimm testvérek meséi évszázadok óta az európai kulturális örökség fontos részét jelentik. Az...

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Október 26-án szombat délelőtt meglepő és izgalmas programok várnak a zenebarátokra a MOM...