2023-04-11
Elvarratlan szálak – dr. Almási Kitti új előadása
A jól ismert pszichológus, tanácsadó és író egy újabb izgalmas témát dolgoz fel április 20-án a MOM Kulturális Központban. Az életet hosszú távon is megterhelheti, értetlenséggel és fájdalommal töltheti el, ha egy kapcsolatunk minden magyarázat nélkül ér véget. Manapság meglehetősen gyakori az ilyesmi.
Dr. Almási Kitti a család- és párterápiás problémamegoldás egyik szakembere. Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben dolgozott, és a lélektan jó néhány területén elmélyíthette a tudását. Napjainkban nem csupán gyógyít, de tudományos ismeretterjesztői tevékenységet is folytat. Több száz előadást tartott idehaza, és a határon túli magyaroknak is. Munkásságát a könyveit kézbe véve is megismerhetjük, de személyesen is találkozhatunk vele.
A múlt konfliktusai és a jövőnk
Április 20-án este Elvarratlan szálak címmel a MOM Kulturális Központban tart előadást. Szokása szerint egy izgalmas témát jár körül, mégpedig a rá jellemző alapos, mégis közérthető módon.
Egy fontos kérdést tesz fel: Vajon hogyan gondolkodunk önmagunkról?
Mindenkit érdekelhet, hogy az élete során milyen tapasztalatai határozzák meg legjobban a mindennapjait, a fejlődését. Az előadó megvizsgálja, milyen hatással lehetnek ránk a múltbeli konfliktusok, az elszenvedett veszteségek. Hasznos tanácsokat ad azzal kapcsolatban, miként akadályozhatjuk meg, hogy a múltunk feldolgozatlan traumái később is csalódottsággal, dühvel és fájdalommal mérgezzék meg az életünket. Rámutat a fájdalmas élménnyel vagy magyarázat nélkül véget érő emberi kapcsolatok veszélyeire is.
Az internet gyermekei
Az óvodába kísérve gyermekünket vagy unokánkat, sok olyan szülővel találkozhatunk, akik 2000 után születtek. Ők nem csupán az internet korának gyermekei, számukra hétköznapiak az olyan jelenségek, mint ha valaki úgy tűnik el egy kapcsolatból, mint egy kísértet.
A fiatalok számára ez a viselkedés komoly problémát jelent. A legtöbbjük ugyanis már nem a hétköznapok világában, az utcán, a munkahelyen, sportolás vagy a szabadidő eltöltése közben ismerkedik meg új partnerével, hanem az interneten, a társkereső platformokon.
Akadnak közöttük, akik így is rátalálnak az igazira. Nagy a csábítás, hogy minél több időt töltsenek a virtuális valóságban, hiszen ezek a platformok azzal kecsegtetik a fiatalokat, hogy jóképű fiúk és csinos lányok ezrei közül válogathatnak. A mai tizen- és huszonévesek természetesen használják a számítógépet, és gyakorlatilag mindenkinek van okostelefonja. A technikai eszközök látszólag megkönnyítik a párválasztást, ám a helyzet egyáltalán nem ilyen rózsás.
Minden egyes olyan ismerősünkre, aki boldogan beszél az interneten megtalált párjáról, jut tíz olyan, aki panaszkodik a platformokra, az ott tapasztalt csalódásokra. A helyzet ráadásul romlott az elmúlt években, mivel egyre többen vannak, akiket sokkol, ha egy jól induló virtuális randisorozat vagy egy lassú, biztató ismerkedés a vonzónak tűnő partner váratlan „felszívódásával” ér véget. Ha ez többször előfordul, akkor az érintett elbizonytalanodik magában, és negatív folyamatok indulhatnak meg benne.
A traumák feldolgozása
Dr. Almási Kitti segítséget kíván nyújtani a magyarázat nélkül vagy fájdalmas élményeket hozva lezáruló emberi kapcsolataink feldolgozásában. A legfontosabb élményekre összpontosít, és lényegre törő példákat bemutatva segít átlépni egy-egy elakadási ponton.
Megmutatja, miért fontos, hogy a saját kezünkben tartsuk az életünk irányítását. Hallgatósága átgondolhatja, milyen szerepe jutott a saját környezetének, a körülményeknek vagy éppen a felmenőitől akarva-akaratlanul átvett mintáknak abban, ahogy ő maga járja az útját.
Az előadó feltárja, mennyire fontos az önismeret a sikeres párkapcsolatok kialakításához, de beszél az önmagunkért való kiállás, az önvédelem lehetőségeiről, a család elvárásairól, az egyén autonómiájáról és az önbecsülésünk megőrzésünkről. Gyógyítói és tanácsadói munkássága során azt tapasztalta, hogy embertársaink egy része nem is tudja, milyen ember is valójában, leginkább azzal törődik, amit a környezete gondol róla.
Vannak, akik képesek egyensúlyt teremteni a boldogságuk és a külvilág elvárásai között, ám előfordulhat, hogy valaki folyamatosan elégedetlen önmagával, mert nem tud olyannak lenni, amilyennek a saját tévképzete szerint a környezete szemében lennie kellene.
Az április 20-i előadás során nem csak azzal kapcsolatban hallhatunk útmutatást, hogy hogyan dolgozzuk fel, ha valaki eltűnik az életünkből. Az előadó áttekinti azt is, milyen módszerekkel vészelhetjük át az adott kapcsolat megszakadását követő időszakot. Elmondja azt is, hogyan léphetünk fel hatékonyan a csalódottsággal, a fájdalommal és a dühvel szemben.