2023-04-12
Kicsiknek és nagyoknak – Föld napja-programok 2023
Ha az 1970-ben útjára indított kezdeményezés, a Föld napja célját kellene leegyszerűsítve megfogalmaznunk, akkor azt mondhatnánk, hogy folyóinkban a jövőben is folyjon tiszta víz, gyerekeink, unokáink pedig zöldellő erdőkben, virágokkal teli mezőkön kirándulhassanak.
Ezek a célkitűzések lebegtek a szakemberek szeme előtt, amikor 1969-ben felvetették, hogy összefogva komolyabb erőfeszítéseket kellene tennünk bolygónk megóvása érdekében, és ezt az ötletet felkarolta az UNESCO.
Iskolások, óvodások
A Budakeszi Vadaspark a legkisebb korosztálytól kezdve fontosnak tartja a természetszeretetre való nevelést, ezért április 20–21-én a Föld napja alkalmából iskolás és óvodás csoportoknak kínál különleges, szakvezetéseket, túrákat, amelyek során bolygónk sokszínűségére és megóvására hívja fel a figyelmet.
A program során a résztvevők feltöltődhetnek a tavaszi erdőben, és együtt megfigyelhetik, hogy milyen változások mentek végbe a természetben, amióta beköszöntött a tavasz.
Az ovis és iskolás csoportok a körülbelül egyórás (korosztálytól függően, a nagyon piciknek rövidebb) szakvezetés során a Vadaspark körüli erdőben tett túrát követően visszatérnek a parkba, ahol néhány erdőlakóval közelebbről is megismerkedhetnek. Az erdőben járva megtapasztalhatják, hogyan is működik ez a hatalmas, lélegző élőlény, hogyan élnek szoros kapcsolatban a növények, állatok, gombák. A rövid, játékos barangolás során megtanulhatják, hogy mi is az az erdő, kik lakják, mik alkotják az erdőt mint életközösséget.
Végül pedig a program legfontosabb elemeként megtanulják, hogy mi emberek hogyan tudjuk megóvni az erdőket és a bolygónkat, miként tudunk vigyázni a természetre és kincseire.
A programra e-mailen keresztül lehet jelentkezni: szakvezetes@bkvp.hu
Felnőtteknek
Április 22-én, a Föld napján 19 órától a Várkert Bazárban a Budapesti Filharmóniai Társaság segítségével a négy alapelemet – víz, tűz, föld, levegő – járhatjuk körbe a zene nyelvén. Milyennek hallotta Händel a Temze csobogását, Strauss a Duna hullámzását, hogyan tudja szinte láthatóvá tenni Sibelius a tengerek zúgását? A koncerten Debussy szemével láthatjuk a felhők vonulását, Mendelssohn zenéjén keresztül ismerhetjük meg a Hebridák szikláit, és Liszt Ferenc dallamain keresztül élhetjük át Prométheusz szenvedését, aki a mitológia szerint a tűzzel ajándékozta meg az emberiséget.
A népszerű művekkel bejárhatjuk egész Európát – Angliától Magyarországig Finnország, Ausztria, Franciaország érintésével –, és a zenészek a legkülönbözőbb zenei stílusirányzatokkal mutatják meg a négy elem és a zene találkozását. Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarát Paul Marsovszky vezényli, az est házigazdája Becze Szilvia, a Bartók Rádió szerkesztő-műsorvezetője lesz.
A hangverseny látogatói egy különleges ötödik elemmel is találkozhatnak, ami nem más, mint a jövő. A zeneművek között ugyanis dr. Rab Árpád jövőkutató tart előadást a föld és az emberiség jövőjéről, valamint a koncert második felében a nézők kérdéseire is válaszol.
Zenei víziók, jövőkutatás és egy kiváló zenekar, amely az idén ünnepli fennállásának 170. évfordulóját. Az Erkel Ferenc által alapított Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara lesz a kapocs, ami összeköti az öt elemet, és felejthetetlen élménnyé varázsolja április 22-én a Föld napját.
A műsorban elhangzik:
Händel: Vízizene – részletek
Sibelius: Oceanides, op. 73
ifj. J. Strauss: Kék Duna-keringő, op. 314
Mendelssohn: Hebridák-nyitány, op. 26
Debussy: Három noktürn – 1. Felhők
Liszt: Prométheusz
Jegyek kaphatók: https://bit.ly/KlasszikusokAFöldNapján_jegyek