2023-06-01
Olvassunk kortárs magyar irodalmat!
Az idén 94. alkalommal rendezi meg a kortárs magyar irodalom legnagyobb szabadtéri eseményét a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése, és az Ünnepi Könyvhét mellett ismét helyet kap a Gyermekkönyvnapok is. Bár a június 8–11. között tartandó rendezvényt nem kerületünkben, hanem a Vörösmarty tér, a Vigadó tér és a Duna-korzó területén tartják, mégis lesz hegyvidéki vonatkozása.
Annak, aki nem volt még ilyen rendezvényen, elmondjuk, hogy miért érdemes kilátogatni, és arról is olvashat, hogy milyen formában jelenik meg kerületünk ezen az eseményen.
Kulturális forgatag
Az Ünnepi Könyvhét budapesti nyitóeseményére június 8-án, délután 4 órától kerül sor a Vörösmarty téren, ahol Vecsei H. Miklós és alkotótársai bemutatják legújabb koncertszínházi előadásukat, a Pilinszky János és Csoóri Sándor életműve alapján készült QJÚB / A kocka kibontása című darabot.
Azonban a háromnapos könyvhét főszereplői természetesen a könyvek, illetve az írók lesznek. Az idén a három helyszínen 160 kiállító várja az érdeklődőket, a standokon minden kiadónál meg lehet vásárolni a saját portékájukat, és a legtöbb helyen előre meghirdetett időpontokban a könyvszerzőkkel is találkozhatunk. Ha van kedvenc kortárs magyar könyvünk, akkor érdemes figyelni a kiadó oldalát, mert itt akár dedikáltathatjuk is azt.
Igazi mai hegyvidéki történet
Az idei könyvhéten a Fekete Sas kiadó jóvoltából bemutatkozik egy elsőkönyves író, Szonja German, aki eredetileg 1991-ben érkezett Budapestre, és 1998-ban diplomázott a Semmelweis Orvostudományi Egyetem magyar évfolyamán. Magyar állampolgár. Magyarországot tekinti hazájának.
2010 óta orvos férjével boldogan él Budapesten, a titokzatos, festői Hegyvidéken. Ezen a dimbes-dombos, mese- és románcszövésre ösztönző, cseppet sem unalmas tájon alkotta meg könnyed, dinamikus elbeszéléseit. A Caso Bagatelle a szerző nem első, de elsőként publikált kötete. A szatirikus hangvételű, olykor lírai, olykor finom iróniával átszőtt írások hétköznapi, ismerős szituációkat, korántsem tökéletes, mégis szerethető, esendő karaktereket állítanak elénk. Hozzánk hasonlóan legjobb tudásuk szerint, főpróba nélkül élik az életüket. Önazonosság, önámítás, hazugság, életközepi válság, felelősség és esztétikum időtlen témái ezúttal a jóléti társadalom közegében jelennek meg.
A modern élet kényelme, munkakörük kivételes szabadságfoka lehetőséget teremt a szereplőknek az élményfüggőségükből is fakadó unalomérzésük csillapítására. Az életvitelükre jellemző viszonylagos keretnélküliségben felszínre kerülnek belső konfliktusaik, fel nem dolgozott traumáik és legalapvetőbb szükségleteik is. A kötet miközben minőségi szórakozást nyújt, észrevétlenül a sorok mögé vezet, és elgondolkodtat.
Bár az író Moszkvában született, fiatalkora nagy részét német és skandináv nyelvterületen töltötte, így gondolkodásmódja óhatatlanul több kultúra nyomait is viseli. Írói stílusa, ábrázolásmódja ennél fogva nem szokványos, amennyit elvesz a megszokottból, annyit biztosan hozzá is tesz. Egy ilyen kulturális ötvözet hazai irodalmi polcon sokak számára önmagában is kuriózum, a szerzőnek pedig izgalmas kihívás, főként azért, mert a szöveg hol magyarul, hol oroszul születik meg a fejében. Ilyenkor Morcsányi Géza Csehov-, valamint Gyimóthy Gábor Wilhelm Busch-fordításaiból merít ihletet.
Írói indíttatásáról így nyilatkozott:
„Szorgalmas olvasóként azt tapasztalom, hogy egy jól sikerült könyv mindig a szerző és az olvasó közötti párbeszéd. Egy írás akkor tetszik, ha belső változásokat indít a lelkemben, ha olvasás után nem vagyok már ugyanolyan, mint előtte, és lehetőleg persze jobb. Szólhat felőlem sok mindenről, lehet komoly vagy humoros hangvételű, de szerintem egy mű ne legyen soha „üresjárat”, ne legyen csupán üzlet vagy öncélú grafománia! Volt már szerencsém olyan műhöz is, amelytől napokig huzatos lett a világ, és nem találtam benne a helyem, szinte újra kellett írni a koordinátákat, jó vastagon, hogy megerősítsem magamban azt a tudatot, hogy nem vesztem el. Ilyen jellegű tartalmakat sem célom generálni. Ezeket a szempontokat tartom szem előtt írás közben.”
A Hegylakó Magazin Hegyvidéki történetek rovatában már többször írtunk olyan ismert emberekről, akikkel korábban, évtizedekkel ezelőtt összefuthattunk a kerület utcáin, ebben az esetben azonban ma is szembe jöhet velünk az író, ezért ne szalasszuk el a lehetőséget a találkozásra az Ünnepi Könyvhéten sem. Dedikálásra pénteken, június 9-én, 17.30-18:00-ig lesz lehetőség az 50. pavilonnál, amiről az unokáinknak is mesélhetünk.
A könyv kapható lesz június 8–11. között a Fekete Sas kiadó standjánál, illetve már elérhető az összes online könyvforgalmazónál, a képre kattintva pedig belelapozhatunk a novelláskötetbe és ízelítőt kaphatunk az írónő stílusából.