2023-07-04
Graffititábor – amikor szabad a tilos
Van, akinek vandalizmust jelent a falfirka, de a fiatalok egy jelentős részének az önkifejezés egyik eszköze a graffiti, és ha jól belegondolunk, a függőleges felületekre való rajzolás már az ősemberek barlangjaiban is megtalálható volt.
Természetesen van különbség a fekete festékkel szándékosan elcsúfított közterületi falak, házfalak és az igényes, megtervezett grafikai elemeket felsorakoztató, engedélyezett falfelületekre festett graffiti között. Ez utóbbi elkészítéséhez kaphatnak segítséget a 12 éves kor feletti gyerekek, fiatalok a Barabás Villában megrendezendő graffititáborban.
Bronx, New York
Meglepő módon a graffiti szó nem amerikai angol, hanem olasz eredetű, mégpedig a graffiare, vagyis kapar, karmol, karcol szó egyes száma a graffito szóból ered, és definíciója szerint bármilyen köz-, vagy magántulajdonra karcolt, vésett, festett vagy más módon készített rajzot vagy írást jelölnek vele. Először New Yorkban a főleg olasz bevándorlók és leszármazottaik által lakott Bronx környékén bukkantak fel a maiakhoz hasonló falfestések.
A festékszóróval készült graffiti lehet szöveges, illetve rajzos, és amíg szöveges formái a halandzsaszerű, sok esetben aforisztikus feliratok, amik lehetnek versszerűek is, a rajzok néhány esetben inkább egy festményre hasonlítanak. Sőt, korunk egyik legismertebb graffitiművészének - bár ő maga tiltakozott e meghatározás ellen - Banksynek többször volt kiállítás a műveiből. A művész kiléte azonban, mint ahogyan a legtöbb graffitisé, máig titok.
Mellette – ellene
A graffitisek, akik főleg a fiatalabb generáció tagjaiból kerülnek ki, nem feltétlenül az ott élők bosszantását tartják szem előtt, hanem szeretnék az általuk sivárnak tekintett szürke városi falakat vidám színekkel és ábrákkal a maguk ízlésére alakítani, elviselhetőbbé tenni. Sok esetben a végeredmény absztrakt képzőművészeti alkotásokra hasonlít, üzenetet hordoz, mint a korábban említett Banksy esetén is.
A városlakó emberek többsége általában elutasítja, rongálásnak és vandalizmusnak tekinti a graffitizést. Azonban jó lenne, ha a már nem annyira fiatal generáció is különbséget tudna tenni a színesebb lakókörnyezet létrehozása, az eredeti művészeti alkotások és az építmények pusztítása, rongálása között.
Ezt szem előtt tartva 2014-ben a Hegyvidéki Önkormányzat a Városmajorban a már korábban is meglévő teniszfal nem használt oldalát kifejezetten az igényes graffitialkotásoknak engedte át, így legalizálva a fiatalok önkifejezését. Az idén a Barabás Villában augusztusban a graffiti igényes elkészítése iránt érdeklődő fiatalok jelentkezését várja egy 4 napos fejlesztő táborba.
Graffiti tábor
A Barabás Villában Tóth Anna táborvezető várja az augusztus 21–24. között délutánonként tartandó fejlesztő foglalkozásokra a graffitiművészet iránt érdeklődő kreatív fiatalokat. A tábor során lehetőségük lesz megismerkedni néhány jellemző betűtípussal, saját, önmaguk kifejezését segítő fontkészletet tervezhetnek különböző grafikus eszközökkel, markerekkel, tollakkal. Megtervezhetik a saját nick nevüket, amelyet azután sablonnal kivágnak és felfújnak. A tábor utolsó napján pedig a Városmajor legal falára készítenek egy közös graffitit.
A program a tábor mind a 4 napján 13 órakor kezdődik, és alkalmanként 3 órás lesz. A táborra előzetesen a Barabás Villánál kell jelentkezni ITT.