Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2023-08-05

Napfény? Védelem!

Napfény? Védelem!

Egyáltalán nem új információ, hogy a túlzott napozás árt a bőrnek, nemcsak azért, mert a leégett bőr fájhat egy ideig, hanem azért is, mert a leégésre hosszútávon „emlékszik” bőrünk, és ezek a károsodások az évek során felhalmozódva súlyos bőrbetegséghez is vezethetnek. Mit tegyünk, hogy ezt megelőzzük?

A legjobb megoldás az, ha elkerüljük a leégést, ami a mi éghajlatunkon nem annyira egyszerű. Hiába figyelünk oda mondjuk arra, hogy nyaralás alatt délelőtt 11 és délután 3 között ne feküdjünk ki a napra, a testfelületünk egy része a mindennapokban is ki van téve a napsugaraknak. Ezért javasolt már a tavaszi napsütéses időszaktól kezdve, de nyáron mindenképp napfényvédő termékeket használni.

Kémiai – fizikai

A boltokban kapható fényvédő termékeket két fő csoportra tudjuk osztani, amelyben hatásuk kifejtése alapján különböztetik meg őket. Az egyik a kémiai, a másik a fizikai fényvédők csoportja. Nézzük, hogy ez mit is jelent.

Kémiai fényvédők:

Összetevőik bőrünkbe felszívódva közömbösítik az azt érő UV-sugarakat. 

Fizikai fényvédők:

A természetben megtalálható finomra porított ásványok a napsugarakat a bőr felszínéről visszatükrözve megakadályozzák az UVA- és UVB-sugarak elnyelődését a bőrben, így megelőzik a napégést és a hosszú távú káros hatások kialakulását.

Melyiket válasszuk?

A hagyományos fényvédő készítményekben található kémiai összetevők koránt sincsenek jó hatással a bőrünkre és a szervezetünkre. Egyes ilyen összetevőkről megállapították, hogy gyulladáskeltők, irritáló hatásúak lehetnek, allergizálhatnak, valamint összefüggésbe hozhatók a hormonális egyensúly felborulásával. Ezenfelül több összetevőről kiderült, hogy visszafordíthatatlan károkat okoznak a tengerek, óceánok, tavak élővilágában, mivel fürdéskor belemosódnak a vízbe. Ezek közül vannak olyanok, amelyeket Hawaiion és több országban már több éve betiltottak környezetkárosító hatásai miatt.

Ezzel szemben a fizikai fényvédők csak természetes anyagokat tartalmaznak, így akkor sem lennének károsak, ha felszívódnának a bőrbe, és a vízben lemosódva a környezetnek sem ártanak. Sok esetben a fizikai fényvédők olyan növényi olajokat és vajakat is tartalmaznak, amelyek természetes UV-szűrő képességük van. A biztonságosan használható krémekben lévő titánium-dioxid és a cink-oxid belélegezve nem egészséges, ezért nem szabad spray formában használni őket. Ezenkívül figyeljünk arra is, hogy a kiválasztott termék ne tartalmazzon nanorészecskéket, mivel ebben a formában az összetevők fel tudnak szívódni a bőrbe, és káros hatásaik lehetnek.

A fizikai fényvédők hátránya lehet az elterjedtebb kémiai fényvédőkkel szembeni magasabb áruk, illetve van, akit zavar, hogy a működési elvük miatt opálos-fehér bevonatot képeznek a bőrön, és használatukkor gyakrabban kell újrakrémezni magunkat. Azonban ez csekély kényelmetlenség, ha a saját egészségünket és a környezetünkre gyakorolt hatást vesszük figyelembe.

Mi az, amit kerüljünk?

A fényvédő naptejek, krémek, olajok összetevői közül az alábbiakat jobb, ha elkerüljük:

- Oxybenzone (Benzophenone)
- Homosalate
- Octinoxate
- Methylbenzylidene Camphor

Amennyiben biztosan jó terméket szeretnénk választani, menjünk el a Zöldboltba, és kérjük az eladó segítségét!

Ajánló
Ajánló
Mit üzen az életünk? – dr. Buda László pszichológus előadása

Mit üzen az életünk? – dr. Buda László pszichológus előadása

Egészen különleges élményben lehet részük november 12-én, a MOM Kulturális Központban...

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

A Grimm testvérek meséi évszázadok óta az európai kulturális örökség fontos részét jelentik. Az...

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Október 26-án szombat délelőtt meglepő és izgalmas programok várnak a zenebarátokra a MOM...