2018-04-13
Ritmusra dobban a szív – A tánc világnapja
Az önfeledt táncolás csodálatos, magával ragadó élmény. Nincs olyan nemzet a világon, amelyiknek ne lennének meg a maga jellegzetes, hagyományos táncai. Április 29-én a táncművészetről emlékezünk meg szerte a nagyvilágban. Ez a mozgásforma emberek százmillióinak teszi szebbé, boldogabbá az életét.
1982-ben fontos döntés született az UNESCO Nemzetközi Színházi Intézetében. Az itt működő Nemzetközi Táncbizottság úgy döntött, ideje volna megünnepelni a világ táncait. Bár ez a mozgásforma – a maga ezernyi stílusában, változatában – nagy népszerűségnek örvend fiatalok és idősek között egyaránt, a Nemzetközi Táncbizottság szerette volna elérni, hogy a különféle országok kormányai lehetőségükhöz mérten támogassák, és bevonják a táncot az oktatásba.
Arra törekednek, hogy a fiataloknak egészen kiskoruktól kezdve az egyetem elvégzéséig legyen lehetőségük tánctanulásra. Ennek ugyanis számos haszna van; a mozgás egészséges, a tánc pedig közösségek létrehozására ösztönöz, arra, hogy kimozduljunk otthonunk négy fala közül, és másokkal együtt hódoljunk e szép szenvedélynek.
Egy nagyszerű balettművész
1727. április 29-én született a modern balett megteremtője, Jean-Georges Noverre (1727-1810). A tánc világnapja egyben az ő születésnapja is. Ez a nagyszerű táncművész és muzsikus saját korszakának legkiemelkedőbb hírességei közé tartozott. Hosszú élete során 150 balettet alkotott. Idősebb korában rajongói a „balett nagypapája” és a „balett Shakespeare-je” néven emlegették.
Nevét és művészetét megismerte az egész művelt világ. A korszak számos más művészéhez hasonlóan nemcsak francia földön, hanem Bécsben is dolgozott. Nyolcévi ott tartózkodása során a kiváló koreográfus, táncvirtuóz és táncelméleti író nagy hatást gyakorolt az osztrák és magyar zeneszerető közönségre. Műveit számos honfitársunk is megtekinthette a Habsburg Birodalom fővárosában, és néhány kiválasztott szerencsés Esterházy Miklós birtokán, mivel a mester ott is bemutatta a Párizs ítélete című balettjét. 1760-ban jelent meg legfontosabb alkotása. A Levelek a táncról és a balettekről (Lettres sur la Danse et sur les Ballets) című munkát nemzedékeken át forradalmian új, elképesztő frissességű alkotásnak tartották.
Noverre beutazta Európát. Csodálói között számos uralkodó is akadt, például II. Frigyes porosz király. Munkásságát Mária Terézia ugyanúgy kedvelte, mint a franciák szerencsétlen sorsú királynéja, Marie Antoinette. Jó barátai közé tartozott Mozart és Voltaire is.
Kultúránk fontos része
Az 1990-es évek végén a Nemzetközi Táncbizottság megállapította, hogy a táncot sok helyen nem támogatják kellő mértékben. A kétezres években éppen ezért arra összpontosítottak, hogy minél több országban bekerüljön az oktatásba. 2017-ben a legfontosabb ünnepségeket Kínában, Sanghaj városában tartották. A világ legjobb táncosai három napon át ünnepeltek együtt. Idén a salsa szülőföldjén, vagyis Kubában, Havannában kerül sor a központi rendezvényekre. Évről-évre felkérnek egy híres személyt arra, hogy üzenetben forduljon a világ közvéleményéhez. Ebben elmondja, miért fontos a tánc, hogyan teheti szebbé és jobbá az életünket. Érdemes meghallgatni a véleményüket és átadni magunkat a tánc önfeledt és mámorító ritmusának.
Rengeteg lehetőség
Ez a nemes célkitűzés ma is olyan aktuális, mint a nyolcvanas években, amikor hódító útjára indult a rohamosan növekvő népszerűségű, új világnap. Gyakran hallhatunk, olvashatunk bizonyos aggodalomra okot adó jelenségekről, példának okáért arról, hogy egyre több fiatal tölt hosszú órákat a számítógép előtt ülve.
Az ilyen visszahúzódó, befelé forduló fiúknak és lányoknak kevés valódi, hús-vér barátjuk van, inkább a virtuális térben ismerkednek. Előnyükre válna, ha keresnének maguknak valamilyen táncolási lehetőséget. A táncházak, tánctanfolyamok kiváló alkalmat teremtenek új barátok megismerésére, javulhat a testtartásuk, a ritmusérzékük, magabiztosabbá, nyitottabbá válhatnak, olyan új közegbe kerülhetnek, amiről korábban még csak nem is álmodtak.
A hegyvidéki fiataloknak szerencsére mindehhez nem kell messzire menniük. A kerületi kulturális intézmények a legkülönfélébb táncolási lehetőségekkel várják őket. Mindenki megtalálhatja az ízlésének leginkább megfelelőt. Belekóstolhatnak a társastáncok titkaiba, hagyhatják, hogy megérintse őket a latin táncok varázsa, vagy éppenséggel rendszeresen eljárva a töretlen népszerűségnek örvendő táncházakba, átadhatják magukat a hazai és a határon túli magyarság hagyományos táncainak.
Érdemes elmenni a MOM Kulturális Központba ahol áprilisban a Zurgó együttes magyar és moldvai táncháza, valamint a XXII. Hegyvidéki Néptánc Találkozó, vagy éppen a Jókai Klubba, mert itt számos más lehetőség mellett zumba, Zumba Gold, stretching és ír táncház is várja őket.
Úgy tartják, „nem csak a húszéveseké a világ”. Igaz ez a táncra is. A kerületi intézményekben, például a Hegyvidéki Kulturális Szalon klubjaiban, tánctanfolyamain nem csupán a fiatalokat, de a felnőtteket és a nyugdíjasokat is szeretettel várják.