2019-03-14
Egy zsenire emlékezünk – Bach Mindenkinek Fesztivál
A barokk kor egyik legkiemelkedőbb zeneszerzője, Johann Sebastian Bach 1685. március 21-én született. Idén márciusban elmondhatjuk, hogy a klasszikus zene barátai a bőség zavarával fognak küzdeni, mert egy lenyűgöző programsorozat várja őket országszerte és itt nálunk, a Hegyvidéken is. Nagyszerű zenei élményekre számíthatunk a hangversenytermekben, a templomokban, az iskolákban, de meglepő módon egyes kórházakban, aluljárókban és tereken is.
Ugyanúgy találkozhatunk Liszt- és Kossuth-díjas mesterekkel, a legelismertebb zenekarok tagjaival, kiemelkedő karmesterekkel, mint nagyszerű templomi kórusokkal, tehetséges zeneiskolásokkal, színészekkel, népi és jazzmuzsikusokkal vagy éppen sportolókkal és akadémikusokkal. Hasonlóképpen a tavalyi hagyományokhoz, ők valamennyien önkéntes alapon, ingyenesen osztják meg művészetüket, tudásukat a muzsika varázsának hódoló nagyközönséggel. A zenebarátokra rengeteg felemelő, örömteli élmény vár.
Főbb dátumok
Március 16–17-én tart az előfesztivál.
Március 18-án kerül sor a megnyitóra.
Március 19–24-án zajlanak a Kárpát-medencei programok.
Március 25-én mesterkurzus zárja a fesztivált.
Hegyvidéki rendezvények
E tíz nap alatt nálunk, a Hegyvidéken, Budapest többi kerületében, szerte az országban és a Kárpát-medencében tízezrekhez juthat el a kultúra Bach fenséges zenéjén keresztül.
Íme, a legizgalmasabb XII. kerületi programok listája:
Március 19-én, a Barabás Villában Még rendhagyóbBach címmel kerül sor a Flautett Fuvolakvartett koncertjére. Másnap a Hegyvidéki Kulturális Szalonban előadással egybekötött koncertet ad Jánosházi Péter csellóművész. A program regisztrációhoz kötött, regisztrációs jegy igényelhető a kulturalisszalon.jegy.hu weboldalon és személyesen a Kulturális Szalonban. Ugyanezen a napon kerül sor a Szamos-Szépkilátás cukrászdában egy beszélgetésre, amelynek vendége Ácsné Szily Éva hegedűművész, hazánk egyik legsikeresebb hegedűtanára, valamint jelenlegi és immár pályán lévő növendékei. A beszélgetést Becze Szilvia vezeti.
Március 21-én a Szamos budai kávézójában Keller András, Kossuth-díjas hegedűművész-karmesterrel, a Concerto Budapest zeneigazgatójával találkozhatunk, csellón közreműködik Karasszon Eszter. A Budahegyvidéki evangélikus templomban meghallgathatjuk a Weiner Leó Katolikus Zeneiskola és Zeneművészeti Szakgimnázium orgona tanszakát és tanárát, Finta Gergelyt. A Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban Bach szeretettel... címmel Hegedűs Endre Kossuth-díjas zongoraművész játszik Bach-darabokat Hegedűs Katalin zongoraművész közreműködésével.
Március 22-én Hegyvidéki Kulturális Szalonban, a Zene Fere Klubban Kovács Zalán László tubaművész, fesztiváligazgató vendége lesz Perényi Miklós Kossuth-díjas csellóművész. Ez a program is regisztrációhoz kötött.
Igazi ínyencségnek ígérkezik a Talamba Ütőegyüttes koncertje, a TalamBach, amelyhez Harcsa Veronika és Kovács Zalán László rézfúvósegyüttese működik közre. Március 23-án a Hegyvidéki Bevásárlóközpontban Lukácsházi Győző műsorvezető Bach in the Subways koncerttel várja a zenekedvelőket. A MOM Biopiacán a Budapest Helyőrség Zenekar lép fel, délután a Hegyvidéki Kulturális Szalonban a Kaláka Együttes koncertezik. A program regisztrációhoz kötött.
Március 24-én a MOM Kulturális Központ Kupolájában ifjú tehetségek adnak kamarakoncertet. A fellépők: Palojtai János – zongora, Kiss Enikő, Albert Julianna – hegedű, Pattantyús Balázs – brácsa, Kónya Attila – cselló.
Medveczky Ádám Kossuth- és Prima Primissima Díjas karmester felhívja a figyelmünket arra, amit Beethoven mondott: „Bach mindannyiunk ősatyja. Ezzel mélységesen egyetértek, sőt hozzáteszem, a mai zenei kultúránk alapja Bach munkássága. Ezért örvendetes, hogy a világ legnagyobb zeneszerzőjét »mindenkihez« eljuttatja ez a csodálatos fesztivál.”
Egy kis ízelítő a rendezvénysorozat további nagyszabású programjaiból és koncertjeiből:
Március 16-án a Mátyás-templomban Somogyi Tóth Dániel orgonaművész és a Debreceni Kodály Kórus lép fel.
17-én a Zeneakadémián Miklósa Erika és Schöck Atala énekművész, Rohmann Ditta csellóművész, Drahos Béla fuvolaművész, Kelemen Barnabás hegedűművész, az Operaház művészei lépnek pódiumra.
18-án a Teve utcai Rendőrpalotában a Magyar Állami Operaház előadásában kerül sor a Fesztivál megnyitó koncertjére. 19-én a Budai Vigadóban a Fonó Zenekar és a Musica Profana Együttes lép fel.
21-én a Szent István-bazilikában a Magyar és a Müncheni Készenléti Rendőrség Zenekarainak koncertje következik. Március 23-án a Gödöllői Királyi Kastélyban a Tatai Helyőrségi Zenekar, Bábel Klára hárfaművész, Demeniv Mihály harmonikaművész, Harcsa Veronika énekes, Kovács Zalán László tubaművész, Medveczky Ádám karmester áll a közönség elé.
Minden hegylakónak nagyon jó szórakozást kívánunk!