2020-10-01
A múlt emlékeinek őrzői tiszteletére – október 1. az idősek világnapja
Gyakran halljuk azt, hogy a legfejlettebb országok rohamosan elöregednek. Ez azonban nem feltétlenül baj, mert a velünk élő idősebbek tapasztalatai, bölcsessége és érett tudása az új nemzedékeknek is nagy hasznára válhat.
Közös erővel egyszerűbb lesz megoldást találni mindazokra a nehézségekre, amiket a gyorsan változó világ zúdít az emberiség nyakába. Idős embertársainkról minden évben október 1-jén emlékezünk meg itthon és külföldön egyaránt.
Az ötlet olyan fényesen bevált, hogy hamarosan már egy óvoda is működött az otthonban. A kicsik és az idősek egyaránt imádják ezt a mind a mai napig sikeresen működő lehetőséget.
A gyerekek soha egy pillanatig nincsenek egyedül, szeretet és odafigyelés veszi őket körül, csodálatos meséket, történeteket hallhatnak, az otthon lakói pedig azóta hírből sem ismerik a magányt és az unalmat. A seattle-i példa világszerte követőkre talált, és ma már számos idősek otthona működik együtt a közeli óvodákkal.
Az elmúlt tízezer esztendő alatt az emberiség lélegzetelállító fejlődésen ment keresztül. Meghódítottuk valamennyi földrészt, és néhányan még a Holdon is jártak. Az iszonyatos megpróbáltatások, betegségek, háborúk, természeti csapások dacára is megnőtt fajunk lélekszáma. Ebben szerepet játszik az is, hogy a világ legfejlettebb országaiban ma már sokkal magasabb a várható átlagos életkor.
Míg az őskori emberre alig három évtized küzdelmes és sok megpróbáltatással teli élet várt, addig ma Európában, Észak-Amerikában, Ausztráliában, Ázsia egyes országaiban az emberek többsége hetven-nyolcvan, sőt akár több mint kilencven évig is elélhet. Az október 1-jei ünnep megmutatja, mit köszönhetünk az előttünk járó nemzedékeknek, de felhívja a figyelmünket a „szépkorúak” életére hatást gyakorló legfontosabb dolgokra is.
A történelem legerősebb birodalmai, legfejlettebb kultúrái kivétel nélkül tisztelték az időseket. Tudták, hogy élettapasztalatukkal az utánuk következő nemzedékek javát szolgálják. A világhírű bölcs filozófus, Konfuciusz Kínában ugyanarra tanította környezetét, mint a bibliai próféták, az ősi indaiak szent írásaiból pedig kiderül, hogy a káosz és az összeomlás korszakának eljövetelét éppen az hirdeti, ha egy birodalomban a fiatalok már nem tisztelik anyáik és atyáik nemzedékét. Az októberi világnapon szerte a nagyvilágban igen komoly hangsúlyt helyeznek a nemzedékek összefogására. Közös erőfeszítéssel ugyanis jobbá tehetjük a jelent, ezáltal sokkal jobb lesz gyermekeink és unokáink világa.
A rendezvények minden évben egy-egy központi témára összpontosítanak, például arra, hogy mivel jár megöregedni a 21. században. Megvizsgálták az öregedéssel járó kihívásokat és lehetőségeket, valamint szemügyre vették, hogy a meghosszabbodó átlagos életkor miatt hogyan változnak meg a hétköznapjaink.
Az öregeket, időseket ugyanúgy izgatja a jövő, mint a fiatalokat. Szeretnének beleszólni az eljövendő korszak kialakításába, és igyekeznek a tudásukat az egész társadalom rendelkezésére bocsátani. Az idén a szervezők izgalmas utazásra hívnak mindenkit. Megmutatják, hogy milyen lehet az a világ, amikor az életkora miatt senkit sem érhet hátrányos megkülönböztetés.
Nyitott szemmel járva a mai világban jól láthatjuk, hogy az élet minden területén nyitva állnak az új lehetőségek. A mai hatvan-hetven évesek sokkal jobb körülmények között élhetnek, mint akik mondjuk a múlt század nyolcvanas éveiben élték meg ezt a szép kort.
Ősz hajú embertársaink közül is sokan tele vannak életerővel és tenni akarással. Október 1-je remek lehetőség arra, hogy meghallgassuk őket, jókat beszélgessünk, és megtudjuk, hogy milyennek látják gyorsan átalakuló világunkat. Egy ilyen társalgás után valószínűleg minden résztvevő sokkal jobban érzi majd magát.