2020-03-31
A nemzet büszkesége – Puskás Ferenc, az egész világ kedvence
Április első napjához sok érdekes hagyomány fűződik itthon és külföldön is. A labdarúgás igazi rajongói azonban ezen a napon nem csupán szellemes tréfákkal lepik meg ismerőseiket, barátaikat, hanem megemlékeznek a 20. század egyik legkiemelkedőbb sportolójáról, egy nagyszerű labdarúgóról, az egész világon óriási népszerűségnek örvendő Puskás Ferencről. Az 1953-as Anglia elleni 6:3-as győzelem kivívásában oly nagy szerepet játszó sportember ugyanis ezen a napon született.
Nem túlzás azt állítani, hogy Puskás Öcsit jól ismeri és szereti az emberek jelentős része. Egy magyar utazóval történt meg, hogy Indiában eljutott a Himalája hófödte hegyei közt megbúvó Dardzsiling városába, abba a kis településbe, ahol a híres keletkutató, Kőrösi Csoma Sándor alussza örök álmát. A hazai látogatók rendbe tették és megkoszorúzták Kőrösi sírját, majd körülnéztek a környéken. A meredek hegyoldalt gondosan megművelt teaültetvények borították.
Ahogy ott álltak, és a teát szüretelő élénk színű ruhát viselő asszonyokat bámulták, egyszer csak odasétált hozzájuk egy alacsony, napbarnított bőrű, rövidnadrágos, elképesztően izmos vádlijú hegyi ember. A serpák törzsébe tartozó úr megkérdezte, hogy honnan jöttek a külföldi látogatók. Amikor meghallotta, hogy Hungary, vagyis Magyarországról, egyből felcsillant a tekintete.
Puskás Ferenc szegény családban született Budapesten. Édesapja maga is a Kispest AC játékosa, majd pedig a Budapesti Honvéd edzője volt. Bár a kis Feri április elsején született, a születésnapját többnyire egy nappal később, másodikán ünnepelte, mert a haverjai a bolondok napjára való tekintettel gyakran megpróbálták megtréfálni.
A szegénység nem akadályozta meg, hogy elinduljon a dicsőség és az elismertség felé vezető pályán. Már kiskorában kiderült róla, hogy milyen tehetséges. A szegény gyerekek ekkoriban még csak nem is álmodozhattak színes gumi- vagy méregdrága bőrlabdáról. Ma már szinte hihetetlennek tűnik, de a gondos családanyák akkor rongyból készítettek labdát a gyerekeknek. Feri imádott focizni. A haverjaival minden nap nyolc-tíz órát is rohangált a grundon. Ekkor ismerte meg legjobb barátját, a szomszédban lakó Bozsik Józsefet. A híres középpályás szintén az Aranycsapat tagja lett.
Puskás még csak tizenhat éves volt, amikor már számítottak rá a Kispesti AC felnőttcsapatában. Tétmérkőzésen a felnőttek között először a Nagyvárad ellen játszva, 1943-ban léphetett pályára. Annyira fiatalnak tűnt, hogy a játékos társai elkezdték Öcsinek szólítani. Ez a név mindörökre rajta maradt.
1945 nyarán a magyar válogatott tagjaként sikerült legyőznie Ausztriát. Ismerősei, edzői ekkor már biztosra vették, hogy Öcsi a világ egyik legjobb labdarúgója. 1949 után a Budapesti Honvéd állandó játékosait bevették a Honvédség állományába. Puskás ekkoriban kapott egy új becenevet is: Száguldó Őrnagynak hívták. Hamarosan megnősült, feleségül vette Hunyadvári Erzsébetet, és 1952-ben megszületett gyermekük, Anikó.
Sportpályafutása legsikeresebb időszakában az Aranycsapat élén állva, nagyszerű sportemberekre támaszkodva elérte, hogy harminckét meccsen keresztül senki se tudja legyőzni a labdarúgás nagyágyúinak tartott magyarokat. A csapat útja igazi diadalmenet volt. Megnyerték az olimpiát, aztán az Európa-kupát. Puskás volt a torna legjobb góllövője. 1953-ban térdre kényszerítették a hazai pályán addig veretlen angol válogatottat is. Az „évszázad mérkőzésén” Puskás Öcsi két gólt is rúgott. Az angolok a visszavágót sem úszták meg. Budapesten ismét vereséget szenvedtek el.
1956-ban, a forradalom leverését követően Puskás Bécsben maradt. Nem lehetett tudni, mi vár Magyarországra. Mindenki kegyetlen megtorlástól tartott.
Számos nagyszerű játékos gondolta azt, hogy a könyörtelen szovjet megszállás alá visszakerülő országban nem várhat rá jövő. Itthonról csúnyán utánanyúltak: a FIFA tizennyolc hónapra eltiltotta a játéktól. Kénytelen volt Olaszországba, majd Spanyolországba menni.
A világhírű Real Madrid a mai napig büszke, hogy Puskás náluk játszott, hiszen hozzájárult ahhoz, hogy a Real Madrid az egyik legjobb európai klubbá válhasson. Négyszer lett spanyol gólkirály és 1962-ben már a spanyol válogatott színeiben játszhatott. Sportpályafutását 1966-ban fejezte be.
Az emigráció évei alatt végig odafigyelt arra, hogy mi történik a hazájában. Igyekezte támogatni a külföldre került magyar sportolókat. Jó barátja volt kerületünk leghíresebb sportolójának, Papp Laci háromszoros magyar ökölvívó olimpiai bajnoknak, akinek 1963-ban Madridban a legnépszerűbb spanyol ökölvívóval kellett megküzdenie.
Papp Laci döbbenten hallotta, hogy sok százan biztatják, harsogják a nevét. A győzelme után kiderült, hogy Puskás Öcsi és a barátja, Kubala László felfogadott több száz spanyol munkanélkülit azért, hogy a magyar bajnoknak szurkoljon!
Emléke mind a mai napig elevenen él. 2009 óta a legszebb gólt rúgó játékos a Puskás Ferenc-díjat kapja meg a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségtől. 2019 óta pedig bárki ellátogathat Budapest legújabb nevezetességébe, a Puskás Arénába.