Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-09-26

A legtermészetesebb játszótér - a természet maga

A legtermészetesebb játszótér - a természet maga

Sok szülő tapasztalja meg, hogy a gyerekek milyen jót hancúroznak a szabad ég alatt, pláne, ha van a terepen más gyerek is. Ha adott a természet, és ráadásul van játszótárs, a felnőttre legfeljebb már csak azért van szükség, hogy vigyázzon rájuk.

Sokan elfeledték talán, hogy gyerekként mennyit és milyen jót játszottak a természetben. Pedig ez nagy hiba, hiszen a “vadon” ma is a legjobb fejlődési lehetőséget nyújtja a gyermekek számára. Ezért van az, hogy a gyerekek akkor vannak ma is elemükben, ha a természettel kapcsolatba lépve ténykedhetnek. Például gallyakból kunyhót, sárból várat építenek, kompozíciókat hoznak létre virágszirmokból, faágakból harci botokat varázsolnak, vagy összegyűjtik erdő-mező kincseit. A természet ugyanis igazi kincsesláda! Mindent fel kell fedezni, semmi nem egyforma, és nem működik előre meghatározott módon, ráadásul, ha adott a fantázia - márpedig gyerekekről lévén szó ez nem kérdés - minden alkalmas valamire, csak rá kell jönni, mire, és nekünk csak hagyni kell őket szabadon játszani, alkotni.

Kapcsolat a tájjal

A természetben a gyerekek minden érzékszerve közvetlen ingereket kap, szabadon gazdálkodhatnak azokkal a kincsekkel, amiket a természet biztosít. A természetben tapasztalt képességeket a szobában sosem lehet megszerezni. A kinti környezetben ugyanis rengeteg olyan helyzet adódik, amikor meg kell acéloznunk magunkat, ki kell bírnunk az időjárás szeszélyeit, és a hosszú túrák során ránk nehezedő fáradtságot. A természet a gyerekek számára olyan kapcsolati teret ad, ahol másokkal találkozva játszótársra lelhetnek. A szabad tér az a környezet, ahol a gyerkőcök meg akarják élni az összetartozást, amellett, hogy kapcsolatot alakítanak ki a tájjal és annak élő környezetével.  

Tipp: A Normafa - Rétesházas túra hossza 5,5 km, az útvonal szintemelkedése 190 méter, szintideje 2 óra, közepes nehézségű. A Normafától indul az enyhe lejtésű, kék karikával jelzett túraútvonal. Az utat jellemzően jobbra is és balra is fák tarkítják, de az időnként ritkuló növényzet láttatni engedi a páratlan panorámát.

Vissza a gyökerekhez
 
Azon túl, hogy az agynak teljes regenerálódást, pihenést és feltöltődést kínál, a természet olyan, mint egy nagy játszótér. Lehet gyűjtögetni, kreatív ötleteket megvalósítani, és lehet például fára mászni. Ráadásul ezzel a természetes mászókával tele van kerületünk főképp hegyvidéki területeinek jelentős részeit borító erdő. Hasonlóan jó móka lehet egy-egy kiadós séta, ha például nem hosszú, erőltetett, monoton menetben gondolkodunk, ami hamar unalmassá válik, hanem meredek, de rövid ösvények meghódításában. Az ilyen, ügyességet és erőt kívánó mászás egyből felcsigázza a gyerekeket. Itt taníthatjuk meg őket egyben a természet tiszteletére is, arra, hogy az erdőben nem szabad szemetelni, hogy élő fákról gallyat, ágat letörni tilos, és hogy evés-ivás után mindig gondosan szétnézünk, mert sohasem hagyunk magunk után az erdőben ételmaradékot.

Tipp: Az Ördögoromhoz vezető séta során, mely a Farkasréti temetőtől indul és hossza 4 km, azt is elmagyarázhatjuk, hogy az erdőben tüzet rakni csak a kijelölt időszakban és helyen lehet. A Svábhegyre, a Sas-hegyre és a Tétényi- fennsíkra gyönyörű panorámát nyújtó tájban gyönyörködve körülbelül egy óra alatt érhető el a kisvasút Széchenyi-hegyi végállomása. Innen tovább is lehet kisvasutazni vagy az 50 méterre lévő fogaskerekűvel vissza is lehet térni a városba, esetleg, ha még nem vagyunk túl fáradtak a Normafa/KFKI felé sétálva lehet tovább túrázni.

A patak csobogása

Ha már erdő, akkor a patak sem maradhat ki a természet kínálta játszótéri programból. Hazánk számos hegyvidéki patakja ugyanis remek célpont egy kis kiránduláshoz és játékhoz. Nem árt azonban, ha teljes váltóruha- és cipőkészlettel felvértezve indulunk neki a pataktúrának, biztos, ami biztos. Sőt a legjobb, ha gumicsizmát is viszünk magukkal, amiben bátran belemehet a gyerek a vízbe. Egy-egy jól megválasztott helyen akár egy egész napot is eltölthetünk a patak bűvöletében, az önfeledt játék közben pedig közösen megfigyelhetjük a természet rendjét, a víz erejét és működését. 
 
Hogy milyen játéklehetőségeket rejt a patak? A kisebbek, de még a nagyobbak is, imádnak minigátakat, duzzasztókat, vízterelőket építeni, falevelet, papírhajót, fadarabot úsztatni, a köveken egyik oldalról a másikra átkelni, vagy csak nézni a víz sodrását. Engedjük őket bátran - persze figyelve a háttérből - felfedezéseket tenni, hiszen a “vizezésnek” hihetetlen varázsa van.

Tipp: Látogassunk el a Város-kúthoz. Az Isten- hegy nyugati lankáin, 355 méteres tengerszint feletti magasságban felbukkanó forrásvíz természetes levezető árka a Diós-árok volt, amelynek egy része ma aszfaltozott út. Ha végigmegyünk rajta, a hegyről lefelé megpróbálhatjuk követni a lecsorgó víz természetes útját, közben beszélgetve a forrás, patak, folyó, tó közötti különbségekről is.

Még több tippet talál a környékbeli lehetőségekről a Normafa Park megújult honlapján: http://www.normafapark.hu/

Ajánló
Ajánló
Házi feladat - családi gond?

Házi feladat - családi gond?

Már megint a házi feladat a családi probléma forrása? Hogyan töltsük el iskola után a délutánokat...

Elvan a gyerek, ha játszik?

Elvan a gyerek, ha játszik?

Szívesen játszik egyedül a gyermek? Hogyan dönthetjük el, hogy mikor hasznos, és mikortól káros...

Óvodából iskolába - Könnyítsük meg az első lépéseket!

Óvodából iskolába - Könnyítsük meg az első lépéseket!

Hatalmas változás egy kisgyerek számára, amikor óvodából iskolába kerül. Mivel könnyíthetjük meg...