Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-11-09

Olvasni öröm – mutassunk jó példát

Olvasni öröm – mutassunk jó példát

Szeretné a családban a legkisebbeket is könyvimádóvá nevelni? Néhány szokás bevezetésével észrevétlenül szoktathatja rá gyermekét az olvasásra. Tudta például, hogy az esti meseolvasást akkor is érdemes folytatni, amikor a kicsi már iskolába jár?

Már egészen kis korban érdemes bevezetni otthonunkban az esti meseolvasás szokását, azonban akkor sem késő elkezdeni a közös olvasást, vagy csupán a gyerek kedvenc történeteinek felolvasását, ha már iskolába jár. Így segíthetünk a kicsinek megbarátkozni a könyvek világával, és megmutatni neki, hogy az olvasás nem passzív tevékenység, ugyanis közben a képzelet is szárnyakra kaphat. 
 
Közösen a legjobb!
 
A közös esti meseolvasás mellett a könyvtárak és a felolvasóestek rendszeres látogatásával is bevezethetjük a legkisebb családtagokat a könyvek varázslatos világába. A könyvtárban segíthetünk a gyermeknek felfedezni egy témát, ami kifejezetten érdekli. Ha a csillagokról kérdezget otthon, akkor megmutathatjuk neki a gyerekeknek szóló csillagászati témájú olvasmányokat, ha a dinoszauroszok a kedvencei, akkor pedig a színes képekkel teli ősállatos könyveket.

Számos könyvesboltban van már a kicsiknek olvasósarok is, és sok könyvesbolt és könyvtár szervez olvasó esteket és programokat is. Vannak szülők, akik úgy hiszik, hogy a 8-9 éves gyermekek már önállóan is tudnak olvasni, le tudják magukat foglalni. Pedig ebben a korban is nagy örömet jelent a kicsik számára a közös olvasás, egy történet közös átélése és értelmezése. Akár egy könyvklubot is alapíthat az iskolai szülőkkel a gyerekeknek, ahol a közösen elolvasott történetet át is beszélhetik, lerajzolhatják vagy el is játszhatják a kicsik. 
 
Ami érdekli, az le is köti a figyelmét
 
Mielőtt elhalmoznánk a gyermeket karácsonyi ajándékként könyvekkel, érdemes megfigyelni, hogy mi érdekli őket a legjobban. Az érdeklődési kör ugyanis meghatározza a könyv és az olvasott szöveg típusát is. Ha a gyerek kedveli a lovakat, nem kell rögtön egy nehéz szövegű „Lovak A-tól Z-ig” lexikonnal lesokkolni. Válasszunk inkább először érdekes, az érdeklődést felkeltő képeket is tartalmazó könyveket. A kedvelt témát programokkal is támogathatjuk: vigyük el a kicsit egy lovas bemutatóra, vagy egy pónilovaglásra. Majd a következő napokban nézzünk meg vele egy érdekes filmet a kedvenc négylábúakról. Később pedig olvashatunk vele közösen lovas híreket, vagy történeteket is.  
 
A sorozatok nem csak a tévében érdekesek
 
Számos gyerekkönyv-sorozat kapható már, ami felkeltheti a kicsik érdeklődését. A Harry Potter-jelenség például jól mutatja, hogy a gyerekek figyelme igenis leköthető, még akkor is, ha olvasásról van szó. Azok a gyerekek ugyanis, akik a Harry Potter őrület alatt kezdtek el olvasni, sokkal gyorsabban megtanultak olvasni, és jobban szeretik a könyveket is, mint a korábbi generációk. Annak ellenére, hogy a Harry Potter sorozat igen vastag könyvekből állt, sok gyermek kedvenc olvasmánya lett. 
 
E-book a számítógép szerelmeseinek

Ha a gyermek szívesebben olvas monitorról vagy tabletről, érdemes e-bookot letölteni neki. Az ilyen könyvek sokszor interaktív feladatokat is tartalmaznak, amelyek segítségével a kicsik könnyebben megszerethetik az olvasást. Ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy a képernyő hosszas nézése rongálhatja a szemet!
 
Olvasókuckó kicsiknek és nagyoknak
 
Ha szeretnénk, hogy a kicsi többet olvasson, legyünk mi magunk az élő példák számára! Könnyebben nevelhetünk olvasót a gyerekünkből, ha minket is gyakran lát olvasni, mintha csak beszélünk neki az olvasás szépségeiről. A vasárnap délutáni közös olvasáshoz megteremthetjük otthon is a jó hangulatot. Csak a kreativitásunk szabhat határt annak, hogy milyen olvasókuckót álmodunk a kicsiknek vagy akár a nagyoknak is. 

A szobában lévő nagy ablak, széles ablakpárkánnyal, kényelmes párnákkal, az ablak alá beépített könyvespolccal igazi könyvkuckóvá varázsolható. Kihasználhatjuk az emeletes ágy alatti teret is, ami alatt olvasólámpa, párnák és egy kisebb polc segítségével rejtett olvasósarkot rendezhetünk be a kicsiknek. A szobába tehetünk egy sátrat is, ebben az esetben azonban gondoskodjunk a jó megvilágításról. Izgalmas megoldás lehet még - kicsiknek és nagyoknak egyaránt - egy függőfotel vagy hinta. Igyekezzük úgy kialakítani az olvasósarkot, hogy a gyereknek ne kelljen messzire mennie az olvasmányokért. Például egy kényelmes pad alsó részéből készíthetünk könyvespolcot, így azonnal kéznél lesznek a kedvenc könyvek. 
 
Figyeljük az iskolai fejlődését is
 
Ha a diszlexia gyanúja fennáll, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni. Épp ezért fontos, hogy figyelemmel kövessük a gyermek iskolai fejlődését, és időben segítséget kérjünk, ha nem jutunk egyről a kettőre saját erőből. Ez megnyugtatja a kicsit is, és a szülőknek is jobb, ha időben kiderül, hogy diszlexiáról van szó, vagy sem.

Az alábbi üzletekben Hegyvidék kártya kedvezménnyel is vásárolhat könyveket:

Ajánló
Ajánló
Házi feladat - családi gond?

Házi feladat - családi gond?

Már megint a házi feladat a családi probléma forrása? Hogyan töltsük el iskola után a délutánokat...

Elvan a gyerek, ha játszik?

Elvan a gyerek, ha játszik?

Szívesen játszik egyedül a gyermek? Hogyan dönthetjük el, hogy mikor hasznos, és mikortól káros...

Óvodából iskolába - Könnyítsük meg az első lépéseket!

Óvodából iskolába - Könnyítsük meg az első lépéseket!

Hatalmas változás egy kisgyerek számára, amikor óvodából iskolába kerül. Mivel könnyíthetjük meg...