2017-04-10
Nálatok laknak állatok?
Háziállattal felnőni életre szóló élmény. Az új családtag beillesztése a mindennapokba azonban gondos előkészületeket igényel, hogy az együttélés felelősségteljes, és az egész családnak örömmel teli legyen.
Fontolja meg, mikor érkezzen a házikedvenc a családba, mert egy 3-4 éves kisgyermek életébe kisállatot hozni, legyen az kutya, macska vagy például egy tengerimalac, nagyon nehéz feladat. A gyermek hirtelen mozdulatai megijeszthetik az állatot, emellett annak gondozásában sem tud még részt venni igazán a kis gazdi.
A gyermek belenő a feladatba
Ennek ellenére nem lehetetlen a dolog, ha megfelelően felkészíti gyermekét a kisállattal való együttélésre. Kezdetnek olvassanak együtt az állat tulajdonságairól, igényeiről, nézegessenek közösen képeket. Ha pedig már hazavitték, soha ne hagyja gyermekét felügyelet nélkül az új családtaggal! Tanítsa meg gyengéden bánni a kisállattal. Magyarázza el a kisgyereknek, hogy az állatoknak is szüksége van saját térre: például nem szabad őket zavarni evés vagy alvás közben. A gondozásába pedig avassa be a legkisebbet is, idővel a gyerekek belenőnek a feladatba.
Kisállat ajándékba
Húsvétkor egy szeretnivaló nyuszi, karácsonykor egy doromboló kismacska, nyáron egy rosszcsont kiskutya sok gyermek álma. Sok helyen, most húsvétkor például a MOM Sport által szervezett rendezvényen is lesz „nyuszisimogató”, vagy akár a Budakeszi Vadasparkba is elmehetünk, hogy az emberhez szokott szelíd dámszarvasokat és muflonokat etessünk, simogassunk.
Amennyiben mégis az ajándékozás mellett döntünk, erre nemcsak a gyermeket kell felkészíteni, de a család többi tagját is, beleértve saját magunkat. Ossza fel a családtagok között, hogy kinek mi lesz a feladata. Győződjön meg róla, hogy a gyermekek tényleg részt vesznek az állat gondozásában. Nézzenek utána, mivel jár például egy kiskutya tartása, mire van szüksége az állatnak, mit ehet, milyen szokásai lehetnek. Ha pedig megérkezik a szőrös családtag, maradjon következetes abban, hogy a gyermekek is kiveszik részüket a teendőkben.
A család élete is megváltozik
Az új jövevény megváltoztatja a családi szokásokat. Ezért a legjobb, ha még a kisállat érkezése előtt végiggondolja például ezeket a dolgokat:
- Korábban kell-e kelni a sétáltatás miatt?
- Lesz elég idő a hétköznapokban a kisállatra?
- Mikor és hogyan megy a család nyaralni?
- Vészhelyzet esetén melyik ismerős vagy rokon vigyáz az állatkára?
- Hogy néz ki egy „állatbarát” lakás?
- Hol alszik majd, hol lesz a helye?
Ha ezeket a kérdéseket még a legelején tisztázzák, nemcsak a család, de az kisállat életét is megkönnyítheti.
Az új jövevény elhelyezése
Az állat érkezésére akkor áll készen a család, ha nemcsak életünkben, hanem otthonunkban is helyet teremtünk a jövevénynek. Az új környezetet neki is meg kell szoknia, ezért az itató- és etetőtál legyen nyugodt és biztonságos helyen. Kiskutyus esetén az első hetekben egy doboz ajánlott, amiben elbújhat, ha nem vagyunk otthon, és éjszaka is aludhat benne. A kiscicákat viszont hagyni kell, hadd válasszák ők ki, hol lesz a helyük. A nyuszi, papagáj vagy tengerimalac ketrecét, kalitkáját pedig olyan helyre állítsuk, ahol nincs huzat, vagy meleget árasztó fűtőtest.
Vásárolni, vagy örökbe fogadni?
Kisállatot nemcsak vásárolni, hanem örökbe fogadni is lehet! Az állatmenhelyek lakói lehet, hogy nem rendelkeznek nemzedékekre visszamenőleges pedigrével, de a megmentésük miatt érzett hálájuk leírhatatlan! Ha örökbe fogadott, felnőtt állat érkezik hozzánk, nem tudhatjuk, milyen körülmények közt élt, ezért különösen fontos, hogy egy nyugodt sarkot alakítsunk ki neki, ahová a beszoktatás idejében visszahúzódhat.
Bármelyik utat választja, az ajándékozás nem szabad, hogy impulzívan, meggondolatlanul történjen, hiszen egy háziállat évekre, évtizedekre szóló felelősséggel jár!
„Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.”
Antoine de Saint-Exupéry
Kapcsolódó HEGYVIDÉK kártya elfogadóhely: