2020-06-02
Gyermek tervezés a férfiak szempontjából
Magyarországon bevett gyakorlat, hogy gyermektelen párok esetén először a nőt kezdik el kivizsgálni, és amikor nála nem igazolódik eltérés, akkor kezdik el csak a férfi vizsgálatát. Ez a nézet alapvetően hibás, hiszen 40 százalékban a nőkben, míg ugyanúgy 40 százalékban a férfiakban keresendő az oka annak, hogy egy kapcsolat gyermektelen. Így az andrológusok, köztük a Swiss Prémium Egészségközpont szakorvosai is igyekeznek azt a szemléletet meghonosítani a hazai gyakorlatban, hogy a nők kivizsgálásával párhuzamosan a férfiaké is kezdődjön el.
• veleszületett vagy szerzett urogenitális eltérések
A merevedési zavarok is szerepet játszhatnak a gyermeknemzés problémájában, viszont ezek jó része kezelhető és sokszor más egyéb szervrendszeri betegségre hívják fel a figyelmet, ezért érdemes velük szakemberhez fordulni. Így például ez akár az első jele lehet a szív- és érrendszeri megbetegedésnek és/vagy a cukorbetegségnek.
Ezek mellett egyéb megbetegedésekben (például a tesztoszteronszint csökkenésében, pszichés zavarokban is) előfordulhat hasonló tünet. A kivizsgálás kezdetén fontos elkülöníteni, hogy szervi elváltozások vagy pedig pszichés ok áll-e a háttérben. A kezelés alapvetően más-más mindkét esetben.
A leggyakoribb urogenitális fertőzés a férfiak körében a prostatitis, amelynek négy formája különíthető el:
1. Akut bakteriális prostatitis
2. Krónikus bakteriális prostatitis
3. Krónikus non bakteriális prostatitis / krónikus kismedencei fájdalom szindróma
4. Aszimptomatikus prostatitis
A prostatitis többféle eltérést is eredményezhet a mintában, amelyek külön-külön is kedvezőtlen irányba befolyásolhatják a megtermékenyítést. A gyulladás okozhat immunológiai eredetű infertilitást (terméketlenséget) is.
Javaslatok
A gyermeket tervező pároknál – ha a terhesség rendszeres, védekezés nélküli szexuális élet esetén egy éven belül nem következik be – az érintett férfiak mindenképpen forduljanak andrológus szakorvoshoz segítségért. Ahol a múltban egy, esetleg több vetélésre is sor került, ott ez a várakozási idő 6 hónapra csökken.
Ezeket figyelembe véve – valamint azt, hogy vannak tünetmentes esetek is – az asszisztált reprodukciós folyamatban részt vevő férfiaknak javasolt a prosztatagyulladás gyógyszeres kezelése, valamint a tünet nélküli infekciók szűrése.
A szűrés, valamint az urogenitális infekció esetén előforduló terméketlenség kivizsgálása azt, hogy az adott esetben melyikre van szükség, mindig a vizsgáló orvos dönti el, rendeli el.