2020-06-29
Gerincbántalmak, derék és nyaki panaszok kezelése - a McKenzie torna és módszer
A gerincsérv okozta tünetek kezelése nem egyszerű feladat még a legtapasztaltabb terapeuták számára sem, azonban a McKenzie torna segítségével gyors és hosszútávú eredmények érhetők el.
A mai világban nagyon sok esetben ülőmunkára vagyunk kényszerítve. Az íróasztalnál, számítógép előtt végzett irodai munka, illetve a különböző járműveken ülés, ami miatt a gerinc még rázkódásnak is ki van téve, porckorongsérvhez, lumbágóhoz, isiászhoz vagy egyéb degeneratív gerincbetegségekhez vezethet.
A McKenzie módszer a gerinc különböző szakaszainak (nyak, hát, derék) speciális vizsgálatával és kezelésével foglalkozik. A kezelés célja a nyomás alatt lévő ideggyökök felszabadítása. A McKenzie torna hatására a porckorong visszapréselődik a csigolyák közé, ami a fájdalom csökkenését, illetve megszűnését idézi elő, megelőzve ezzel egy esetleges műtétet.
Mechanikai diagnózis és terápia
A terápia Robin Anthony McKenzie Új-Zélandon született gyógytornász nevéhez fűződik. Az általa kidolgozott terápia hatékonysága a világon számos ország szakembereinek érdeklődését felkeltette, 1982-ben orvosok és gyógytornászok megalapították a Nemzetközi McKenzie Intézetet a terápia továbbfejlesztése és oktatása érdekében. A hivatalos neve MDT, vagyis Mechanikai diagnózis és terápia.
Robin McKenzie fontosnak tartotta, hogy a beteg aktív résztvevője legyen saját betegségének gyógyításában, ezért a terápia leginkább az önkezelésre tanítja meg a pácienst. Az MDT-terapeuta a részletes vizsgálat során megkeresi a beteg számára legmegfelelőbb mozgásirányt, amit a páciensnek napközben a megadottak szerint rendszeresen ismételnie kell.
Mikor javasolt a McKenzie torna?
• Ideggyökproblémák
• Ágyéki, keresztcsonti, fenék-, combfájdalom
• Végtagokba kisugárzó fájdalom
• Üléskor, álláskor, járáskor jelentkező fájdalom
• Gerincsérv kezelése
Milyen jellegű fájdalmak megszüntetésére alkalmas a McKenzie terápia?
• Húzó, égő fájdalom
• Mélyen a szövetben érzett fájdalom
• Éjszaka rosszabbodó fájdalom
• Pontszerű, szúró fájdalom
• Mélyen az ízületben érzett fájdalom
• Tompa, mély fájdalom
• Végtagokba kisugárzó fájdalom
Első alkalommal Karasi Bence gyógytornász egy mozgásvizsgálattal egybekötött állapotfelmérést végez, amelynek keretében a beteg speciális mozdulatokat végez, figyelve a fájdalom mértékét (fokozódását, illetve csökkenését). A gyógytornász által betanított, személyre szabott speciális gyakorlatokat a páciens házi feladat formájában, otthonában az előírt módon végezheti.
Rendszeres McKenzie torna elvégzése esetén a javulás már pár alkalom után érezhető, de a teljes gyógyulás a probléma eredetétől is függ. A kezeléshez a porckorongsérv lokalizációját, illetve a kitüremkedés mértékét precízen jelző MR-vizsgálatra is szükség van.
Rendszeres McKenzie torna elvégzése esetén a javulás már pár alkalom után érezhető, de a teljes gyógyulás a probléma eredetétől is függ. A kezeléshez a porckorongsérv lokalizációját, illetve a kitüremkedés mértékét precízen jelző MR-vizsgálatra is szükség van.
Miért jó a módszer?
• A McKenzie terápia nemcsak derék- és nyaki panaszok esetén nagyon hatékony, hanem más ízületek, például a váll, valamint a térd kezelése esetén is. A módszer nagy hangsúlyt fektet a fájdalommentes teljes mozgástartomány mihamarabbi elérésére és a panaszok kiújulásának megelőzésére. Ezért a terapeuták hasznos tanácsokat adnak a megelőzéssel kapcsolatban, és megtanítják az ízületeket kímélő tartást, mozdulatokat. A módszer fontos irányelve, hogy a beteg megtanulja magát önállóan kezelni, és ne függjön a terapeutától.
• A McKenzie torna mind a friss, mind a régebbi gerincbántalmakra is talál megoldást. Javasolt olyan esetben is, amikor még nincs kialakult porckorongsérv, csak gerincsérv közeli állapot, amikor a porckorong kiboltosulása már jelen van, de még nem sérvesedett.
• A McKenzie módszer nemcsak a tornáról szól, hanem a gerincvédelem megtanítására is nagy hangsúlyt fektet. A terapeuta heves fájdalmak esetén is segít megtalálni a leghatékonyabb pihenőhelyzeteket, segít eldönteni, melyek a veszélyes mozdulatok és terhelések. Tanácsokat tud adni, hogy mennyi ideig pihenjen a beteg, hogyan módosítsa a mindennapos terhelését (például fekvés, járás, ülés, vezetés) és milyen gyakorlatokkal kezdheti el a tornáját. A korábban leírt alapos vizsgálat, valamint az óvatos, egyénre beállított gyakorlatok miatt a McKenzie terápia már akut fájdalom esetén is sokat segíthet. Általában minél hamarabb érkezik a panaszos, annál könnyebb kezelni a fájdalmat.