2020-11-02
Tegyünk meg mindent babánk egészségéért! – A terhesség alatti genetikai vizsgálatok, szűrőtesztek
A babavárás idején minden leendő édesanya és édesapa szeme előtt egyetlen gondolat lebeg: csak legyen egészséges a születendő gyermek. Sokan azonban nem tudják, a várandósság idején mikor milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni ahhoz, hogy nyugodtan várhassák csemetéjüket.
A Villa Medicina nemzetközileg képzett szakemberei és a legmodernebb ultrahang-készülékei révén átfogó és széles körű vizsgálati lehetőséget nyújt valamennyi leendő édesanya számára, amelynek része az első trimeszteri kiterjesztett szűrővizsgálat, a második trimeszteri anatómiai szűrés, a harmadik trimeszteri magzati állapotdiagnosztika, de ezek mellett elérhetők a legkorszerűbb, nem invazív genetikai vizsgálatok is.
Ezek együttesen teszik lehetővé, hogy a lehető legtöbb fejlődési és kromoszómarendellenességet, valamint az egészséges magzat növekedését méhen belül veszélyeztető kóros állapotot időben felismerhessék.
I. trimeszter
A hormonváltozások miatt a terhesség első harmada igen viharos. A tünetei rendszerint nem túl kellemesek: beköszönthetnek hangulatingadozások, émelygés, hányás, hányinger, leküzdhetetlen fáradtság. Miután a pozitív terhességi teszt után a nőgyógyász is megerősítette egy korai ultrahangvizsgálattal a terhesség tényét, a várandósság 8-10. hetében kerül sor az első nagy laborvizsgálatra, amely tartalmazza a vizelet, a vérkép, a vércsoport vizsgálatot, az ellenanyagszűrést, valamint a hepatitis B- és a szifiliszszűrést.
A magzatnak az első trimeszter végére gyakorlatilag minden fontos szerve kialakul. A 12. hétre eléri a 8 centimétert, a súlya pedig a 15 grammot. Teljesen kialakult az arca. Ekkor már szokott ásítani, gyakran nyitogatja a száját, és a legtöbb magzat szopja a jobb hüvelykujját. Megindul a körmök fejlődése a kézen és a lábon. A legtöbb csontban zajlik a csontképződés. Megjelennek a különálló ujjbegyek, kialakul az ujjlenyomat. Beindulnak a bélmozgások is.
A terhesség 12. hetében az I. trimeszteri kiterjesztett szűrés következik. Ennek során a leggyakoribb, súlyos kromoszómarendellenességek (Down-, Edwards-, Patau-szindrómák) kb. 95-97 százaléka kiszűrhető.
A Panorama prenatális szűrés egy megbízható és egyedi genetikai eljárás, amely a leggyakoribb magzati kromoszómarendellenességeket képes kiszűrni az anya véréből, Down-szindróma és egyéb kromoszómarendellenességek kiszűrésére alkalmas a terhesség 9. hetétől, és ikerterhesség esetén is elvégezhető.
A PrenaTest az első, Európában megjelent noninvazív vizsgálat, amely a terhesség 9. hetétől képes kimutatni Down-szindrómát és más számbeli kromoszómarendellenességet.
Ez egy nem invazív magzati triszómiateszt, amely során 94 féle kormoszómarendellenesség szűrhető ki. Az egyszerű és biztonságos vizsgálat során több mint 99,5 százalékos pontossággal szűrhető ki a 21-es (Down-szindróma), a 18-as (Patau-szindróma) és a 13-as (Edwards szindróma) triszómiák kockázata, valamint a magzat neme is megállapítható.
Ez egy olyan egyszerű, gyors és biztonságos vizsgálat a kismamák számára, amely egy nem invazív eljárás, tehát tűszúrást nem igényel, és már a terhesség 11. hetétől elvégezhető kockázat nélkül a leggyakoribb kromoszómarendellenességek kiszűrésére. A teszt a 21-es (Down-szindróma), a 18-as (Edwards-szindróma), valamint a 13-as triszómiát (Patau-szindróma) mutatja ki, a születendő gyermek nemének megállapítása mellett.
II. trimeszter
A 16. héten a magzat körülbelül 16 centiméter hosszú. Már egyértelműen megállapítható, hogy fiú, vagy lány. Keze fogásra képes, tud úszni és bukfencet vetni. Hallja édesanyja szívverését és hangját.
A 18. héten kialakulnak a szempillák és felismerhetők a körmök. A kicsi szabadon mozog az anyaméhben, rugdos és nyújtózkodik. Rúgásai azonban olyan gyengék, mint a pillangó szárnycsapásai. Az ismételten várandós édesanyák gyakrabban megérzik már ezt a finom mozgást is. Ebben a trimeszterben kialakul a magzatmáz, és elindul a csontosodás is.
A terhesség 19-20. hetében kerül sor a II. trimeszteri anatómiai szűrésre. A vizsgálat során a magzati növekedésének köszönhetően az ultrahang segítségével már az esetleg kialakult fejlődési rendellenességek csaknem 90, valamint a súlyos szívfejlődési rendellenességek csaknem 100 százaléka kiszűrhető. Ekkor a magzat nagyságának vizsgálata mellett sor kerül az agy- illetve az arckoponya 3D-s ábrázolására, illetve részletesen megvizsgálják a központi idegrendszert.
A terhesség 16. hetében a szülész-nőgyógyász ultrahangos vizsgálatot végez, amely során már a baba neme is megállapítható, valamint ekkor értékelik ki az első laborvizsgálatot.
A terhesség 24-28. hetében jön a II. trimeszteri vérvétel, amely során teljes vérképet, valamint terheléses vércukorvizsgálatot is végeznek.
III. trimeszter
Ebben az időszakban a baba már készül a külvilági életre. A 28 hetes magzat már képes lenne levegőt venni, ha megszületne. Továbbfejlődik, tökéletesedik az agya, próbálkozik a légzéssel, testhosszra és súlyra is gyarapodik. A 33. hétre éri el maximális mennyiségét a magzatvíz, és ekkorra a tüdő érése is befejeződik. Hivatalosan a 37. héttől nem számít koraszülöttnek a baba.
A terhesség 30-32. hetében érkezik el az időpont a III. trimeszteri genetikai vizsgálatra, ahol elsősorban a magzat méhen belüli növekedését és fejlődését vizsgálják, valamint mérik a köldökzsinór és a koponya ereinek áramlását a méhlepény működésének ellenőrzése céljából.
A terhesség 34. hetében kerül sor az utolsó, III. trimeszteri laborvizsgálatra, illetve GBS-tenyésztésre (B csoportú Streptococcus baktérium vizsgálatára).
A 36. héten kiértékelik a vérvételi eredményt, valamint ettől a héttől kezdődően minden héten CTG-vizsgálat következik, amely során a magzat szívhang-monitorozására kerül sor.