2020-12-09
Nem zsírpárna, nyiroködéma – Szabaduljunk meg tőle!
Amit sokszor elhízásnak, felesleges hájnak, zsírpárnának hiszünk a derekunkon, a csípőnkön, a combunkon vagy éppen lábszárunkon, valójában a szervezetünk által megkötött víz, salak- és méreganyag a szövetekben, ami – ha zavar van a keringésünkben – természetes úton nem tud távozni. Ezt a folyamatot segíti a gépi és kézi nyirokmasszázs-kezelés.
A vérkeringés mellett testünkben létezik egy másik érrendszer, a nyirokrendszer is. A szövetekben termelődő nyirok a nyirokrendszeren és a nagy nyiroktörzseken keresztül a vénás rendszerbe ömlik. A nyirok mozgása a szövetnedv nyomására, a nyirokerek falának aktív összehúzódására és a környező szervek, izmok nyomó hatására jön létre. Normál esetben a nyirokképződés és a nyirokelvezetés egyensúlyban van. Abban az esetben, ha az erek nem tudják a nyirkot elszállítani, tartós vizenyő jön létre.
A nyiroködéma jelei
A látványra is kellemetlen tünet hátterében a nyirokkeringés működésének hibája áll, a szövet közötti folyadék abnormális módon felszaporodik, fehérjék gyülemlenek fel ebben a folyadéktöbbletben.
Az első fájdalmas jel a feszítő lábdagadás lehet, amely kezdetben csak terhelés hatására jelentkezik, majd pihentetés után elmúlik. A későbbiekben a panasz állandósulhat, társulhat hozzá „ólomlábérzés”, pihenéskor jelentkező izomgörcs, mozgás közben fáradtságérzés és feszülő bőr. Kezelés nélkül a tünetek állandósulhatnak vagy súlyosbodhatnak. A kellemetlen jelek nyiroködémára utalnak. A cél tehát a felesleges víz, a salak- és méreganyag kivezetése a szövetekből, a nyirokrendszer stimulálása, hogy visszakapjuk testünk formáját, és a fájdalmas tünetektől megszabaduljunk egy pihentető, kellemes kezelés során.
Speciális masszázsfajta
A lymphdrainage vagy nyirokmasszázs terápia egy még kevésbé ismert terület, pedig a fontossága vitathatatlan. Napjainkban nagyon sokan küzdenek nyirokrendszeri problémákkal úgy, hogy nem is tudnak róla.
Dr. Emil Vodder dán biológus fejlesztette ki a nyirokmasszázst, amely egy olyan speciális masszázsfajta, amely aktiválja az immunrendszert és az anyagcsere-folyamatokat, elősegítve ezzel a salakanyagok elszállítását, ezáltal csökkentve a problémás pontok fájdalmát. Továbbá segíti a test regenerálódását, illetve elősegíti a már meglévő gyulladások, sebek gyógyulását. A betegségek és sérülések kezelése mellett a nyirokmasszázzsal kiemelt hatékonysággal kezelhetjük testünk narancsbőrös területeit is.
A masszázs közben alkalmazott mozdulatok gyorsítják a nyirok elfolyását, hatására aktivizálódik az immunrendszer, javul testünk vérellátása, a sejtek anyagcseréje, tápanyag- és oxigénellátása. Segítségével testünk kellemesen ellazul, a vegetatív idegrendszerünk megnyugszik.
Hogyan történik a kezelés?
Nyirokmasszázs során a Balance Mozgásterápiás és Sportközpontban speciális gépi kezelést alkalmaznak, amelynek hatására megnyílnak az inaktív nyirokerek, elősegítve a folyadék mielőbbi eltávozását a végtagból. A kezelés teljesen fájdalommentes, fél óra aktív pihenés, miközben gyógyulunk, szépülünk. Mivel állapotjavulás intenzív kezeléssel érhető el, általában 5-10 alkalomra van szükség. A tartós eredmény érdekében célszerű a kúrát félévente megismételni.
Kiknek jó a nyirokmasszázs?
A kellemes masszázsforma sok betegség kezelésében rendkívül hatásos, azonban legtöbbször orvosi javallatra és kontrollra van szükség, ezért tanácsos az erre kiképzett szakemberhez fordulni. Idetartoznak a következő esetek:
• Mellműtétek után, különösen, ha a hónalji nyirokcsomókat is kivették. Ebben az esetben a nyirokdrenázs megelőzi a nem ritkán kialakuló karödémát, különösen, ha a műtét után hamarosan elkezdődik a kezelés.
• Besugárzást, műtétet, traumát követő hegesedés miatt keletkezett ödémák gyorsabb felszívódására.
• Műtéti hegek mielőbbi gyógyulása érdekében, hogy ne maradjon vissza funkciókárosodás, se komolyabb kozmetikai elváltozás.
• Akut visszérgyulladások és trombózisok esetén – ilyenkor helyesebb megvárni a folyamat lezajlását, és a szövődmények kivédésére csak ezután elkezdeni a kezelést.
• Narancsbőr, gyakori alsó végtagi ödéma.
• Ödémás, táskás szemek, duzzadt arc.
• Regeneráló kúrák kiegészítéseként.
• Általános immungyengeség, asztma, allergiák, visszatérő felső légúti fertőzések, melléküreg-gyulladás esetén.
• Migrénes fejfájás, agyvérzés utáni állapot.
• Fülcsengés, váratlan hallásvesztés miatt.
• Ízületi gyulladások és csonttörések után a regeneráció gyorsítására.
• Idegesség, koncentrálóképesség-csökkenés és alvászavarok kezelésére.