2021-02-23
Fájdalomcsillapító helyett (mobil)masszázs
Ha ismerjük és szeretjük a masszázs jótékony hatásait, érthető, hogy ezekben a pandémiás időkben sem szeretnénk lemondani róla. Érdemes kipróbálnunk a mobilmasszázst, amely házhoz jön, és így maximális biztonság mellett élvezhetjük a felüdülést.
A masszázsról köztudott, hogy enyhíti az izomfeszülést és csillapítja az izomfájdalmakat, de hogy közben mi történik a szervezetben, arról ritkábban lehet hallani.
A McMaster Egyetem kutatói igazolták, hogy már egy rövid, mindössze 10 perces masszázs is hatékonyan csökkenti a gyulladást az izmokban. A Science Translational Medicine szakfolyóirat egyik számában közzétett tanulmány legfontosabb megállapítása, hogy az izmok masszírozása olyan biokémiai érzékelőket aktivál a szervezetben, amelyek gyulladáscsökkentő jeleket küldenek az izomsejteknek.
Ezenkívül a masszázs serkentőleg hat az izmokra, hogy azok még több, a gyógyuláshoz rendkívül fontos mitokondriumot termeljenek. A kutatók azt tapasztalták, hogy egy 70 perces, megerőltető fizikai aktivitáshoz képest rövid, alig 10 perces masszázs kimutathatóan csökkentette a masszírozott láb izmainak gyulladását. A kutatók abban bíznak, hogy a részletek kidolgozását követően a masszázs hatékonyan alkalmazható a különféle izomsérülések gyógyszeres kezelésének alternatívájaként, mivel hatásmechanizmusa nagyban hasonlít a fájdalomcsillapítókéhoz.
Miért jó a mobilmasszázs?
Ha valaki időt és energiát akar spórolni, vagy valamilyen egészségügyi oknál fogva azt szeretné, hogy otthonában kerüljön sor a masszázsra, a Voltig Med szakemberei minden, a masszázshoz szükséges eszközt a helyszínre visznek. Tulajdonképpen egy minimasszázsszalont állítanak fel a helyszínen, amihez mindössze 3 négyzetméternyi területre van szükség. Otthonunkban kényelmesen feltöltődhetünk, ellazulhatunk, és kiválaszthatjuk azt a masszázst, amelyik a legjobban megfelel számunkra.
Talpmasszázs
Ki ne érezte volna ólomnehéznek, görcsösen fájónak egy hosszú, fárasztó nap után a lábait? Ezeken a panaszokon enyhít a láb- és talpmasszázs. Ennek során a reflexológiára épülő technikai elemek és a svédmasszázs fogásai segítenek az izmok és az ízületek állapotának helyreállításában.
A talpmasszázs (talpreflexológia) élettani hatásai:
• serkenti a vérkeringést,
• serkenti a nyirokkeringést,
• erősíti az immunrendszert,
• szabályozza a hormontermelő mirigyek működését,
• fájdalomcsillapító hatású,
• lazító, testi-lelki feszültséget oldó,
• komfortérzetet adó,
• a hormonműködést befolyásoló hatású,
• megteremti a test és a lélek harmóniáját.
A reflexzónák olyan idegpontok, amelyek egy-egy távoli testrésszel vannak kapcsolatban. Az egész testen mindenütt találhatunk reflexzónákat. A talpmasszázzsal a központi idegrendszerre, a vérkeringésre, a belső szervekre gyakorolnak hatást. A reflexológia fő célja a megelőzés, de bizonyos betegségek kiegészítő kezeléseként is nagyon fontos.
Svédmasszázs
A svédmasszázs a legelterjedtebb nyugati masszázsfajta. Simító, dörzsölő, rezegtető és gyúró mozdulatokkal frissíti fel a szervezetet. Fizikai és neurohormonális hatása elősegíti az esetleges betegségek gyógyulását.
Csökkenti a fájdalmat, felgyorsítja a sérülések utáni felépülést, megakadályozza a nem használt izmok sorvadását, enyhíti az álmatlanságot, fokozza az éberséget, mindenekelőtt pedig elősegíti a relaxációt és csökkenti a stressz hatásait.
A svédmasszázs általános hatásai:
• a pulzusfrekvencia normalizálása,
• a vérnyomás szabályozása,
• a légzés optimalizálása,
• a test hőmérsékletének emelése,
• az izom teljesítményének javítása,
• a szervezet fizikai és pszichés állapotának javítása,
• a savasodás kémiai úton való csökkentése.
Sportmasszázs
A sportmasszázs széles körben elterjedt, nyugati hagyományon alapuló masszázsfajta. Leginkább a svédmasszázshoz hasonlító, ám annak egy sokkal erőteljesebb, intenzívebb, a mélyizomzatra kiható változata. Ez a masszázstechnika nem simító, gyengéd mozdulatokból áll, hanem erősebb dörzsölő, gyúró, ütögető fogásokat alkalmaz. A rendszeresen végzett sportmasszázs a fizikai kondíció javításának kiváló módja, amely férfiaknak és nőknek egyaránt ajánlható.
A sportmasszázs célja többféle lehet, attól függően, hogy sportolás vagy aktív mozgás, például túrázás, nehéz fizikai munka stb. előtt, esetleg utána vesszük igénybe.
A sporttevékenységek előtti masszázs lényege, hogy a feszülő, letapadt, merev, görcsös izmokat felszabadítsák, ezáltal azok rugalmasak, ellenállóbbak, terhelhetőbbek legyenek. Az intenzív masszázs felkészít a testmozgásra, hatására jelentősen nő az izomzatunk teljesítménye és csökken sérülések esélye.
A sporttevékenység utáni masszázs célja a regenerálás, amely két fő szakaszból áll. A közvetlenül az izmok terhelése után végzett masszázs célja, hogy a megterhelt szövetekből a salakanyagok mielőbb eltávozzanak. Javasolt ilyenkor nagyobb mennyiségű folyadékot fogyasztanunk. A felgyülemlett tejsav eltávolításával elkerülhetjük az izomlázat. Az ezt követő, például edzések közötti masszázsok jelentősége, hogy az izmaink regenerálódjanak és a megfelelő izomtónusunk visszaálljon.
A sportmasszázs további hatásai:
• csökkenti az izmok duzzanatait,
• gyorsítja a sportsérülések gyógyulását, a sérülések utáni regenerálódást,
• megszünteti az izomgörcsöket,
• csillapítja a merev izmok okozta fájdalmakat,
• nyugtató hatású, segít megszüntetni a fáradtságot, kimerültséget.
Használjunk izomlazító krémeket!
A sportmasszázs jó kiegészítői az izomlazító sportkrémek, sportbalzsamok, gélek, amelyeket használhatunk bemelegítésre és/vagy az izomláz csökkentésére. Ezek a speciálisan kifejlesztett készítmények serkentik az izmok vérkeringését és oxigénellátását, tehát használatukkal a masszázs eredményét tovább fokozhatjuk.
Jó szolgálatot tesznek akkor is, ha épp nincs lehetőségünk masszőrhöz fordulni.