2021-03-25
Hogyan mérjük az optimális súlyt? – Mi a testtömegösszetétel-analízis?
Bár egész évben igyekszünk figyelni a testsúlyunkra, tavasszal talán még inkább előtérbe kerül a pluszkilók kérdése. Ha súlyproblémákkal küzdünk, és szeretnénk magunknak összeállítani egy személyre szabott edzéstervet, illetve életmódprogramot, próbáljuk ki a testtömegösszetétel-analízist!
Nincs annál frusztrálóbb, mint amikor igyekszünk mindent megtenni az optimális testsúlyért, de sehogy sem akarnak lemenni azok a fránya kilók. Ha sportolunk, de nem fejlődik megfelelően az izomzatunk, nem jönnek a sporteredmények, akkor könnyen elveszítjük a motivációnkat a mozgásra is.
A testtömeg-összetétel pontos analízise segít megérteni, hogy mi történik a testünkön belül. Az adatok kilogrammban és százalékban nyújtanak képet a testzsírról, az izomtömegről, a teljes testvíz mennyiségéről és ezen adatokon keresztül az egészségi és fittségi állapotunkról.
Ezen értékek ismerete segíthet a súlyproblémák megoldásában, a személyre szabott edzésterv és életmódprogram kialakításában. Az edzést végző motivációja és mozgásprogramjának hatékonysága növelhető, ha edzése során nyomon tudja követni teste zsír- és izomtömegének alakulását.
Mi az, amit a Balance Mozgásközpontban mérnek?
A test zsírtartalma:
• Az egészséges test egyik legfontosabb mutatója. Egy fogyókúránál hiába mennek lefelé a kilók, ha a testzsírszázalékunk nő. Ebben az esetben a szobamérlegen mutatott kilogrammok csökkenése csak az izomtömeg veszteségének mutatója lesz.
• Természetesen a test zsírtartalmára nem csak, mint ellenségre kell gondolni. Számos fontos funkciója van, például védi a belső szerveket, részt vesz a test hőmérsékletének szabályozásában, és tárolja a vitaminokat. Ezért célként az egészséges szintre csökkentését kell kitűznünk magunk elé, nem pedig a teljes eltüntetését.
• Optimális esetben férfiaknál 13–24, nők esetén 22–31 százalék.
• Sportolóknál az American College of Sport Medicine ajánlása szerint az optimális testzsírarány férfiaknál: 11–17, nőknél 19-22 százalék. A 3 százalék alatti érték férfiaknál, illetve a 11 százalék alatti nőknél ugyanúgy egészségtelen, mint a 20, illetve 30 százalék feletti.
Izomtömeg:
• Az izomzat a test súlyának akár 40 százalékát is kiteheti, sportolóknál azonban az 50 százalékot is elérheti. Feladata a test mozgatása, a szervek működtetése, a szövetek, a csontok védelme.
• A rendszeres mozgás elengedhetetlen az izomtömegünk megtartásához. Ezen mérés segítségével megfigyelhetjük, hogy a választott mozgásformánk mennyisége és intenzitása megfelel-e kitűzött céljaink eléréséhez, legyen az élsport vagy fogyókúra.
A test folyadéktartalma:
• Testtömegünk kétharmadát szervezetünk víztartalma teszi ki. A víz fontos szerepet játszik szervezetünk működésében: tápanyagokat szállít a sejtekhez, eltávolítja a felesleges anyagcseretermékeket, szerepet játszik az optimális fizikai és szellemi teljesítmény fenntartásában.
• Egy újszülött 72, egy felnőtt 60, egy idős szervezet pedig 50 százalékban tartalmaz vizet. Egy férfi testének folyadéktartalma néhány százalékkal magasabb. Ezen értékek a következőképpen oszlanak meg: 2/3 rész sejteken belül (ICW), 1/3-a sejteken kívül (ECW), vér és nyirokfolyadék formájában található meg.
Testtömegindex (BMI – Body Mass Index)
• Ez egy statisztikai mérőszám, amely a testtömeget veti össze a testmagassággal.
• Nem a tényleges testzsírszázalékunkat mutatja, de segítséget nyújt az elhízás mértékének és egészségre gyakorolt hatásának meghatározásában.
• A határértékek függnek az életkortól, nemtől és aktivitási szinttől. Ezért az értékeket mindig egyénre mérten kell vizsgálni, az általános táblázatok csak az iránymutatásban segítenek.
Visceralis zsír – hasüregi zsír
• A visceralis zsír a hasüregünkben található létfontosságú szerveket veszi körül és aktív szerepet játszik az anyagcserében, a szervek védelmében, de túlzott mennyiségben egészségügyi gondot is okozhat.
• A megnövekedett hasüregi zsír mennyisége kockázati tényezőt jelent a szív- és érrendszeri betegségekben (magas vérnyomás, trombózis, stroke), a 2-es típusú cukorbetegségben, valamint okozhatja a vastagbél és az artériák falának gyulladását.
• A testsúly csökkenésével és a megfelelő étrend kialakításával csökkenteni tudjuk ennek a rejtett zsírtartaléknak a mennyiségét. Azonban a fogyókúránkat nagy körültekintéssel végezzük, hogy az eredményeink tartósak maradjanak. David Haslam belgyógyász professzor, Nagy-Britannia elhízás elleni országos fórumának elnöke a következőkre hívja fel a figyelmet: „A leadott súlyt újra és újra felszedjük, ráadásul a visszahízott zsír egy része visceralis zsírként rakódik le.” Ne fogyókúrát válasszunk tehát, hanem új, egészséges életmódot!
Az alapanyagcsere energiaigénye (BMR)
• Az alapanyagcsere azt az energiamennyiséget mutatja meg, amelyet a szervezet nyugalmi állapotban, egy nap alatt felhasznál az életfunkciók (légzés, keringés, testhőmérséklet, emésztés, kiválasztás) fenntartásához.
• Több tényező is befolyásolja az alapanyagcsere energiaigényét, például a kor, a nem, a zsírmentes testtömeg, a magasság, az edzési szokások, a testhőmérséklet (lázas állapot), az alvás, a hormonális változások.
• Ez az érték nagy jó útmutató az egyénre szabott edzésterv és a diétás módszer kiválasztásában.