2017-06-16
Valami van a levegőben - Itt a pollenszezon!
Hiába érkezett meg visszavonhatatlanul a nyár, nem mindenki tud felhőtlenül örülni a napsütéses időjárásnak. A felmelegedéssel együtt a hónapokig tartó kellemetlenségek időszaka is elkezdődik az allergiások számára. A sokszor kimerítő tüneteket egy kis odafigyeléssel, és néhány a Budai Egészségközpont által javasolt praktikával azonban mérsékelhetjük.
Magyarország lakosságának negyede küzd tavasszal az orrfolyással, torokkaparással, és nem csak a felnőttek betegsége: sajnos már csecsemő- és kisgyermekkorban is tapasztalhatók allergiás tünetek. Azonban míg a felnőtteknél főként a légutakat, szemet irritálja a pollen, a gyerekeknél bőrtünetek, ekcéma jelzik a túlzott érzékenységet. „Az elmúlt években egyre több allergiás kisgyermekkel találkozunk. Jó hír a szülőknek, hogy az életkor előrehaladtával ezt többségében kinövi a gyerek, azonban érdemes rá odafigyelni, mert sok esetben későbbi allergiás hajlandóságot is előre jelezhet. Minél később kezdődik azonban egy allergiás megbetegedés, annál kisebb az esélye a teljes gyógyulásnak, mindössze a tüneteket lehet mérsékelni. Kezeléskor a legfontosabb teendő az allergének elkerülése és a tünetek csillapítása” – magyarázta dr. Madarasi Anna, a Budai Egészségközpont szakértője.
Ezt tehetjük ellene
Az allergiás megbetegedések sokfélék lehetnek, szinte bármi kiválthat túlzott reakciókat az arra érzékenyeknél. Néhány egyszerű óvintézkedéssel csökkenthetjük azonban a tünetek intenzitását. Pollenben gazdag időszakokban gyakrabban tusoljunk, mossunk hajat, hogy a napközben bőrünkre, hajunkra tapadt polleneket ne vigyük magunkkal az ágyba. Segíthet az is, ha többször és alaposabban takarítunk, és sűrűbben cseréljük az ágyneműt is. A szellőztetéssel azonban bánjunk csínján, hogy ne kerüljenek be a pollenek lakásunkba! Tájékozódjunk a minket érintő allergén növényről! Nézzük meg, melyik napszakban kevesebb a koncentráció belőle a levegőben, és ehhez igazítsuk a szabadban tartózkodást. Ha a tüneteink nem enyhülnek, sőt, rosszabbodnak, mindenképp forduljunk orvoshoz! Ugyanis egy tüsszögéssel, köhögéssel járó allergiából könnyen allergiás asztma is kialakulhat.
5 extra tipp az allergia tüneteinek enyhítésére
1. Kezdjük el szedni a megszokott gyógyszerünket még a tünetek megjelenése előtt! Ha legalább két héttel a számunkra problémát jelentő pollen várható megjelenése előtt elkezdjük szedni szokásos allergiagyógyszerünket, megelőzhetjük vagy enyhíthetjük a tünetek kialakulását. Ha már a légutainkat, nyálkahártyánkat ellepték az allergén pollenek, sokkal kisebb az esélye, hogy hatásosan működnek majd az ellenszerek.
2. Csökkentsük a stresszt! Ha feszültek vagyunk, magasabb a szervezetünk kortizolszintje, ami immunrendszerünkre is hatással van. Minél jobban tudjuk csökkenteni a stresszt életünkben (például jógával, meditációval, elegendő alvással), annál jobban tudjuk csökkenteni a szervezetünk környezetre adott allergiás reakcióit is.
3. Egészséges életmód, rendszeres testmozgás – A vitaminokban, tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étkezés és a rendszeres testmozgás megerősíti szervezetünket, és ellenállóbbá válik a külső „támadások”, az allergén pollenek ellen is.
4. Kerüljünk bizonyos ételeket! Nem is gondolnánk, de számos nyers gyümölcs vagy zöldség fogyasztása erősítheti bizonyos pollenek hatását. Például azok, akik erősen allergiások a nyírfa pollenjére, szájnyálkahártya viszketést tapasztalhatnak, miután nyers almát ettek, ami egyáltalán nem fordul elő a gyümölcs főtt vagy sült változatának fogyasztásakor. Olvassunk utána a keresztallergiás ételeknek.
5. Hordjunk napszemüveget, viseljünk sapkát! A pollenben gazdag időszakokban hordjunk napszemüveget, kalapot vagy szélsőséges esetekben szájmaszkot, ha elhagyjuk a házat. Ezek távol tartják bizonyos szintig a polleneket, és elkerülhetjük a viszketést, orrdugulást.