2022-02-02
Tanuljunk meg együtt élni a cukorbetegséggel!
A cukorbetegség érzelmileg megterhelő állapot. Nemcsak azért, mert a diagnózis felállításakor szembesülünk azzal, hogy egy krónikus betegséggel kell együtt élnünk a továbbiakban, hanem mert a betegség miatt kénytelenek vagyunk megváltoztatni az életmódunkat és a napi szokásainkat. Hasznos tanácsokat gyűjtöttünk össze a betegséggel való harmonikus együttéléshez.
A cukorbetegség a glükóz szervezeten belüli feldolgozásának zavara, amelynek hátterében két ok állhat: vagy a hasnyálmirigy béta-sejtjei nem termelnek elég inzulin nevű hormont a szervezetben (1-es típusú cukorbetegség), vagy a szervezet érzéketlen az inzulinnal szemben (azaz inzulinrezisztencia áll fenn, 2-es típusú cukorbetegség).
Az inzulin hiánya miatt a szervezetben felhalmozódik a glükóz, amely súlyos következményekhez vezet. Mindkét típusú cukorbetegség kezelése összetett: rendszeres gyógyszerszedést vagy inzulinadagolást, vércukorszintmérést, testmozgást és speciális étrendet igényel – ezek megtanulása és állandó gyakorlása megterhelő lehet a betegek és családtagjaik számára.
A cukorbetegség és a stressz
Kutatások azt igazolják, hogy amennyiben valaki megtanulja a stressz helyes kezelését, jobban tudja kontrollálni vércukorszintjét is. Emiatt elmondható, hogy a cukorbetegek kezelésének (a megfelelő életmódbeli szokások kialakítása mellett) fontos területe a stressz szinten tartása.
Stresszhatás alatt ugyanis az idegrendszer és az agyalapi mirigy noradrenalit és kortizolt, más néven stresszhormonokat kezd el termelni. A noradreanlin és a kortizol felszabadulásakor a máj több glükózt termel, így emelkedik a vércukorszint is.
Tanácsok a cukorbetegséggel való harmonikus együttéléshez
1. Ismerjük meg a tényeket!
A cukorbetegséggel kapcsolatos információk megszerzése és a diagnózis pontos ismerete segít abban, hogy képesek legyünk átgondolt döntéseket hozni állapotunk kezelésére vonatkozóan. Mielőtt orvoshoz vagy más egészségügyi dolgozóhoz mennénk, írjunk listát kérdéseinkről és aggodalmainkról!
2. Forduljunk szakemberhez!
A Budai Egészségközpontban alapellátást végző belgyógyászati rendelés irányítja a 2-es típusú cukorbeteg gondozását. Az 1-es típusú cukorbetegség ellenőrzését diabetológus végzi. Mindenképpen javasolt a betegség felismerésekor egy többalkalmas diétás oktatáson részt vennünk a dietetikus segítségével, majd a későbbiekben a szénhidrát egyensúlyi kilengéseinél egyeztetni a dietetikussal a rendszeresen feljegyzett étrend megbeszélésével.
Évenkénti szűrővizsgálatra célzottan vagy a standard szűrővizsgálati programokhoz csatoltan van lehetőségünk. Az esetleges szövődmények vizsgálatát (urológiai, radiológiai, érsebészeti, szemészeti, neurológiai) is elvégzik a Budai Egészségközpontban.
3. Fogadjuk el az érzéseinket!
Tanulmányok azt mutatják, hogy azok, akik elismerik a negatív érzéseiket a cukorbetegséggel kapcsolatban, jobban törődnek saját magukkal és folyamatosan stabil a vércukorszintjük. A diabetesszel kapcsolatos rossz gondolatok és érzések, mint például a táplálkozással kapcsolatos aggodalmak figyelmen kívül hagyása csökkenti a stresszt.
Ezért például, ha dühösek leszünk egy magas cukortartalmú étel láttán, számoljunk el tízig, figyeljük meg az érzést, gondolatban képzeljük el, hogy valóban elfogyasztjuk azt az ételt, és érezzük át annak hatásait a szervezetünkre. Máris nem lesz olyan kínzó a vágy!
4. Próbáljunk meg kiegyensúlyozottak maradni!
Ne engedjük, hogy a cukorbetegség legyen életünk középpontjában! Nem a betegség határoz meg minket. A diabétesz ellenére ugyanazok vagyunk, mint a betegség előtt. Személyiségünk, céljaink, kapcsolataink nem változnak meg ettől.
5. Próbáljunk ki új dolgokat!
Bár a cukorbetegség jelentős változtatásokat igényel az életmód tekintetében, lehetőséget is ad arra, hogy új recepteket, ételeket és tevékenységeket próbáljunk ki.
6. Mozogjunk okosan!
A rendszeres mozgás segít abban, hogy megfelelően kezeljük a stresszt, de abban is, hogy a testsúlyunk optimális legyen. Tűzzünk ki magunk elé apróbb, de megvalósítható célokat, amelyeket könnyebben el tudunk érni. Megerőltető sportok helyett a rendszeres és nem megerőltető testmozgást válasszuk, például a gyaloglást. Kezdjük naponta 10 perccel, és ezt lassan, fokozatosan emeljük 20, 30 percre, majd eljuthatunk 1 óráig.
7. Építsünk ki egy erős támogatórendszert magunk köré!
Tanulmányok azt mutatják, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel tartják be az egészségügyi kezeléseket, ha támogató a környezetük. Kifejezetten a diabétesszel foglalkozó kutatások pedig azt az eredményt hozták, hogy azoknak a cukorbetegeknek, akiket a családtagok vagy a barátok támogatnak, egészségesebb a vércukorszintjük még a stresszes időszakokban is. Beszéljünk bátran a családtagjainkkal, barátainkkal megváltozott életvitelünkről, így ők is könnyebben tudnak alkalmazkodni hozzánk.
8. Rendezkedjünk be hosszútávra!
A cukorbetegség nem fáj. Ezért hajlamosak vagyunk bizonyos idő múltán a diétán lazítani, a korlátozásokat kevésbé betartani, a rendszeres testmozgást elhagyni, amikor a tüneteink mérséklődnek. Fontos, hogy az életmódváltást ne kampányszerűen folytassuk, hanem szokásaink megváltoztatását hosszútávon is be tudjuk iktatni az életünkbe a szövődmények elkerülése érdekében.