2022-08-24
Hogyan méregtelenítsük a májunkat?
A máj elengedhetetlen szerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban, illetve egyes vegyületek termelésében és tárolásában. Napjainkban azonban a felnőttek körében egyre magasabb a májproblémákkal küzdők aránya.
Az emberi szervezet legnagyobb mirigye a máj, amely többek között a méregtelenítésért felelős. Szerepe nélkülözhetetlen az anyagcsere-folyamatok normális működéséhez. Ez a szervünk termeli a koleszterint, ami az epe fontos alkotórésze, tisztítja a beérkező vért, keményítőt tárol, valamint több létfontosságú fehérjét és alvadási faktort termel, A-, D- és B12-vitaminokat raktároz. A vérből kiszűri a méreganyagokat, a vas- és réz-, illetve a bilirubin-anyagcserében is elsődleges szerepet játszik.
A zsírmáj kialakulása
Manapság a nem alkoholos zsírmáj az egyik leggyakoribb májbetegség. Normális esetben a májban 10 százaléknál kevesebb a zsír előfordulásának aránya. Jó néhány kiváltó tényező hatására ez az arány kórosan megnövekszik. A zsírmáj a népesség közel 20-40 százalékát érintő májbetegség, amelynek kialakulása szerzett okokra vezethető vissza.
Korunk jellegzetes eltérései – az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas vérzsírértékek, a csökkent glükóztolerancia, a PCO-szindróma, a metabolikus szindróma – közé tartozik, kialakulását alapvetően a helytelen életvitel, a helytelen táplálkozás és a mozgás hiánya befolyásolja, a felsorolt betegségek mellett. Amikor a máj eltömődött, renyhe vagy túlterhelt, nem tud hatékonyan működni, szabályozni a szervezetet és megfelelően megemészteni a fehérjéket, a szénhidrátokat és a zsírokat, ugyanis a méreganyagok eltömítik a nyirokrendszert.
Hatékonyabbá tehetjük májunk működését
Ahhoz, hogy májunk egészségesen működhessen, fontos betartanunk néhány alapvető szabályt az életmódunkra és a táplálkozásunkra vonatkozóan.
• Fontos a magunkhoz vett élelmiszerek megfelelő eloszlása. 20 százalékban fehérje, 80 százalékban zöldségek, gyümölcsök kerüljenek a tányérunkra. Mindig ügyeljünk az arányokra, valamint arra, hogy például fizikai munkavégzés esetén növeljük a mértékeket, továbbá, hogy mindig friss és az idénynek megfelelő zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszunk.
• A megfelelő ételtársítás is lényeges tényező. Egyes ételpárok (pl. zsír és szénhidrát) ugyanis megnehezíthetik az emésztést, ha nem megfelelően állítjuk össze étrendünket, a nehéz emésztés pedig szintén a máj leterheltségéhez vezethet. Fontos, hogy minden táplálkozás során fogyasszunk magas rosttartalmú zöldséget vagy gyümölcsöt a könnyebb emészthetőség kedvéért. Továbbá mindig ügyeljünk arra, hogy megfelelően válogassuk meg a gyümölcsök és zöldségek minőségét és fajtáját az ételpárosítások során.
• Egy-egy étkezés során ne kombináljuk a fehérjéket. Vagy egyfajta húst, halat vagy hüvelyest fogyasszunk – a tojás kivétel, mert fogyasztható más fehérjékkel együtt is.
• Lassan, alacsony hőmérsékleten főzzünk. A zsírok felhevülésének elkerülése és a fehérjék megóvása érdekében ügyeljünk az alacsony hőmérsékleten való sütésre, főzésre.
• Étkezzünk rendszeresen. Érdemes napi ötször ennünk, iktassunk be köztes étkezéseket és ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadék pótlására is.
• A fent leírt szabályokat betartva egyszerűen méregteleníthetjük túlterhelt májunkat, valamint megelőzhetjük a különböző májproblémák kialakulását. Ha szeretnénk megváltoztatni az életmódunkat, ehhez pedig szakértő segítséget kapni, kérjünk időpontot a Villa Medicina dietetikusához.