2023-11-07
A jövő tényleg elkezdődött – robotok az egészségünk szolgálatában.
Napjainkban valóra vált végre az, amiről korábban csak a tudományos-fantasztikus írók mertek álmodozni. Immár Magyarországon, Budapesten is igénybe vehetünk egy olyan magánegészségügyi intézményt, ahol a szakemberek munkáját a világ legkorszerűbb sebészeti robotja segíti.
A gép és az ember párosa hatékonyan dolgozik, a nőgyógyászat, az urológia és az általános sebészet területén. A csúcstechnológia alkalmazása és a maguk területén a szakma kiválóságainak számító szakorvosok munkája izgalmas lehetőségek sokaságát nyitja meg.
Leonardo da Vinci, a sokoldalú itáliai zseni lenyűgöző örökséget hagyott hátra maga után a festészet, a szobrászat, az építészet, a zene, a matematika, a mérnöki és a természettudományok területén. Tudományos alapossággal vizsgálta meg az emberi testet, és sokat tett azért, hogy feltáruljanak előttünk az anatómia titkai.
A polihisztor nevével napjainkban egy egészen új területen találkozhatunk. A 21. század legfejlettebb sebészeti operációs rendszere a Da Vinci nevet viseli. Alkalmazásával robotasszisztált műtéteket lehet végrehajtani.
Az elmúlt ötven évben elképesztő fejlődésen ment keresztül az orvostudomány. Az elért sikerek különösen szembetűnők a sebészet területén. Nem csupán arról van szó, hogy új eljárásokat fejlesztettek ki, és az orvosok a kényelmetlenségeket csökkentő és a gyógyulásunkat felgyorsító anyagokat használhatnak a műtőben, hanem nyugodtan kijelenthetjük, hogy a jövő itt van velünk azokon a helyeken, ahol robotsebészeti eljárásokat, gépeket, rendszereket alkalmaznak.
Az ilyen eljárás sok előnnyel jár. Pontosan lehet elvégezni a műtéteket, a beteg kevesebb ideig tartózkodik a kórházban, már nincs szükség nagy hegekre, a robot segítségével a sebész minden korábbinál kisebb műtéti metszéspontokon át dolgozik, ráadásul lecsökken a műtéttel járó vérveszteség. Az eljárás előnyös a beteg és az orvos számára is.
A megműtött ember elsősorban azt érzékeli, hogy a beavatkozás utáni felépülés minimális fájdalommal jár, míg a robot közreműködésével az orvos azt tapasztalja, hogy sokkal kifinomultabb mozgásokat is el tud végezni, mint korábban, amikor a kezében tartotta a szikét. További előny, hogy a műtétet irányító sebész mindent jobban lát. Akár tízszeresre is felnagyíthatja a megvizsgált testrészt, ami még pontosabb beavatkozást tesz lehetővé.
Az ilyen eljárások azt követően lettek szélesebb körben is elérhetők, hogy az amerikai Intuitive Surgical cég bemutatta a Da Vinci sebészeti rendszerét, melynek kiforrottsága mögött ma már 26 év fejlesztői munka, és több, mint 12 millió elvégzett műtét áll. A robotok azóta a világ 60 országában segítik csaknem 62 ezer robotsebészeti képesítéssel rendelkező orvos munkáját. Hazánkban az első robotasszisztált műtétre 2022-ben került sor, mégpedig az Országos Onkológiai Intézetben. Az idén pedig a sebészrobot már az magánegészségügyben is elérhető. A Wáberer Medical Center a tudatos fejlesztésnek és a folyamatos innovációnak köszönhetően Da Vinci rendszerrel is várja a gyógyulásra vágyókat.
Fontos tudni, hogy a robot csupán asszisztál. Nem kell egy gépezetre bízni magunkat, mert a beavatkozást egy tapasztalt sebész hajtja végre, felhasználva a rendszer műszereit, kameráját, konzolját és karjait. A modern technika és a kiváló szakember együttműködése gyors, csekély terheléssel járó, gyorsabb felépüléshez vezető műtéteket tesz lehetővé.
A korszerű berendezéseket csakis olyan tapasztalt orvosok használhatják, akik már többször tanúbizonyságot tettek magas képzettségükről, hozzáértésükről és szakmai tudásukról. A maguk szakterületének legjobbjai közé tartoznak, és pályafutásuk során azzal léptek még magasabb szintre, hogy megszerezték a robotasszisztált műtétek elvégzéséhez elengedhetetlen szakvizsgát.
A nemzetközi vizsgaközpontokban rendkívül szigorúak a feltételek. Olyan szakemberek segítik az „új kolléga” első lépéseit, akik már rengeteg robotasszisztált beavatkozást hajtottak végre. A folyamat végén az új Da Vinci-sebész már önállóan is műthet. A szakorvosok egy-egy területre összpontosítanak. A Wáberer Medical Centerben a robotot egy vadonatúj, minden korábbinál korszerűbb műtőben helyezték el. Urológiai, nőgyógyászati, szülész-nőgyógyászati, daganat-, mellkas-, általános sebészeti és klinikai onkológiai beavatkozásokat hajtanak végre.
A Da Vinci rendszer jelenleg a robotsebészet csúcstechnológiáját képviseli. A gyógyító technológia fejlődése azonban nem áll meg ezen a ponton. Világszerte sok helyen – például az USA-ban, Izraelben, Németországban – fejlesztenek új eljárásokat. Elképzelhető, hogy egy-két évtized múlva már olyan miniatűr robotok is a rendelkezésünkre állnak, amelyek az ereinkben végigúszva, a testünk belsejében hajtják végre az életmentő műtéteket.