2024-06-18
Hogyan fedezhetjük fel a melanómát?
Itt a nyár, a jó idő, ilyenkor sokkal többet időzünk a szabadban, a csupasz bőrünket kitéve a napsugárzás hatásainak. Épp ezért fontos tudnunk, hogyan ellenőrizhetjük magunkat, hiszen a melanóma és a bőrrák más formái a testünk legmeglepőbb helyein is előfordulhatnak.
A melanóma jellemzően 40 és 50 éves kor között jelentkezik, és csaknem kétszer annyi nőt érint. Az önellenőrzés során leggyakrabban a napsugárzásnak leginkább kitett területeket: az arcot, a hátat, a hasat, a karokat és a lábakat ellenőrizzük. Már ezzel is sokat tehetünk az egészségünk megőrzéséért és a bőrrák tüneteinek korai felismeréséért, ám fontos, hogy tisztában legyünk azzal: melanóma az önellenőrzés során nehezen hozzáférhető testrészeken is kialakulhat, akár olyan helyeken is, amelyek az eszünkbe sem jutnának, vagy szabad szemmel szinte nem is észrevehetők. Éppen ezért fontos, hogy az önvizsgálat során lehetőség szerint a bőr teljes felületét ellenőrizzük, a nehezen elérhető területek átvizsgálásához vegyük igénybe tükör vagy egy családtag segítségét. Ő olyan eldugott helyekre is könnyedén rálát, mint például a fejtető, a hát, a tarkó vagy éppen a fül mögötti részek. Emellett lehetőség szerint évente legalább egyszer keressük fel bőrgyógyászunkat az anyajegyeink és a bőrünk általános állapotának szakszerű ellenőrzése érdekében. A Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosaihoz már nemcsak online és telefonon, hanem a BHC MyHealth applikáción keresztül is bejelentkezhetünk.
Lássuk, melyek azok a szokatlan területek, amelyeket érinthet a melanóma:
• Kéz- és lábköröm
• Nemi szervek, szeméremterület, lágyék
• Fejtető, tarkó, nyak és fül
• Szem
• Orr
• Száj és torok
Így néz ki a melanóma
Az önvizsgálat szakszerű elvégzéséhez fontos tudni azt is, hogy mit keressünk. Bár a bőrrák különböző módokon jelentkezhet, a leggyakrabban növekvő, pigmentált (fekete, szürkés, barnás vagy mélykék) színű bőrelváltozás (folt, anyajegy) formájában tűnik fel, de előfordul pigmentáció nélküli, pirosas vagy bőrszínű képlet is. Gyanakvásra ad okot, ha egy régebb óta meglévő anyajegy mérete, színe vagy alakja megváltozik, de az is intő jel lehet, ha egy korábban lapos anyajegy váratlanul kidudorodik, tapinthatóvá válik. Aggodalomra ad okot, ha az anyajegy viszket, nedvezik vagy éppen vérzik, illetve ha a körülötte fekvő bőrfelület gyulladttá válik. Minden újonnan megjelenő képlet megfigyelése, vizsgálata javasolt, és akkor is, ha nem okoz panaszt, érdemes megmutatni szakorvosnak.
Hogyan zajlik a melanómaszűrés?
A bőrgyógyász által végzett melanómaszűrés egy dermatoszkóp vagy videodermatoszkóp segítségével végzett gyors és fájdalommentes vizsgálat, amelynek során a szakorvos feltérképezi a bőr teljes felületét, és számítógépen rögzíti a meglévő anyajegyek pontos helyét és nagyságát. A gyanús bőrképletekről nagy felbontású képeket készít, amelyeket a számítógép segítségével tárol és elemez, hogy a jövőben bekövetkező változások a jelenlegi állapottal összehasonlíthatók legyenek.
Hogyan kezelik a melanómát?
Amennyiben a bőrgyógyász szakorvos a videodermatoszkópos vizsgálat során gyanús elváltozást észlel, az anyajegyet teljes egészében eltávolítják ambuláns vagy egynapos műtét keretében, a szövettani vizsgálat pedig pontos diagnózist igazol. Ennek birtokában dönt a kezelőorvos a további kezelés szükségességéről. A beavatkozást olykor elővigyázatosságból, megelőző célzattal is érdemes lehet elvégezni, ha gyakori sérülésveszélynek vagy erős napsugárzásnak rendszeresen kitett anyajegyekről van szó.