Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2024-08-01

Itt a hőség: milyen veszélyeket rejt a folyadékhiányos állapot?

Itt a hőség: milyen veszélyeket rejt a folyadékhiányos állapot?

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy testünk számára elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás. A kánikulában szó szerint életmentő lehet, ha mindig figyelünk a hidratálásra, különösen a veszélyeztetett korosztályok, a kisgyermekek és az idősek esetében.
 
Kiszáradás, folyadékhiányos állapot, dehidratáltság: mindhárom kifejezés arra az állapotra utal, amikor a szervezetünk nem jut elegendő vízhez, vagyis többet veszít a működése közben, mint amennyi pótlódik. Nemcsak folyadékhiány alakul ki ilyenkor, hanem felborulhat a szervezet elektrolit-egyensúlya is, mivel a vízzel együtt fontos ásványi anyagok, sók is távoznak. Ez könnyen előfordulhat például nagy meleg vagy fokozott aktivitás idején a nagymértékű izzadás következtében, emésztőszervi fertőzés miatti hányás, hasmenés alkalmával, de pusztán amiatt is, ha valaki nem visz be elegendő folyadékot. Idősebbeknek például kevésbé jelentkezik a szomjúságérzetük, így hajlamosak elfelejtkezni a megfelelő vízbevitelről. Márpedig a víz minden életműködéshez elengedhetetlen, sem a keringés, sem az anyagcsere, sem a kiválasztás, sem a testhőmérséklet szabályozása nem működik nélküle. A kiszáradás első tüneteit nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert súlyos következményei, akár életveszélyes szövődményei is lehetnek.
 
Ismerjük fel időben a tüneteket!
Szervezetünk először szomjúsággal, száj- és torokszárazsággal jelzi a folyadékhiányt. Mivel ilyenkor a nyáltermelés is elégtelenné válik, a sűrűbb nyál miatt nehezebb a nyelés is, ragacsosnak, száraznak érezzük a szájüreget is. A dehidratáltság tünete lehet fáradékonyság, gyengeség, erősödő fejfájás, gyakori szédülés is. A bőr szárazzá válik, esetleg irritált lesz, viszketni kezd. A vizelet mennyisége csökken, a színe pedig sötétté válik. Az elektrolitok (például magnézium-, káliumsók) hiánya növeli a görcshajlamot, így az izomgörcsök is megszaporodnak. Szaporább pulzus, illetve vérnyomás-ingadozás is jelezheti a dehidrációt. Tartós fennállása esetén a folyadékhiánynak súlyos következményei lehetnek, zavartsághoz, hőkimerüléshez, eszméletvesztéshez, hőgutához is vezethet, még amúgy egészséges emberek esetében is, de krónikus betegségek (például diabétesz vagy vesebetegség) mellett különösen jelentősen ronthatja az érintett állapotát.
 
Vérnyomásproblémákat is okozhat a kiszáradás
A folyadékhiány miatt a keringő vér mennyisége csökken, megnő a nátriumszintje, a vér sűrűbbé és koncentráltabbá válik. A dehidratáltságra válaszul a szervezet különböző hormonokat (pl. angiotenzin, vazopresszin) szabadít fel, amelyek az erek összehúzódását, a vérnyomás kismértékű emelkedését okozhatják. Aki eleve magas vérnyomással küzd, annak az állapotát tovább súlyosbíthatja a kiszáradás. Ugyanakkor a folyadékhiány nemcsak magas, hanem alacsony vérnyomáshoz is vezethet, mivel a vérnyomás-szabályozás hatékony működése romlik. Nagy melegben az erek tágassága nő, így megfelelő hidratáltság mellett inkább csökken a vérnyomás. A vérnyomás stabilizálásához, normalizálásához mindenképpen megfelelő folyadékszintre, jó hidratáltságra van szükség.
 
Hogyan szüntethető meg a dehidratáltság?
Az, hogy kinek mennyi folyadék bevitelére van szüksége, függ az időjárástól, a helyi körülményektől, a végzett tevékenységtől, kortól, nemtől és az általános egészségi állapottól is. Általában 2,5–3,5 liter az ajánlott mennyiség, de ez nagy eltérést mutathat. 
Jó tudni, hogy bizonyos gyógyszerek (például vízhajtót tartalmazó vérnyomáscsökkentők) alkalmazása mellett jobban kell figyelni a hidratáltságra. Tartós, gyakori hányás, egy napnál tovább tartó hasmenés, magas láz, rendkívüli hőhatás esetén mindig gondolni kell erre a veszélyre is, és ajánlatos mielőbb orvoshoz fordulni, javasolják a Budai Egészségközpont szakemberei.
Természetesen mielőbbi folyadékpótlással vehetjük elejét a dehidratáltságnak, de fontos tudni, hogy nemcsak a vizet, hanem az elveszített elektrolitokat, ásványi sókat is pótolni kell, vagyis nem mindegy, hogy milyen folyadékot fogyasztunk. 
Ha már a kiszáradás tünetei jelentkeznek, akkor a legjobb, ha a speciálisan erre kialakított, nátrium-, kálium-, magnéziumtartalmú sportitalokat vagy a gyógyszertárban kapható rehidratáló italokat használjuk. 
Hasonlóan jó szolgálatot tehet ezek otthoni változata, vagyis ha vízbe vagy lehűtött teába egy pici sót és kevés cukrot, vagy mézet teszünk. Lassan, kortyonként kell inni, hogy a szervezet fel tudja venni a víz- és elektrolitpótlást. 
Az enyhébb kiszáradásos esetek folyadékpótlással megoldhatók, de az ájulással, szapora szívveréssel, zavartsággal is járó súlyosabb esetekben sürgősségi orvosi segítségre, intravénás folyadékpótlásra is szükség lehet.
 

Ajánló
Ajánló
Kismamák figyelmébe! A szétnyílt hasizom regenerációja

Kismamák figyelmébe! A szétnyílt hasizom regenerációja

A várandósság alatt, illetve a szülést követően a hasizom nem képes minden esetben visszanyerni...

Hogyan fedezhetjük fel a melanómát?

Hogyan fedezhetjük fel a melanómát?

Itt a nyár, a jó idő, ilyenkor sokkal többet időzünk a szabadban, a csupasz bőrünket kitéve a...

Szeretjük vagy ellenezzük? Légkondi az irodában

Szeretjük vagy ellenezzük? Légkondi az irodában

Május végén már elkezdődik a jó idő, amikor bekapcsolhatjuk a klímaberendezést a munkahelyünkön,...