2017-10-20
A mammográfia életet menthet!
Rita, a 46 éves, háromgyermekes édesanya számára nemcsak férje és gyermekei egészsége fontos, a magáét sem hanyagolja el. Tudja, hogy ha sokáig egészségben, szeretetben akar gyermekei gondoskodó édesanyja lenni, érdemes rendszeresen eljárnia különböző szűrővizsgálatokra.
Ezért ment el mammográfiai vizsgálatra a XII. kerületben található Budai Radiológiai Centrumba, ahol az orvosok a vizsgálatokat mindig komplex módon végzik. Először a mammográfiai felvétel történik gyakorlott asszisztensekkel, majd a páciens találkozik az orvossal, aki a tapintásos vizsgálat után minden esetben elvégzi az ultrahangos vizsgálatot is. Az egész szűrés körülbelül fél órát vesz igénybe, és a közhiedelemmel ellentétben nem fáj, csupán kicsit kellemetlen. A pár percig tartó nyomó érzést azonban érdemes elviselni azért cserébe, hogy megtudjuk, van-e esetleg kóros eltérés az emlőnkben.
A legmodernebb készülék
A Budai Radiológiai Centrumban a legmodernebb tomoszintézises mammográffal dolgoznak a szakemberek. Ez azért fontos, mert ez a készülék az emlő körül ívben elfordul, és körülbelül 50 darab, egyenként 1 milliméteres vékony rétegre választja szét a bonyolult képet, ezzel szemben a hagyományos mammográfok csak egy irányból, és csak egyetlen felvételt készítenek. A klinikai kutatások azt mutatják, hogy a rosszindulatú elváltozások kb. 22%-át nem veszik észre időben. Ennek egyik oka, hogy a felvételen egymásra vetülő mirigyek korlátozhatják a láthatóságot, és így elrejthetik az elváltozásokat. Erre a problémára jelent megoldást a digitális tomoszintézises mammográf.
Szűrés kétévente
Az emlőrák korai felismerése esetén a túlélési esély 80%, késői felfedezés esetén azonban mindössze 15%. A legjobb eséllyel az 1,5-2 cm alatti, még nem tapintható rák gyógyítható, ezért is fontos, hogy a nők, akárcsak Rita rendszeresen eljárjanak a kétévenkénti szűrésre. A Budai Radiológiai Centrumban a vizsgálatok előzetes bejelentkezés alapján történnek, így nincs várakozás, a leleteket pedig azonnal a kezükbe kapják a páciensek. Rita tehát megnyugodhatott, hiszen az alapos vizsgálat semmiféle elváltozást nem mutatott ki nála.
Így időben felfedezhető
Magyarországon minden évben 5.000-6.000 új emlőrákos beteget diagnosztizálnak, leggyakrabban az 50-65 éves korú nők között, de sajnos egyre gyakrabban felüti a fejét a 35 év alattiak körében is.
Az emlőrák egy nagyon alattomos betegség, mert van körülbelül 2-3 évnyi lappangási időszaka, amikor még nem tapintható, nem fáj, panaszokat nem okoz. A jó hír azonban az, hogy mammográfiával már ekkor is 90%-ban kimutatható.
Tévhitek
A szoptatás megvéd a mellráktól.
A minimum 10 hónapnyi szoptatás valóban csökkenti az emlőrák kockázatát, de azt nem mondhatjuk, hogy védettséget biztosít.
A mammográfia nagyon fáj.
A vizsgálat valóban kissé kellemetlen, hiszen össze kell nyomni hozzá az emlőt, de a fájdalmastól messze áll. Apró kellemetlenség azzal szemben, hogy az időben fel nem fedezett rák milyen problémákat okoz.
A mammográfiás vizsgálat nagy sugárterhelést jelent a szervezetre.
Az a tomoszintézises mammográf, amivel a vizsgálatot végezzük, a ma elérhető legmodernebb eszköz a piacon, sugárterhelése a lehető legkevesebb.
Elég egy ultrahang vizsgálat is, ha mellrákszűrést szeretnénk.
Az ultrahang vizsgálat az emlőben előforduló rosszindulatú elváltozások kiszűrésére nem alkalmas! Az UH vizsgálat a szakma szabálya szerint csak a mammográfia kiegészítéseként jöhet szóba.