Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-10-24

Lencsebarát szemüvegtisztítás – erre ne a papír zsebkendőt használja!

Lencsebarát szemüvegtisztítás – erre ne a papír zsebkendőt használja!

Ha van szemüvege, akkor már biztosan előfordult, hogy véletlenül a lencsét fogta meg, és azt vette észre, hogy homályos foltok zavarják, vagy a kinti hidegből a meleg szobába lépve a párától egyszerre csak semmit sem látott. Ilyenkor az ember ösztönösen a papír zsebkendő után nyúl… Ön ne tegye!

Mielőtt megtennénk ezt a mozdulatot, két dolgot gondoljunk át: 
- Ha a papírzsebkendő valamilyen folyadékkal van átitatva, az könnyen leoldhatja a felületkezelt réteget szemüvegünk lencséjéről. 
- Ha akár csak egy porszem is van a lencsén, mind a papír, mind a textil zsebkendő megkarcolhatja azt.

A legjobb megoldás

A szemüveglencse törléséhez, tisztításához a legjobb a kifejezetten erre a célra gyártott szemüvegtisztító folyadék. Persze ez csak akkor nincs kéznél, amikor kellene. Ilyenkor jön jól például a mikroszálas (microfiber) textil, ami biztosan jobb, mint a nyakkendő vagy bármely női sál, amelyet gyakran használunk. A mikroszálas textíliák gyártói szerint ez az anyag minden esetben használható, ha nem dörzsöljük túl erősen a lencsét. Természetesen tisztító használata nélkül biztonságot csak akkor nyújt, ha előtte le tudjuk öblíteni a szemüveget. 
 
A mikroszálas anyagok is különbözőek. Ha csak nejlont tartalmaznak, kiválóan felszívják a vizet, de taszítják a zsíros, olajos anyagokat. A kizárólag poliészterből valók  jól felszívják az olajokat, de taszítják a vizet. Ezért a legjobb, ha fele-fele arányban tartalmaz poliésztert és a nejlont. Legjobb, ha a mikroszálas kendőt a szemüvegtokban tartjuk a lencse további védelme érdekében, ráadásul ezáltal állandóan kéznél is lesz. Természetesen az ilyen kendő is bepiszkolódik, ezért rendszeresen ki kell mosni, de semmi esetre se használjunk öblítőszert, mert a kendőben maradó anyag csökkenti a tisztítóhatást, és gyakran tartalmaz olyasmit, amely megsérti a felületi kezelést. 
 
A nedvesített, egyszer használatos törlők általában hasznosak, azonban jobb, ha csak minőségi terméket használjunk. Az általános háztartási tisztítók használata nagyon kockázatos a felületkezelt lencsék tisztítására, hiszen oldott szappan alapú lúgos terméket tartalmaznak. Ezek a tisztítók minden esetben a lencsén maradnak, és fokozatosan feloldják a felületkezelést. A jó lencsetisztító pH-semleges, és nem hagy üledéket a lencsén!


Összefoglalva, mit ne használjunk? 

Semmilyen általános üvegtisztító folyadékot.

Általános háztartási tisztítót vagy szappant. Különösen a folyékony szappan alkalmas arra, hogy viszonylag rövid használat után is feloldja az antireflex réteget.

Győződjünk meg arról, hogy a szemüvegtisztító folyadék pH-semleges, nem tartalmaz ammóniát és foszfátot. Ez utóbbit könnyen ellenőrizhetjük. Az ammóniamentes tisztító teljesen szagtalan. Ügyeljünk arra is, hogy az ajánlott alkoholtartalmú tisztító legfeljebb 15% alkoholt tartalmazzon.
 

Még néhány gyakorlati tanács

Az éleslátás érdekében a szemüveglencse ugyanolyan fontos használati cikk, mint például a közlekedéshez egy autó. Mindkettő gondos karbantartást igényel, csak a szemüveglencse sokkal kevesebbet és olcsóbbat, mint egy gépkocsi, ezért könnyen, kis figyelemmel jól karbantartható. 
1. Nem tesz jót a szemüvegnek, ha a hajunkra tolva hajpántként használjuk, hiszen így a lencse karcolódhat, és szennyeződések kerülhetnek rá. 

2. Különösen ártalmas, ha a nyári napsütésben a kocsi kalaptartóján 90 fok hőmérsékleten tároljuk. 

3. Nem használ az aceton, a hajfesték, a körömlakklemosó, a benzin vagy gázolaj, a folttisztító spray, de különösen ártalmas, ha a ráfröccsent festéket dörzspapírral távolítjuk el. 

4. Még ma is népszerű a hagyományos szarvasbőr, de ez csak a nem felületkezelt üveglencsékhez ajánlható.

5. Néhány optikus üzletben ingyen adnak a szemüveghez mikroszálas kendőt vagy szemüvegtisztító folyadékot. Ezeket bátran használhatjuk!
 
A Hegyvidék kártyát elfogadó optikákat megtalálja a képre kattintva:
 
 

Ajánló
Ajánló
Milyen fogkrémet válasszunk?

Milyen fogkrémet válasszunk?

Ha nemcsak a csomagolás tetszetőssége számít a döntésnél, hanem olyan fogkrémet szeretnénk...

Mit kell tudni a szülészeti ultrahangvizsgálatokról?

Mit kell tudni a szülészeti ultrahangvizsgálatokról?

A szülészeti-nőgyógyászati ultrahangvizsgálat napjainkban az egyik leggyakrabban használt...

Újratervezés nyugdíjasoknak - lépések egy tudatos és tervezett élet felé

Újratervezés nyugdíjasoknak - lépések egy tudatos és tervezett élet felé

Ahogy az életben folyamatosan új életszakaszokba lépünk, előfordulhat, hogy bizonytalanságot...