2017-12-01
Időskori pszichés problémák
Az időskorba lépve szembe kell néznünk biológiai változásokkal, testi hanyatlással, betegségek gyakoribbá válásával, az életminőség romlásával is, de ha lehet, ezeknél még jobban tartunk a pszichés zavaroktól és a mentális hanyatlástól. Vannak olyan pszichés problémák, amelyek kifejezetten az időskorhoz kapcsolódnak, és olyanok is, amelyek más életkorban is ismertek, de az előfordulásuk az életévek emelkedésével együtt nő. Az időseket fenyegető pszichés rendellenességekről, ezek elkerülésének lehetőségeiről dr. Martony Zsuzsanna geriáter-pszichiátert, a Budai Egészségközpont szakorvosát kérdeztük.
Melyek azok a változások, életesemények, körülmények, amelyek gyorsítják ezt a folyamatot?
Legelőször is meg kell nevezni a magányosságot, mint frusztráló, megbetegítő állapotot. Az egyedüllétből, a senkihez nem tartozás érzéséből ugyanis olyan feszültség alakul ki, amelyik rontja a testi egészséget és a lelki állapotot egyaránt, betegségekre hajlamosít, és hangulatzavarokat, szorongást, depressziót indíthat el. A szorongás, a pánikrohamok igen gyakoriak időskorban, pedig nem is mindig ismerik fel ezeket, hiszen a tüneteiket (például a szívtáji panaszokat, fokozott verejtékezést, alvászavarokat) sokszor más időskori betegségek, például keringési zavarok számlájára írják. A depresszió tovább rontja a fizikai állapotot is, több betegség kialakulásának kedvez, és meghosszabbítja a gyógyulási időt is.
Fiatalabb korunkban az esetleges időskori mentális zavaroktól tartunk talán legjobban. Mennyire gyakoriak ezek?
Mit lehet tenni fiatalabb korban megelőzésképpen, illetve idősen, hogy minél tovább sikerüljön fenntartani a pszichés egészségünket?
Az egészséges életmód, mindaz, amit testi egészségünk, erőnlétünk fenntartása érdekében tehetünk, befolyásolja a pszichés állapotot is. Sokat segít az immunrendszert gyengítő káros szenvedélyek, így például a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülése. Nagyon fontos a mobilitás, aktivitás minél további fenntartása, az egyénre szabott, rendszeres testmozgás. Legjobb, ha ez egyben örömszerző, társas tevékenység is: lehet séta, úszás, vagy akár társastánc, kertészkedés, tai chi, jóga, gyógytorna.
Sok múlik a mértékletes, kiegyensúlyozott, vitaminban gazdag táplálkozáson is. A szellemi képességeink megőrzésében legtöbbet az segít, ha ezeket folyamatosan használjuk: beszélgetések, olvasás, kulturális élmények, keresztrejtvényfejtés, de akár a társasjátékok, a sakk, a kártya is jó hatású, illetve az eddig még nem próbált tevékenységek. Jobb kerülni az elszigetelődést, a magányt: az emberi kapcsolatok ápolása, akár új társaság keresése minden életkorban lehetséges, és mindig jót is tesz. Ha az idős ember feladatokat, elfoglaltságot talál magának, akár – lehetőségeinek, képességeinek megfelelő – önkéntes munkát keres, ez meglepően jó hatással lehet testi-lelki, mentális állapotára egyaránt.
Minden életkorban ajánlott, de időseknek különösen fontos még tünetmentesen is az állapotuknak megfelelő rendszeres orvosi vizsgálatokon, szűréseken részt venni, hogy jó egészségben, jó életminőségben érhessenek meg minél magasabb kort.