2018-02-05
Gyönyörű bőr a hideg hónapokban is
Kipirosodás, szárazság, viszketés – csupán néhány kellemetlen tünet, amelyek a hideg beköszöntével jelentkezhetnek a bőrünkön. A hűvös levegő vagy a fűtés miatti száraz levegő mind károsan hatnak rá, ám szerencsére van néhány praktika, amellyel elérhetjük, hogy télen is ragyogjon és egészséges legyen. Mit tehetünk – akár házilag – szépségünk és bőrünk egészségének megőrzéséért?
„A téli hónapok lemerítik szervezetünk vitaminkészletét, levertek, fáradékonyak leszünk, és ez a bőrünkön is meglátszik, kiszárad, fakóvá válik. Hogy ezt elkerüljük, turbózzuk fel már jó előre magunkat vitaminokkal, egészséges táplálkozással és mozgással. Ám bármennyire is vigyázunk, a hideg, szeles idő és a száraz beltéri levegő hatásait nem minden esetben tudjuk kivédeni. Enyhe tünetek esetén házi praktikákkal, kézkrém, testápoló rendszeres használatával enyhíthetünk a panaszokon, bőrgyulladás, ekcéma esetén azonban keressük fel szakorvosunkat, mert előfordulhat, hogy a bőrünk komolyabb kezelést igényel” – mondta dr. Tihanyi Lilla, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa.
Melyek a leggyakoribb bőrpanaszok télen?
• Kiszáradás
• A bőr kirepedezése
• Viszketés
• Kipirosodás
• Hámlás
• Ajakszárazság
A legtöbb tünet a száraz bőrtípusúaknál jelentkezik, de a hideg senkit sem kímél. Így tehetünk bőrünk szépségéért:
• Használjunk bőrradírt, amellyel eltávolítható az elhalt hámréteg.
• A hosszú fürdőzés helyett válasszuk inkább a gyors tusolást, ugyanis kevésbé szárítja bőrünket.
• A hidegben kerüljük a magas víztartalmú krémek használatát, részesítsük előnyben a zsírosabb krémeket, az arcunkat pedig alkoholmentes arclemosóval tisztítsuk.
• Hidratáljunk kívül, belül. Fürdés után a még nedves bőrünket kenjük be testápolóval, az arcunkat pedig a bőrtípusunknak megfelelő arckrémmel. Fogyasszunk télen is megfelelő mennyiségű, legalább 1,5-2 liternyi folyadékot, lehetőleg vizet.
• Párásítsunk, ezzel pótolhatjuk bőrünk nedvességtartalmát.
• Az ajkunkról se feledkezzünk meg! A szájfény helyett használjunk hidratáló ajakápolót.
• Táplálkozzunk egészségesen, együnk sok zöldséget és gyümölcsöt (a WHO ajánlása szerint napi 5-ször zöldséget és 1-szer gyümölcsöt). A sárga gyümölcsök és zöldségek (pl. sütőtök, sárgarépa) bétakarotin tartalma természetes A-vitaminforrásként szolgál.
• Vitaminkészítményeket is érdemes szedni a téli hónapokban az immunműködés szempontjából. A D3-vitamin pótlása például az alacsony napsütéses órák száma miatt fontos.
• Sportoljunk rendszeresen, a testmozgás serkenti a vérkeringést. Belső egészségünk a bőrünkön is meglátszik.
Szépségápolás házilag
Ha igazán biztosra szeretnénk menni, és olyan kozmetikumot használnánk, amely mentes mindenféle illatanyagtól vagy allergén összetevőktől, készítsünk otthon arcpakolást, hidratáló krémet. A természetben található alapanyagok gazdag vitaminforrások, segítségükkel a bőrtípusunknak megfelelően kényeztethetjük magunkat. A banán például kiváló a normál bőrre, a zsíros bőr ápolására használhatunk tojást vagy paradicsomot, a tej és méz pedig tökéletes összetevője egy száraz bőrre készített arcpakolásnak. A joghurt vagy a csokoládé nem csak belülről kényeztetnek, együtt tápanyagokban gazdag arcpakolást eredményeznek.
Bőrfiatalító banános arcpakolás
Hozzávalók:
2 ek. natúr joghurt (elhagyható)
1/4 banán
1 ek. méz
Elkészítés:
Törje össze villával a banánt, majd keverje hozzá a joghurtot és a mézet. A keveréket vigye fel az arcára, hagyja rajta 10-15 percig, hogy beszívódjanak a bőrbe hatóanyagok, majd öblítse le bő vízzel! A bőrfiatalító arcmaszkot akár hetente alkalmazhatja.
Paradicsomos arcpakolás fáradt bőrre
Hozzávalók:
1 érett paradicsom
2 kk. akácméz
Elkészítés:
Törjük össze villával a paradicsomot, majd amennyire csak tudjuk, nyomkodjuk össze a nagyobb darabkákat is. A pépet keverjük össze a mézzel, majd az így kapott masszát vigyük fel a megtisztított arcbőrre. Fél órányi hatóidő után langyos vízzel mossuk le az arcpakolást, amely a fáradt bőrrel csodákat tesz.