2018-04-10
Tényleg rosszabbul dolgozunk, amikor stresszesek vagyunk?
Legtöbbünk számára ismerős a helyzet, amikor sok teendőnk lenne, mégis ólmos fáradtságot érzünk, fejünk szinte üresnek hat, még gondolatok foszlányait is alig véljük felfedezni benne. Feladatainkat ilyenkor képtelenségnek tűnik rangsorolni, felszaporodnak pótcselekvéseink, egyre több a lopott pillantás az okostelefon kijelzőjére. De vajon tényleg rosszabbul dolgozunk, amikor stresszesek vagyunk? Erre a kérdésre kaptunk választ a Budai Egészségközpont szakértőitől.
A stressz két arca
Mindkét említett esetben a nem megfelelő feszültségi szint az ok: akár túl alacsony, akár túl magas, az a produktivitás csökkenéséhez vezet. Amennyiben azonban feszültségi szintünk optimálisan alakul, teljesítményünk növekszik: motiváltnak érezzük magunkat, munkafeladatainkkal a tervezettek szerint tudunk haladni, kihívással telinek éljük meg az adott helyzetet, melynek elvégzése elégedettség érzésével jár.
Az optimális feszültség, így a jó teljesítmény fenntartásához érdemes még egy nagyon fontos szempontot figyelembe vennünk, mégpedig azt, hogy a szervezet túlzott igénybevétel hatására kimerül, így visszatöltődésre van szüksége. Ennek szemléltetésére érdemes kitérnünk az emberi szervezet fiziológiás működésére és az egyén-környezet viszonyára. Minden testi folyamatunkban megfigyelhető az aktivitás és passzivitás ritmusa, kezdve az idegsejtek aktív és nyugalmi állapotától, az izomkontrakción és elernyedésen át, egészen a komplexebb agyi folyamatokig, mint amilyen az alvás-ébrenlét szakaszainak váltakozása. A ciklus két oldala elválaszthatatlan egymástól, azok elmaradása vagy megváltozása befolyással van a szervezet teljesítőképességére.
Maga a stressz, a feszültségi reakció tehát nem elkerülendő - mi több, hasznos reakció, ami aktivitásunk záloga, amennyiben a szervezetnek jut idő a feltöltődésre is. Nagyon úgy tűnik, hogy éppen ezzel a ciklikussággal van a legnagyobb problémánk manapság.
A „modern” ember teljesítmény centrikussága nem kedvez az optimális egyensúly fenntartásának, hiszen a követelményekkel és elvárásokkal terhelt életünkben pontosan azokból a dolgokból vonunk el időt és energiát, amik a feltöltődést jelentenék. Ha sok a munka, kevesebb időt szánunk alvásra, testmozgásra, szellemi feltöltődésre, majd a fokozatos kimerülés tüneteit stimulánsokkal igyekszünk elnyomni. Az alapvető szükségletektől (például elég folyadék fogyasztása) az összetettebb igényekig (társkapcsolatok, intimitás, kultúra stb.) szinte bármiről nagyvonalúan lemondunk. Az önmagunkra fordított idő problematikája megfigyelhető a klinikai praxisban is, például a relaxációs technikákkal szembeni ellenállás formájában. Az emberek ugyanis gyakran azért nem tanulnak relaxálni, mert attól tartanak, hogy a kiesett idő csak tovább ront a teljesítményükön. Holott dokumentált tudományos tény, hogy a rendszeresen végzett relaxáció tartósan javítja a szellemi teljesítőképességet, így a befektetett energia megtérül.
Konklúzióként elmondható, hogy amikor azon gondolkozunk, hogy mit tehetnénk a kiegyensúlyozottságért, akkor nem lehet cél a stressz kiküszöbölése a mindennapjainkban, mivel egy természetes - sőt, egészséges - reakcióról beszélünk, amely, ha optimális szinten van, rendkívül jó hatással lehet a teljesítményünkre. Érdemes nagyobb hangsúlyt fordítanunk arra, hogy milyen eszközeink és lehetőségeink vannak a feltöltődésre, valamint, hogy megengedjük-e magunknak azt, hogy éljünk is ezekkel a lehetőségekkel?
Mit tehetünk ennek érdekében?
1. Fogadjuk el, hogy a stressz a mindennapjaink velejárója!
2. Legyünk jelen!
4. Rendszerezzük feladatainkat!
5. Figyeljünk oda környezetünkre!
6. Szánjunk időt a kikapcsolódásra!