Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-05-11

Miért van szükség fogászati góckutatásra?

Miért van szükség fogászati góckutatásra?

Azt bizonyára sokan hallottuk már, hogy ha szervezetünkben gyulladásos góc van, az akár más betegségek forrása is lehet. Azért, hogy tájékozottabbak legyünk a témában, az Egressy Dental Buda szakértőit kérdeztük. 

Mi is az a gócbetegség?
 
Akkor beszélhetünk gócbetegségről, ha egy adott ponton lévő gyulladás a véráramláson keresztül a szervezet egy másik pontján újabb gyulladást hoz létre. Gyakran előfordul, hogy a kiváltó gyulladás tünetmentes, így a páciens nem gondol arra, hogy a panasz oka valójában nem ott keresendő, ahol észleli, hanem legtöbbször a fogakban, a mandulákban vagy éppen az arcüregben, ahol a góc keletkezett.
 
Ha fennáll egy esetleges gócbetegség gyanúja, a pácienst orvosa különböző szakrendelésekre küldheti góckutatásra, legtöbb esetben fogászatra, fül-orr-gégészetre vagy belgyógyászatra. Fogászati góc esetében a szájüreg teljes kivizsgálása szükséges, amelynek során állapotfelmérésre és röntgenfelvétel készítésére is sor kerül.
 
A fog gyulladása szakaszosan történik, ahogy a gyulladás súlyosbodik, úgy haladnak előre a gyulladásos folyamatok is. A fogszuvasodás elsőként a fogbél gyulladását idézi elő, erős fájdalommal jár, és akár az ép szövetek elhalását is okozhatja. Ezért van, hogy a gyulladt fog egy idő után már „nem fáj”, hiszen az elhalt fogban az idegszál már nem él, nem érzékel.
 
A fájdalom múltával hajlamosak vagyunk halasztgatni a fogorvosi vizsgálatot, viszont ne feledjük, hogy amennyiben a fogászati kezelés nem történik meg időben, úgy a gyulladás a fog gyökércsúcsán keresztül a gyökércsúcs körüli szövetekre terjed. Ebben az esetben a fog nyomásra, kopogtatásra érzékeny.
 
Milyen esetekben gyanakodhatunk gócbetegségre?

Foltos hajhullás vagy kopaszodás

Kiütéses bőrgyógyászati betegségek

Bőrelváltozás, ekcéma

Ízületi gyulladás, fájdalom

Nőgyógyászati betegségek

Prosztata megbetegedések

Allergiás tünetek

Bélpanaszok 
 
Mik a leggyakoribb fogászati gócok?

Kezeletlen szuvas fog
Elhalt, még nem gyökérkezelt fog
Gyökércsúcs körüli krónikus gyulladás gyökérkezelt fogak esetében
Visszamaradt foggyökér
Krónikus fogínygyulladás vagy fogágybetegség
Elő nem tört bölcsességfog
 
Hogyan történik a fogászati góckutatás?

Gócbetegséget a fogászati rendelőben elsősorban panoráma röntgen készítésével vizsgálnak, hiszen így a panaszmentes gócok is kimutathatók. Ezenkívül megvizsgálják a fogak vitalitását, vagyis azt, hogy az adott fog, ahol a góc található, élő vagy elhalt fog. Kivizsgálják az esetleges gyökércsúcsi elváltozásokat, amelyek lehetnek például ciszták, de nem minden esetben számítanak gócnak, csak akkor, ha a szervezetben máshol is okoznak gyulladást.
 
A gócbetegségek kezelése
 
Amennyiben a szájüregben gócra bukkant a kezelőorvos, a góc okának megfelelő kezelést fog javasolni. Legvalószínűbb a fogak gyökérkezelése, a korábban gyökérkezelt fogak esetében pedig a gyökértömés cseréje, esetleg a gyökércsúcs eltávolítása. Krónikus fogínygyulladás esetén alapos, íny alatti fogkő-eltávolításra és további parodontológiai kezelésre lehet szükség. Amennyiben a fog már nem megmenthető, akár műtéti eltávolítására is sor kerülhet annak érdekében, hogy a szervezetben máshol panaszt okozó gyulladás végleg megszűnjön.

Ajánló
Ajánló
Milyen fogkrémet válasszunk?

Milyen fogkrémet válasszunk?

Ha nemcsak a csomagolás tetszetőssége számít a döntésnél, hanem olyan fogkrémet szeretnénk...

Mit kell tudni a szülészeti ultrahangvizsgálatokról?

Mit kell tudni a szülészeti ultrahangvizsgálatokról?

A szülészeti-nőgyógyászati ultrahangvizsgálat napjainkban az egyik leggyakrabban használt...

Újratervezés nyugdíjasoknak - lépések egy tudatos és tervezett élet felé

Újratervezés nyugdíjasoknak - lépések egy tudatos és tervezett élet felé

Ahogy az életben folyamatosan új életszakaszokba lépünk, előfordulhat, hogy bizonytalanságot...