Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-07-19

Mit kell tudnunk a szájsebészetről?

Mit kell tudnunk a szájsebészetről?

A nyár nincs tekintettel a betegségeinkre, előfordulhat, hogy ilyenkor kell szájsebészeti beavatkozásra mennünk. Sokan azt mondanák, a szájsebészet a fogászatnak az a rettegett területe, ami talán a legijesztőbb beavatkozásokat foglalja magában. Az Egressy Dental Buda szakértőinek segítségével most megtudhatja, mi az igazság! 

A szájsebészeten belül elkülöníthetjük a dento-alveoláris (azaz a fogak, az állcsontok és a szájüreg lágyrészeivel foglalkozó) sebészetet, és a maxillofaciális (azaz az arc, az állcsontok, valamint a fej és nyaktájékkal foglalkozó sebészetet). Előbbiek fogorvosi, utóbbiak pedig általános orvosi diploma megszerzése után, a megfelelő szakvizsga teljesítésével válnak az adott szakterület sebészévé. A fogászatokon leginkább dento-alveoláris sebészekkel találkozhatunk, a maxillofaciális sebészek gyakrabban dolgoznak kórházakban. Ennek megfelelően a szájsebészetben bizonyos beavatkozásokat (pl. komolyabb traumák, balesetek esetén helyreállító műtéteket, fogszabályozáshoz szükséges arccsontműtéteket) fekvőbeteg-ellátás keretében kezelnek a megfelelő kórházi osztályon. Ám a leggyakoribb problémákra, melyek a hétköznapokat igen megkeseríthetik, többnyire járóbetegként vehetünk igénybe kezelést választott fogorvosunknál.
 
Könnyebbé válik az élet
 
Tény, hogy első hallásra sokaknak ijesztően hathat, mégis, bizonyos helyzetekben, a szájsebészeti beavatkozások rengeteg fájdalomtól és egyéb panasztól mentenek meg minket. Egy gyulladt fog sokaknál jelentős hajhullást, másoknál ízületi fájdalmakat, bőrproblémákat, vagy egy sor más tünetet is okozhat. Nem pótolt hiányzó fogaink a rágás egyensúlyának felborulásához, hosszú távon további fogvesztéshez vezethetnek. Kisgyermekeknél fájdalmas beszédhez, beszédhibákhoz vezethet egy rövid nyelvfék. Ez csupán három kiragadott példa a szájsebészeti beavatkozások széles palettájáról, amelyekben az Egressy Dental Buda csapata segíthet, hogy a sok esetben könnyen és gyorsan kezelhető panaszok ne keserítsék meg az életünket!
 
A beavatkozás előtti félelemről

Természetesen a szájsebész nem sértődik meg, ha egy leendő páciens félelmetesnek találja azt, ami az orvos és csapata számára természetes és mindennapos. Bármennyire tart is azonban az önre váró beavatkozástól, ne feledje:
 
bármely kezelés előtt is áll, az egy probléma megoldását szolgálja, így az az ön életének minőségét hosszú távon nagymértékben javítja

kezelőorvosa a legnagyobb körültekintéssel, tökéletesen steril eszközökkel, szakértő asszisztencia mellett végzi a kezelést.

a kezeléseket igen hatékony helyi érzéstelenítésben végzik, mely a fájdalomérzetet megszünteti a kezelés, és az azt követő pár óra idejére.

ha azon kevesek közé tartozik, akik komoly, fóbiás félelemmel viseltetnek a szájsebészet iránt, keressen fel szakembert, hiszen a félelmek feloldására számos út létezik! 
 

Tanácsok szájsebészeti kezelésre váróknak

- Lehetőleg szakemberektől tájékozódjon, az „ismerős ismerősével történteket” kezelje kritikával.
 
- Mindenképpen étkezzen, és fogyasszon vizet a beavatkozás előtt. Ez fontos a megfelelő vérnyomáshoz és vércukorszinthez, amivel egy stresszfaktort, az éhséget kiiktat!
 
- Aznapra megterhelő programot ne tervezzen! Ha van lehetősége, pihenjen, olvasson kellemes, nyugodt környezetben. A komoly fizikai munka fizikailag, a stressz pedig lelki oldalról lassíthatja a gyógyulást. Az edzés és legtöbb esetben a munka is pótolható lesz 2-3 nap múlva.
 
- A kezelésére vigyen magával minden olyan leletet, ambuláns lapot, gyógyszerek listáját stb., amely szájsebésze számára hasznos információkat tartalmazhat.
 
- Gondoskodjon az önnek legmegfelelőbb fájdalomcsillapítóról. Bár sok kezelés nem jár utólag sem fájdalommal, bizonyos beavatkozások esetén a test természetes, normális reakciója a fájdalom, amelyet ki jobban, ki kevésbé visel el. Ha nincs ebben tapasztalata, az Egressy Dental Buda orvosa szívesen ír önnek receptet a megfelelő gyógyszerről, amelyet a közeli patikában ki is válthat.
 
- A legtöbben nem is gondolnak rá, pedig a zene terápiás hatású lehet. Ha orvosával és az asszisztensnővel megbeszéli, lehetőséget fognak adni, hogy kezelés közben kedvenc zenéjét hallgassa.
 
- Ha hajlamos nagyon izgulni, esetleg feszült állapotban elájulni, kérjen meg egy önre nyugtatóan ható barátot/családtagot, hogy kísérje el, szeretteink ugyanis hihetetlen stresszoldó hatással lehetnek ránk!

Ajánló
Ajánló
Milyen fogkrémet válasszunk?

Milyen fogkrémet válasszunk?

Ha nemcsak a csomagolás tetszetőssége számít a döntésnél, hanem olyan fogkrémet szeretnénk...

Mit kell tudni a szülészeti ultrahangvizsgálatokról?

Mit kell tudni a szülészeti ultrahangvizsgálatokról?

A szülészeti-nőgyógyászati ultrahangvizsgálat napjainkban az egyik leggyakrabban használt...

Újratervezés nyugdíjasoknak - lépések egy tudatos és tervezett élet felé

Újratervezés nyugdíjasoknak - lépések egy tudatos és tervezett élet felé

Ahogy az életben folyamatosan új életszakaszokba lépünk, előfordulhat, hogy bizonytalanságot...