2020-02-18
Kismamák a fogászaton – Mikor menjünk fogorvoshoz?
A kismama nyugalma rendkívül fontos a gyermek egészséges fejlődése érdekében. Amennyiben tudatosan felkészülünk a gyermekvállalásra, és előre tervezünk, csökkenthetjük a váratlan problémák, stresszhelyzetek számát. A rendszeres fogászati kontrollvizsgálat ebben is segít.
Sok leendő kismama már a gyermekvállalás kérdésének eldöntésekor megkezdi a felkészülést. Születendő gyermekük érdekében a várandósság alatt megváltoztatják étkezési szokásaikat, tudatosan figyelnek a megfelelő vitaminbevitelre, lecserélik tisztálkodási és szépségápolási szereiket hipoallergén termékekre, valamint igyekeznek kerülni a stresszt.
A szájhigiénia esetén is fontos, hogy tudatosan készüljünk a terhesség alatt testünkben végbemenő változásokra. A fogászati problémák elkerülésének legjobb módja mindig a megelőzés. Érdemes már a teherbeesést megelőzően fogorvoshoz fordulni egy kontrollvizsgálat erejéig, hiszen fogaink és ínyünk egészsége is hatással lehet a magzatra.
Ütemezzünk tudatosan
A teherbeesés után igyekezzünk még tudatosabban ütemezni a fogászati kezeléseket, és a következőképpen beosztani:
• Fogápolás az első trimeszterben
A terhesség első harmada köztudottan a legkockázatosabb a gyermek egészségére nézve. Ebben az időszakban tehát nem ajánlott semmilyen beavatkozás, amennyiben nem sürgősségi esetről van szó.
• Fogászati kezelések a második trimeszterben
Fogászati kezelések szempontjából a második trimeszter az optimális a kismama számára. A fogászati kontrollvizsgálatot és a fogkőleszedést érdemes erre az időszakra tervezni.
• Fogápolás a harmadik trimeszterben
A harmadik trimeszter első fele a másodikhoz hasonlóan veszélytelen, ám a trimeszter második szakaszában a gyermek fejlődésére való tekintettel fogászati kezelés már nem javasolt.
Amennyiben a várandósság során rendszeresen részt veszünk a kismamák számára összeállított kezeléseken, akkor megelőzhetjük, hogy a terhesség és az azt követő szoptatás időszaka a szájhigiénia romlásával járjon.
Miért ajánlott a fogorvosi vizsgálat?
Két fontos oka van annak, hogy a második trimeszter során egy komplex fogászati kezelésen vegyünk részt:
1. Ásványianyag-elvonás
Közkeletű tévhit, hogy azért romlanak el a kismamák fogai, mert a terhesség során a baba felveszi az ásványi anyagokat, és azok így „elfogynak” a kismama fogaiból. Bár valóban von el anyagokat a fejlődő szervezet, ezek könnyen pótolhatók, és nagymértékben csak a nyál ásványianyag-tartalma csökken, ami a fogak utánpótlásának legfőbb forrása. Helyes étrenddel és egy-két egyszerű kezeléssel ez a folyamat megakadályozható. Ha egy fogorvos időben észleli ezt az ásványianyag-fogyást, hatékonyan pótolni tudja a fogakból kivont anyagokat.
Megoldás lehet a Tooth Mousse nevű készítmény, egy ásványi anyagokkal dúsított tejprotein, amely rátapad a fog felszínére, és folyamatosan pótolja az ásványi anyagokat. De védhetjük a fogainkat egy speciális, a fog felszínére tapadó gyógyszeres keverékkel, az ún. barázdazárással, amely észrevétlenül védi a fog felszínét.
2. Az anya ínyének egészsége kihat a magzat egészségére
Különleges összefüggés van az anya fogínye és a magzat egészsége között. Azoknál, akik hajlamosak az ún. krónikus parodontitiszre (ínygyulladás), ismertebb nevén fogágybetegségre, megfigyelhető, hogy a betegséget okozó baktériumok növelik a vetélés kockázatát. Azoknak, akik tudják magukról, hogy hajlamosak erre a betegségre vagy a fogkőképződésre, esetleg a fogínyük nagyon könnyen vérzik, a biztonságuk és az ínyük egészsége érdekében rendszeresen vegyenek részt dentálhigiéniás kezelésen.
A Swiss Prémium Egészségközpont fogorvosai által javasolt kezelések:
• Fogkő-eltávolítás az íny és a fogak épségéért
• Fúrás nélküli fogtömés (barázdazárás)
• Gyógyszeres szuvasodásmegelőzés (konzervatív barázdazárás)
• Parodontális kezelés, ínyerősítés