2020-03-02
Itt a tavasz: vizsgáltassuk meg az anyajegyeinket!
Mielőtt eljön az igazi nyáridő, érdemes feltérképeztetnünk bőrünk állapotát, és megvizsgáltatni az anyajegyeinket. Az Istenhegyi Klinikán a jelenleg elérhető legmodernebb módszert alkalmazzák annak érdekében, hogy a gyanúsnak ítélt bőrképletek változásait a lehető legpontosabban nyomon tudják követni.
Ha megérkezik a tavasz, és ragyogóan süt a nap, mindannyian vágyunk a hosszú tél után a szabadba, és legszívesebben minden percünket kinn, a természetben töltenénk. De mi a helyzet a fényvédelemmel? Egyik nap azt halljuk, hogy a napsugárzás veszélyes, másik nap annak jótékony hatásaira hívják fel a figyelmünket. Hol az igazság? Valahol a kettő között, a lényeg, hogy a napozást sose vigyük túlzásba. Egy rövidtávon tetszetős barna szín hosszútávon súlyos bőrkárosodást okozhat, és ez akár rosszindulatú daganat kialakulásához is vezethet.
Gyógyításra teremtve
A Fotofinder nevű eszköz egy digitális dermatoszkópiás rendszer, ami lehetővé teszi a melanomák és az egyéb rosszindulatú bőrdaganatok legkorábbi stádiumban való felismerését, amikor ezek a daganatok még meggyógyíthatók.
Hogyan működik a rendszer?
• A Fotofinder a teljes testfelület ellenőrzésére alkalmas eszköz: a legelső vizsgálaton az egész testet lefotózzák az akár 72 megapixeles felbontást is lehetővé tevő ATBM kamerarendszerrel. Az adatokat digitális formában rögzítik, majd szoftveres úton elemzik.
• Ezt egy kézi dermatoszkópos eszközzel való vizsgálat követi, amelyet egy szintén nagy felbontású, Full HD-s kamerával végeznek el. Így a rosszindulatúság szempontjából gyanús anyajegyeket és más bőrképleteket külön-külön is meg lehet vizsgálni: az anyajegyek elemzése során „rosszindulatúsági pontszámokkal” látják el az egyes anyajegyeket.
• A nagy felbontású bőrmikroszkópos felvételeket eltárolják, így ezeket könnyen össze tudják hasonlítani a későbbi kontrollvizsgálatokon készítettekkel. Az anyajegyek méret-, alak- és színbeli változásai így egyszerűen és nagyon pontosan nyomon követhetővé válnak, a gyanús elváltozások felismerését követően pedig késlekedés nélkül sor kerülhet az anyajegyek rosszindulatúságát igazoló vagy kizáró szövettani vizsgálatra.
Az évtizedes gyakorlattal rendelkező bőrgyógyász szakorvosok a legtöbb esetben szabad szemmel is felismerik a daganatgyanús elváltozásokat, a Fotofinder szoftverének mintázatfelismerő algoritmusa azonban minimálisra csökkenti annak az esélyét, hogy egy-egy szakorvosi vizsgálat során azonosítatlanul maradjon egy korai stádiumú és sebészeti úton még tökéletesen eltávolítható daganat.
Minden változás észrevehető
A teljes testről két különböző időpontban készített felvételek ugyancsak összehasonlíthatók: erre azoknál lehet szükség, akiknek a családi halmozódást mutató, örökletes diszpláziás anyajegyszindrómája vagy 20-30-nál több anyajegye van. Ezekben az esetekben nemcsak az első alkalommal, hanem a későbbi kontrollvizsgálatokon is elvégzik a teljes test vizsgálatát. (Az örökletesség igazolására molekuláris diagnosztikai vizsgálatok is végezhetők.)
A Fotofinder szoftverének komplex algoritmusával minden újonnan megjelent anyajegy azonnal észrevehető, emellett a már korábban is jelenlévőkben végbemenő legapróbb változások is azonosíthatók. Ezzel a rendszerrel nemcsak a melanomák, hanem a hámeredetű bőrdaganatok, sőt ezek rákmegelőző állapotai is felismerhetők.
A teljesen fájdalommentes bőrvizsgálat ideje – az anyajegyek számától függően – átlagosan 20-30 percet vesz igénybe. Ebben már az előzetes konzultáció ideje is benne van, amelynek során áttekintik a korábbi leleteinket, valamint feltérképezik az esztétikai és egyéb bőrproblémák lehetséges okait.
Tanácsok a napozáshoz
Ha napra megyünk, fogadjunk meg pár tanácsot, hogy élvezetes legyen a kikapcsolódás és közben ne veszélyeztessük egészségünket sem.
• Ne féljünk attól, hogy nem leszünk barnák, nyugodtan húzódjunk árnyékba, kerüljük a direkt UV sugárzást,
• használjunk megfelelő fényvédő krémeket,
• a fényvédő krém védjen UV-A és -B sugarak ellen is,
• 2-3 óránként kenjük be újra a testünket,
• figyeljünk a folyadék utánpótlására,
• gondoskodjuk fizikai fényvédelemről is (ruha, sapka, napszemüveg),
• a bőrgyógyászok által a 30+ faktorszámú napvédők ajánlottak,
• lehetőleg 11 és 15 óra között ne menjünk napra.