Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2020-03-24

Tippek tavaszi fáradtság ellen

Tippek tavaszi fáradtság ellen

Bár beköszöntött a tavasz, sokunk nem érti, miért vagyunk a napsütésben olyan lehangoltak és energiaszegények, amikor kicsattanóan jókedvűnek kéne lennünk. Az évszakváltást kísérő enervált állapot, az alvászavar, az enyhe depresszió, vagyis a tavaszi fáradtság tünetei természetes módszerekkel jól kezelhetők.
 
Mozogjunk rendszeresen! 

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy már napi 30 perc séta is rendkívül jó hatással van az egészségünkre és a kedélyünkre, már ennyi idő is elég, hogy javuljon a szervezetünk oxigén- és vérellátása, felfrissüljenek a gondolataink, jobb kedvűvé váljunk. Ráadásul a séta nem túl költségigényes program, elég csak felmennünk például itt, a kerületben a Normafához, hogy fantasztikus panoráma táruljon a szemünk elé, és jó levegőt szívjunk a tüdőnkbe. Nem véletlenül mondják, hogy a tavasz a legszebb évszak, ilyenkor kirándulásunk közben gyönyörködhetünk az újjáéledő természetben, a fák-bokrok rügyeiben, a nyíló virágokban.

A koronavírus kapcsán szükséges óvintézkedések miatt azonban legyünk körültekintőbbek, úgy mehetünk sétálni vagy futni, ha 2 méteres távolságot tartunk a többi embertől!
 
Táplálkozzunk tudatosan!

A tavaszi fáradtság megelőzése érdekében töltsük fel tudatosan a vitaminraktárainkat. Ilyenkor nem az üvegházban nevelt primőrök jelentik a megoldást, hanem a piacon kapható, télen is friss idényzöldségek. Elsősorban a C- és D-vitamin bevitelére kell figyelnünk.

A C-vitamin többek között hozzájárul az érfalak és az íny épségéhez, segíti az izmok működését, valamint antioxidánsként véd a káros szabadgyökök ellen. A D-vitaminnak pedig a csontozat felépítésében, a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozásában van fontos szerepe. Az előbbit savanyú káposztával, céklával, az utóbbit tejtermékek, például probiotikus joghurtok, illetve tőkehalmáj fogyasztásával pótolhatjuk.
 
Pótoljuk a hiányzó vitaminokat!

Tél végén, tavasz elején az is elképzelhető, hogy többféle vitaminból, nyomelemből hiány lépett fel a szervezetünkben. Ilyenkor jó szolgálatot tehet a Naturpont bioboltban megvásárolható GAL Multivitamin. A termékben található hatóanyagok mindegyike természetes eredetű, jelentős részüket organikus termesztésből származó (bio)gyógy- és fűszernövényekből vonták ki.
 
Igyunk gyógyteákat!

Enyhe depresszió esetén érdemes nyugtató, stresszoldó, hangulatjavító gyógyteákat inni, amelyek hatását az évszázadok alatt felhalmozott tapasztalat is igazolja. Az ellazuláshoz bevált a citromfű-, a levendula- és a kamillatea, a hangulatzavarok kezelésére pedig az orbáncfű.
 
Élénkítsük fel a nyirokkeringést! 

A skandináv országokban úgy tartják, a szaunázás kis mértékben orvosság, nagymértékben gyógyszer. Ha egészséges a szervezet, a szauna erősíti az immunrendszert, felpezsdíti a vérkeringést. Aki nem bírja a forróságot, próbálja ki az infraszaunát. Míg a finn szaunában a verejték 97 százaléka víz, az infraszaunában távozó izzadság 20 százalékát a szervezetben felgyülemlett koleszterin, tejsav, zsírfelesleg és különféle nehézfémek teszik ki.

Szintén fokozza a nyirokkeringést, ha átdörzsöljük a testünket luffaszivaccsal, vagy ha egy kevés édeskömény-, boróka-, gyömbér-, illetve rozmaringolajat jojoba-bázisolajba cseppentünk, és azzal masszírozzuk át a bőrünket minden fürdés után. 
 
Koncentráljunk illóolajokkal! 
 
Ha muszáj dolgoznunk vagy tanulnunk, de a figyelmünk folyton elkalandozik és nem tudunk koncentrálni, igyunk egy nagy pohár vizet, szellőztessünk ki, majd hívjuk segítségül az illóolajokat! A citrom, a borsmenta és az eukaliptusz olaját párologtatva azonnal felfrissülünk, a levendula illata pedig helyreállítja lelkünkben az egyensúlyt.
 
Ne feledkezzünk meg a vízről!

A víz nagyon fontos a szervezetünk számára, hidratál és segíti a megfelelő véráramlást, ami a vérnyomásunkra is jótékony hatással van. Az ébredés utáni citromos víz beindítja az emésztésünket, segít kiüríteni testünkből az éjszaka felhalmozódott salakanyagot. Sokszor a szomjúságot is hajlamosak vagyunk összekeverni az éhséggel, a súlyunknak is jót tesz, ha az étkezések előtt mindig megiszunk egy nagy pohár vizet. 

A víz külsőleg is élénkít, érdemes reggelenként a fürdést hideg-meleg váltott zuhannyal befejezni, növeli a vitalitásunkat és a bőrünket is szépíti.
 
Szánjunk időt a regenerációra! 
 
Nem szégyen a pihenés, nem kell mindig nyüzsögnünk. Fogadjuk el azt is, ha fáradtak, kimerültek leszünk a nap végére, és ne az alvásmennyiségünkön spóroljunk, ha sok teendőnk van. A megfelelő időbeosztás és a feladatok delegálása akár a munkahelyen, akár saját családunkban már fél siker annak érdekében, hogy jusson elég időnk a pihenésre és kikapcsolódásra is.

Ajánló
Ajánló
Milyen fogkrémet válasszunk?

Milyen fogkrémet válasszunk?

Ha nemcsak a csomagolás tetszetőssége számít a döntésnél, hanem olyan fogkrémet szeretnénk...

Mit kell tudni a szülészeti ultrahangvizsgálatokról?

Mit kell tudni a szülészeti ultrahangvizsgálatokról?

A szülészeti-nőgyógyászati ultrahangvizsgálat napjainkban az egyik leggyakrabban használt...

Újratervezés nyugdíjasoknak - lépések egy tudatos és tervezett élet felé

Újratervezés nyugdíjasoknak - lépések egy tudatos és tervezett élet felé

Ahogy az életben folyamatosan új életszakaszokba lépünk, előfordulhat, hogy bizonytalanságot...