2017-05-11
Friss ebéd az irodában – avagy a szendvics alternatívái
Kiszárad, elázik, összeesik - sokan hasonló indokok miatt nem szeretnek ebédet vinni magukkal otthonról, pedig néhány apró szabály betartásával tökéletesen friss fogást lehet a tányérra varázsolni.
Csomagolás a lelke
Rengeteg kellemetlenséget úszhatunk meg, ha megfelelő csomagolásban visszük magunkkal az ennivalót. A kiszuperált fagyisdobozok helyett például szerezzünk be néhány különböző méretű, mikrosütőben is használható, cseppmentesen záródó, műanyag tárolóedényt. Ezekben szállítani és tárolni is biztonsággal tudunk, hiszen speciális összetételüknél fogva nem oldódik ki belőlük semmilyen toxikus anyag a melegítés hatására. 1-4 decis befőttesüvegből is legyen otthon pár – a nagyobbak levesnek, főzeléknek, madártejnek kitűnők, a kisebbekben pedig könnyedén magunkkal vihetjük a salátaöntetet, tejfölt, majonézt.
Saláta 1x1
A nyárhoz közeledve egyre jobban kívánjuk majd a friss salátát, de ha reggel elkészítjük, ebédig könnyen összeesik, ami nem túl ínycsiklandó látvány. A problémát átgondolt rétegezéssel lehet megelőzni! Célszerű ismét egy magasabb edényt vagy üveget segítségül hívni – alulra tegyük a keményebb zöldségeket (pl. uborka, retek, répa), rá a puhábbakat (paradicsom, avokádó), mert így a lefelé áramló lé nem áztat majd szét semmit. Következzen a fehérjeréteg (sült, párolt hal, hús, tofu, sajt), aztán a magvak, gabonafélék, ha szeretnénk bele (bulgur, kuszkusz, quinoa, rizs), végül a friss zöld levelek, amelyeket ne tömörítsünk, hagyjunk nekik elég helyet! Ez a keverék szépen eláll pár órát, a dresszinget, sót csak fogyasztás előtt tegyük rá, alaposan rázzuk össze az üveg tartalmát, és kész is!
Szárazság helyett
A tésztaételek közös jellemzője, hogy a tészta, nokedli néhány óra alatt képes a mártás összes nedvességtartalmát felszippantani, így szaftos fogás helyett száraz ebéd vár ránk. A megoldás itt is a külön csomagolás – a főtt tésztára öntsünk bőven olívaolajat, hogy ne tapadjon össze, de a mártást (vagy pörköltféléket) csak melegítés előtt tegyük rá, és keverjük össze alaposan! A raguk egyébként önmagukban is hajlamosak besűrűsödni a bennük lévő tejszíntől, vajtól és a hús kollagén tartalmától, így célszerű egy kis vízzel hígítani.
A tökéletes hús
Az is gyakori, hogy az otthon még tökéletes sült hús melegítés után cipőtalp keménységűvé válik. Ezt elkerülendő, az irodába szánt ebédnekvalót érdemes nem szeletekben, hanem inkább egészben elkészíteni, és később felvágni, a nagyobb darabok ugyanis kevésbé száradnak ki. És mindenképp vessük be a profi séfek egyik egyszerű, de nagyszerű trükkjét! Az egész csirkemellet (vagy sertésszűzet, kacsamellet, karajt stb.) forró serpenyőben pirítsuk körbe pár perc alatt, majd azonnal toljuk 180 fokra előmelegített sütőbe hústól függően további 12-20 percre. Ha kész, vegyük ki, és pihentessük egy alufóliával szorosan letakarva, így extraporhanyós, szaftos húst kapunk, amit még a többszöri melegítéssel sem lehet kiszárítani.
Amivel inkább ne próbálkozzunk!
- Nem érdemes tükörtojással, rizottóval vagy más hasonló, tökéletes időzítést igénylő étellel kísérletezni, mert csalódni fogunk. Keressünk inkább alternatívát: a keménytojás például jól bírja a melegítést.
- Az olyan gyorsan romló alapanyagokat is jobb meghagyni otthonra, mint a tenger gyümölcsei – sosem lehet tudni, hogy egy kolléga nem pakolja-e ki véletlenül a hűtőből napközben az ebédünket, ami más esetben nem probléma, de néhány ételnél, pláne nyáron nagy galibát okozhat.
- Frissensültek és bundás ételek esetén sajnos akárhogy trükközünk, újramelegítés után már soha nem lesz ropogós a panír – ezeket inkább hagyjuk meg hétvégére, vagy szerezzük be a környékbeli éttermekből.
Hol ehetünk „ebédmenüt” a Hegyvidéken: