2018-01-16
2018 várható ételtrendjei
Minden évben új, divatos ételek sorjáznak: mostanra a szuperpor, a csillámos kávé, a hagymalekvár, a puffasztott nasik és az „együk meg a növény minden részét“ mozgalom lett a trendi. Nézzük meg, mire számíthatunk idén!
Sztárösszetevő 2018-ban: a zöldség
A mai fogyasztó szeretné tudni, hogy honnan jött az asztalára került élelmiszer. A mai vásárlók azt vallják, ami tudatosabb, az nem csak finom, de jobban is esik. Egy német kutatás szerint, melyben 49 gasztrobloggert kérdeztek meg legnépszerűbb posztjaikról, 2018-ban a zöldségek lesznek a nyerők. Azt, hogy hamarosan nálunk is, mint Finnországban a McVegan, azaz a vegán burger lesz-e gyorsétteremben a menő, nem tudhatjuk, egy azonban biztos, hogy a zöldségekből, csicseriborsóból és brokkoliból vagy karfiolból készült fasírtok idén népszerűbbek lesznek a hagyományos hamburgerhúsnál.
Kevesebb hozzávaló, tartalmasabb étel
Jamie Oliver, mint mindig, diktálja a recepttrendeket. Nemrég kiadott könyvében (5 Ingredients) a receptek csupán 5 összetevőből állnak, egyszerűen elkészíthetők és még finomak is. Ez a trend egyre felkapottabb a főzős videókban is, hiszen minimális összetevő mennyiségből gyorsan készíthetők meglepően ízletes és egészséges menük. Amellett kicsit talán bele is fáradtunk vásárlás közben az összetevőlista tüzetes átolvasásába. Lassan visszatérünk az otthoni főzéshez, és az olyan alapanyagok használatához, amelyek a természetben is megtalálhatók. Nem beszélve arról, hogy ezzel nem csak a tartósítószerektől, de a lépten-nyomon minden félkész és készételbe rejtett cukortól is megóvhatjuk magunkat.
Fehérje? De honnan?
Egyre elterjedtebb az a felismerés is, hogy nem csupán a hús lehet kitűnő fehérjeforrás. Sőt, a húsipar magában hordozza, hogy gyakran felesleges szenvedést okoznak az állatoknak és a környezetet is szennyezik. Egyes ételkutatók szerint épp emiatt a jövő trendje a rovarokból készült fehérjedús liszt lesz. De nem kell ilyen messzire mennünk azért. A lupin- és amarántlisztből, illetve a lencséből készült fehérjedús tészták, vagy a borsóból készült fehérjepor is egyre népszerűbbek. A csicseriborsó a a magas fehérje- és rosttartalma miatt sokak szerint a 2018-as év sztárja lesz.
Diéta helyett funkcionális étrend
A szakértők a funkcionális ételek, étrendkiegészítők elterjedésére számítanak az európai piacon. Legyünk ételallergiásak, sportolók vagy kismamák, egyre több lehetőségünk lesz az igényeinknek megfelelő ételt és táplálékkiegészítőket megtalálni a boltokban, amelyek egészséget és fittséget ígérnek a számunkra. De vigyázat! A funkcionális étrend veszélye az egyoldalú és emiatt egészségtelen táplálkozás. Amiatt, hogy naphosszat gluténmentes kenyeret rágcsálunk, még nem leszünk egészségesebbek, valamint ugyanúgy hiányozhat az étrendünkből számos vitamint és ásványi anyagot tartalmazó friss élelmiszer is. Ha pedig csak izomnövelés céljából tömjük magunkba a fehérjét, szintén túlterhelhetjük a veséket, és számos vitamin ebben az esetben is elmaradhat az étrendünkből. Így a funkcionális étrendet is érdemes változatosan összeállítani.
Édesen keserű
A már korábban elkezdődött a furcsa ételpárosítás őrület, szülte uborkalimonádé vagy az írországi gyökerekkel rendelkező hagymalekvárhoz hasonló ételek továbbra is népszerűek, ám úgy tűnik . az év sztárja az avokádó lesz. Avokádóból készült csokikrém, spenótos chutney, mézes-fahéjas fodros kelkáposzta chips... ezekről biztos, hogy idén egyre többet hallhatunk majd.
Minden jó, ha csillog és színes
Az ehető csillámpor idén átvarázsolja a már unalmas recepteket is. Csillogó capuccino, sütemény, sőt a szivárvány színeiben pompázó csillámos szószok őrjítik meg már most az internet népét. A színes unikornisok már nem csak szalvétákon és muffinpapírokon tündökölnek, de magában a süteményekben, sőt a sós ételekben is.
Nem hiszi? Járjon utána, és keressen rá a közösségi portálokon a #glitterfood kifejezésre.
Konyhai hulladék? Idén kevesebb lesz!
Az „együk meg a zöldségek minden részét“ mozgalom a londoni WastED étteremmel kezdődött, ahol a meghámozott répa héjából vagy a paprika csonkjából leves, chips vagy akár répatorta is készül. Szárító készülékek segítségével akár zöldségleves alappor is készíthető a maradékokból. Míg ha brokkoli vagy karfiol alapú pizzákat fogyasztunk, felhasználhatjuk a brokkoli és a karfiol szárát is. Számos ínycsiklandozó receptet találhatunk az interneten. Meglepően finomak és táplálóak a „zöldséghulladékokból“ készült ételek.
Smoothie a későn kelőknek
Ha nincs időnk reggelente vagy az edzés előtt friss gyümölcsöket és zöldségeket összeturmixolni, válasszuk a szuperporokat. Ezekhez nem kell más, csupán egy kis növényi tej vagy kókuszvíz. A porokban szárított és porított zöldségek és gyümölcsök találhatók, és egyéb, vitaminokban gazdag zöldek, mint a spirulina alga vagy a spenót. A szuperporból készült smoothiekhoz még turmixgép sem kell, az ízesítésükre azonban figyeljünk oda, mert a szuperporból készült italok íze elég intenzív lehet. Így érdemes őket banánnal, mézzel, datolyával vagy görög joghurttal ízesíteni.
Puffasztott kukorica
A puffasztott nasik idén is tovább hódítanak. A lencséből, csicseriborsóból készült chipsek, a puffasztott rizsszelet mellett pedig a puffasztott quinoából, amarántból és kölesből készült golyók is egyre népszerűbbek. Ha pedig szeretnénk egy kis gyermekkori nosztalgiát, akkor ropogtassunk puffasztott kukoricát!