2022-05-05
Egy lenyűgöző példakép – díszpolgárunk Taróczy Balázs
Minden idők legsikeresebb magyar teniszjátékosa, a Wimbledonban, a Roland Garroson, Ausztráliában és az USA-ban is nagyszerűen szereplő, tornagyőzelmek tucatjait megszerző Taróczy Balázs közel fél évszázada itt él közvetlen szomszédságunkban, a XII. kerületben. Sikereivel, sportszerűségével, kitartásával több nemzedéknyi fiatalnak mutatott példát. A hegyvidéki lokálpatrióta élete egyik legjobb döntésének tartja, hogy 24 éves korában ideköltözött a magyar főváros egyik legszebb részére.
1978-ban egy magas, dinamikus mozgású fiatalember járta be kerületünk utcáit. Igen fontos dologra készült: szerette volna megvenni élete első otthonát. Bár akkor még csak lakást keresett magának, annál jóval többre, egy nagyszerű közösségre talált, amelynek a mai napig a része.
Ma már hihetetlennek tűnik, de ötven éve viszonylag kevesen ismerték Taróczy Balázs arcát, ám ez gyorsan megváltozott, mert a hetvenes évek közepétől kezdve a lenyűgöző győzelemsorozatát követően felkerült a legnagyobb világlapok címlapjára, és mind gyakrabban találkozhattunk vele a Magyar Televízióban.
Taróczy Balázs 2014-ben lett a Hegyvidék Díszpolgára. A díj átvételekor elmesélte, miért érzi annyira otthonosan magát a kerületünkben. Akik követték a sokszoros bajnok pályafutását, nem lepődtek meg azon, hogy tiszteletteljes hangon méltatta mindazokat a magyar edzőket és sportszakembereket – példaképeit és barátait –, akik lehetővé tették és elősegítették a magyar teniszsport történetének talán legragyogóbb pályafutását.
A félelmetes egykezes fonákjai miatt világszerte ismert sportoló 1954. május 9-én született Budapesten. Sportpályafutása a Feneketlen-tó partján kezdődött. Míg a negyvenes és ötvenes években a teniszező Asbóth József és Körmöczy Zsuzsa szép eredményeket ért el, a magyarok hosszú évtizedekre háttérbe szorultak a nemzetközi versenyeken. Mivel a tenisz 1945 előtt az előkelők és a gazdagok sportágának számított, a második világháborút követően csökkent a népszerűsége.
A hatvanas években azonban az ország sportvezetősége nagy hangsúlyt fektetett a tömegsport megerősítésére. Minden korábbinál több gyermek és fiatal próbálhatta ki a neki leginkább tetsző sportágakat. Taróczy Balázs visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy ekkoriban a BLKE Sportegyesületben több nagyszerű szakember is dolgozott. Első mesterei közé tartozott a tenisz történelmének kiváló ismerője, Szőke Pál, aki életcéljának tekintette, hogy minél több gyermeknek megmutassa, milyen csodálatos ez a sportág. Ráadásul e kis közösségben arról is gondoskodtak, hogy az iskolások ne csak nyáron, hanem télen is aktívan mozoghassanak.
A hatvanas és a hetvenes években Taróczy Balázs nemcsak korcsolyázott, de jégkorongozott is. Egy remek közösségben találta magát, és az edzői megszerettették vele a rendszeres testedzést, a mozgást, a sportot. Még ma is hálásan tekint vissza Bíró Jánosra, Komáromi Ferencre és Zentai Ferencre, akik meglátták benne a tehetséget, és a kamasz fiú hamarosan már a Vasasban játszott.
Ez volt az oka annak, hogy Franciaországban csak titokban edzhetett a világhírű Ádám András testvérével, Stolpa József teniszedzővel. A sok edzés és versenyzés meghozta az eredményét. Tíz éven keresztül Taróczy Balázs neve ott szerepelt az ötvenes egyéni tenisz-világranglistán. Összesen 26 páros és 16 egyéni tornát nyert meg.
Az immár nyugdíjas bajnok ma is ugyanúgy imádja a Hegyvidéket, mint amikor ideköltözött. Ebben szerepet játszik az is, hogy a kerületünkben ismerte meg feleségét, Köves Nóra teniszbajnokot.
Akik ismerik, jól tudják, hogy Taróczy Balázsnak ma is kiváló az erőnléte. Rendszeresen mozog, szeret futni, úszni és kirándulni. A sport szeretetére nevelte a gyermekeit is: a fia focizott és kosárlabdázott, a lányai röplabdáznak és kosárlabdáznak, és természetesen az egész család otthonosan mozog a teniszpályákon. Életműve elismeréseként 1994-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével, 2014-ben a Magyar Érdemrend középkeresztjével tüntették ki. Abban az esztendőben került be kerületünk díszpolgárai közé is.