2017-12-01
Együtt nyugszanak nemzetünk nagyjai – a Farkasréti temető 1. rész
Kerületünkben található a főváros, de talán az egész ország egyik legszebb és leghíresebb temetkezési helye. Az elmúlt száz év során Farkasrét valódi nemzeti kegyhely lett. A magyar történelem, kultúra, művészetek kiemelkedő alakjai találtak itt végső nyugvóhelyre. Érdemes körbesétálni a gyönyörű síremlékek, a méltóságteljes fák között. Kétrészes cikkünk első részében megismerhetjük a temetkezési hagyományokat és a Farkasréti temető érdekes múltját.
A kereszténység európai megjelenését követő első évszázadban ezek a járatrendszerek a mélyben fontos szerepet játszottak az új vallás hívei számára, mindenekelőtt az üldöztetések időszakában. A keletről érkező lovas népek kő- vagy földhalmok alá temették el vezetőiket. Ilyen kurgánok vagy kunhalmok sokfele találhatóak a magyar Alföldtől kezdve egészen a végtelen ukrán síkságig.
A középkori városok magas falain belül sosem volt túl sok szabad, beépíthető hely. A városi temetőket ezért gyakran a falakon kívül alakították ki, illetve századokon át az volt a hagyomány, hogy a legelőkelőbb családok tagjait a templomok és a katedrálisok alatt kialakított kriptákban helyezték örök nyugalomra.
Az újkor hajnalán egyre jobban fejlődött és növekedett Buda. A lakosság lélekszámának gyarapodásával még ezek a hagyományos temetők is megteltek. A 18. századra teret nyertek a tudományok, és az emberek egyre többet tudtak a betegségről és a higiénia fontosságáról. Nyilvánvalóvá vált, hogy a városok belsejében található zsúfolt temetkezési helyek komoly egészségügyi veszélyt jelenthetnek. Előfordult, hogy nem tudtak elég mély sírgödröt ásni, mivel a szerszámok újra és újra régi csontokat, koponyákat fordítottak ki a földből. A város vezetői kénytelenek voltak belátni, hogy változtatni kell a régi szokásokon.
A 19. század végére Budapest minden korábbinál gyorsabban, dinamikusabban fejlődött. A lakosság lélekszámának növekedésével elengedhetetlenné vált egy új, nagy alapterületű temetkezési hely kijelölése. A magyar főváros tanácsurai úgy döntöttek, hogy erre a Farkasrét lesz a legmegfelelőbb, ahol nagyjából százezer négyszögölnyi területen lehetett kialakítani sírhelyeket.
A Farkasréti temetőt pontosan ennek a szellemében alakították ki. A Széchenyi-hegy délkeleti, lankás lejtője kiválóan alkalmas volt az új feladatkörére. A terület kellő magasságban fekszik ahhoz, hogy ne fenyegesse az áradás vagy a belvíz. A majdani XII. kerületben így alakulhatott ki egy rendkívül sűrűn beépített városrész, ahol egyetlen ember sem élt. A hivatalos feljegyzések szerint Farkasrétnek nincsenek bejelentett lakosai.
A főváros döntése nem aratott egyértelmű tetszést. Voltak olyan hangok, amelyek szerint elpocsékolták a remek fekvésű hegyoldalt, hiszen ott üdülőhelyet vagy előkelő villák sorát is ki lehetett volna alakítani.
A terület, akárcsak a Hegyvidék számos más része, 1847-ben nyerte el ma is használatos magyar nevét. Korábban itt szőlőskertek sora húzódott, és sok német származású gazda élt a vidéken. Döbrentei Gábor híres Dűlőkeresztelőjén jelentette be, hogy a festői fekvésű tájegység az addigi német Wolfswiesen helyett a Farkasrét nevet kapta. Ötven évnek sem kellett eltelnie ahhoz, hogy létrejöjjön a Farkasréti temető, ahová 1894 óta lehet végső nyugalomra helyezni az elhunytakat. Egy évvel később pedig már a szomszédos izraelita temető is megnyitotta kapuit. A két létesítmény mára már gyakorlatilag összeolvadt.
A budapestiek néhány évtized alatt barátkoztak meg az új sírkerttel. Ebben fontos szerepet játszott, hogy a főváros villamos vonalat épített ki a temető bejáratához. Míg kezdetben csupán a budai kerületek elhunytjait hozták ide, később egyre több család döntött úgy, hogy a festői és a maga komor módján romantikus környezetben temetik el halottaikat. 1914 után többször is kibővítették. Az elhunytak jelenleg több mint 115.000 négyszögölnyi területen nyugszanak. 1938-ban tették le a Farkasréti Mindenszentek Plébániatemplom alapkövét.