2020-03-12
A magyar táj őrizője – Kovács Gergelyné, a Hegyvidék díszpolgára
Kovács Gergelyné nevét jól ismerik a kultúra történetével, a néprajzzal, a muzeológiával és az ősi magyar tájak megőrzésével foglalkozó szakemberek. Kerületünk díszpolgára nagyon sokat tett azért, hogy a hazai környezetbarátok csodálatos tájvédelmi környezetben ismerkedhessenek meg a magyar kulturális örökséggel és a sajátos történetű, értékes élővilágú, egyedülálló néphagyományai miatt különleges hazai tájakkal. Rendkívül komoly erőfeszítéseket tett a Hortobágyi Nemzeti Park és a Hollókői Tájvédelmi Körzet létrehozásának érdekében.
A neves történész felsőfokú tanulmányait szülővárosában, a Kossuth Lajos Tudományegyetemen folytatta. Nem csupán magyarból és történelemből szerzett diplomát, de etnográfusnak és muzeológusnak is tanult. A diplomái sikeres megszerzése után a fővárosba, a Hegyvidékre költözött. Több évtizedeken keresztül konferenciákat szervezett és idegenvezetőként dolgozott. Fáradhatatlan, remek munkatársnak bizonyult. Az ehhez a szükséges muníciót már gyermekkorában megkapta. A család lelkésze Jézus Krisztus jó vitézének nevezte, és megmutatta neki, hogy képes lesz a legsúlyosabb munka terhét is könnyedén a vállain hordozni.
Azóta is örömmel dolgozott a különféle, egyre nagyobb felelősséggel járó beosztásaiban. Egyforma otthonossággal mozgott a muzeológia, az idegenforgalom és a természetvédelem területén. 1974-től kultúrtörténészként az Országos Természetvédelmi Hivatalban dolgozott.
A nevéhez fűződik a Hortobágyi Nemzeti Park és a Hollókői Tájvédelmi Körzet kialakítása és felfejlesztése. A Hortobágyi Nemzeti Park volt hazánk első nemzeti parkja, 1999-ben felkerült a világ kulturális és természeti örökségének listájára. A Tisza-tavi madárrezervátum mellett több megye területére is kiterjed.
Itt található Közép-Európa legnagyobb füves pusztája, de a természetbarátok megtekinthetnek errefelé vadlórezervátumot, halastavakat, mocsarakat és persze ezen tájak páratlan élővilágát. Olyan ritkaságokat találhatunk itt, mint a tündérrózsa, a nagyezerjófű, a békatutaj, a deres tarackbúza, a pusztai csenkesz vagy a vízi rucaöröm. Az égen gémek, vércsék, kerecsensólymok és parlagi sasok köröznek, a legelőkön szürke szarvasmarhák és rackák figyelik a turistákat.
A Hollókői Tájvédelmi Körzetet 1977-ben hozták létre. Az itteni kultúrtájat már az ősember is jól ismerte. Erre járva számos múzeumot és tájházat találhatunk útközben. Igazi érdekesség a babamúzeum és a Szövőház. A kiállítások bemutatják az ember és az erdők évezredes kapcsolatát. Láthatjuk, milyen tevékenységet folytatnak az erdőgazdálkodás szakemberei, és egyfajta időutazásra indulva betekinthetünk a régi családi otthonok belsejébe is. A vár körüli tanösvény remek lehetőséget nyújt az aktív kikapcsolódásra, miközben megismerhetjük e terület természeti és kulturális értékeit.
Négyszázötven évvel a mohácsi csata után Kovács Gergelyné közreműködött a Mohácsi Történelmi Emlékhely kiépítésében. 1985-ben a Postamúzeum élére állt.
Húsz éven keresztül fáradozott azért, hogy minél több honfitársunk ismerje meg a hazai hírközlés izgalmas történetét. 1991-ben megalapította a Telefónia Múzeumot, négy évvel később pedig Rádió és Televízió Múzeumot.
Az irányítása alatt álló intézmény 2002-ben elnyerte az Év Múzeuma kitüntetést. Közben maradt energiája arra is, hogy magyarul és idegen nyelveken is publikáljon a legrangosabb szakmai folyóiratokba. Az idegenforgalom területén felhalmozott rengeteg tudását útikönyveiben osztotta meg az érdeklődőkkel. 2006-ban vonult nyugdíjba.
Munkásságát számos kitüntetéssel jutalmazták. 1995-ben megkapta a Pro Natura díjat, 2005-ben pedig Szent István ünnepén az Informatikai és Hírközlési Minisztériumban a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszttel tüntették ki.
A közvetlen szomszédságunkban élő mindig barátságos, lenyűgöző lendületű nyugdíjas később is aktív maradt. Önkéntesként közreműködött a Magyar Katolikus Rádió munkájában. Munkásságának emlékeivel könnyen megismerkedhetünk, ha ellátogatunk valamelyik szép magyar tájvédelmi körzetbe vagy megnézzük a Jókai-kertben kialakított természetvédelmi területet.
Erre most tavasszal, amikor ismét kellemes az idő, számos remek lehetőség kívánkozik. Ha végighaladunk e gyönyörű tájakon, gondoljunk arra, hogy mindezekért Kovács Gergelynének, a Hegyvidék díszpolgárának is köszönettel tartozunk.