2017-06-28
Robotok a testünkben – porszemnyi védelmezőink
Napjainkban az egészségügyben alkalmazott technikai eljárások is rohamosan fejlődnek. Nemcsak az orvosok használnak egyre korszerűbb berendezéseket, de hamarosan megtörténhet, hogy a robotokat fejlesztő mérnököknek is nagyobb szerep jut egészségünk megőrzésében. A világ számos részén fejlesztenek ugyanis olyan egészen parányi robotokat, nanobotokat, amelyek a szervezetünk belsejében, például a vérkeringésünkben szállnak szembe a kórokozókkal. Érdemes közelebbről is megismerkedni velük.
Alig néhány évtizeddel ezelőtt még csak a tudományos-fantasztikus könyvekben és filmekben találkozhattunk olyan kisméretű robotokkal, amelyeket bejutattak az emberi szervezetbe. Ez elég sokáig meglehetősen félelmetes lehetőségnek tűnt, sokan mégis csak egy kézlegyintéssel intézték el a témát. A múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben még nem léteztek olyan eljárások, amelyek lehetővé tették volna, hogy például a sebészek ne kívülről, az emberi testet felnyitva hajtsanak végre egy operációt.
Napjainkban a legfejlettebb országok világszerte komoly erőfeszítést tesznek az orvostudomány megújítására. Az elmúlt évtizedek során számos olyan betegség bukkant fel, amelyekkel nem tudnak megbirkózni a kizárólag a hagyományos módszerekre támaszkodó gyógyítók. A fejlődés egyik lehetséges útja forradalmian új területre visz el minket. A legkorszerűbb technikai vívmányokat felhasználó nanotechnológia azt ígéri, hogy a testünkbe juttatott parányi robotokkal számos eddig gyógyíthatatlan betegség is leküzdhető.
Nanotechnológiával a múlt század derekán kezdtek el komolyabban foglalkozni. Az elnevezés Richard Phillips Feynmanra, amerikai elméleti fizikusra vezethető vissza. Nanobotoknak a legkisebb, vagyis 100 nanométernél kisebb robotokat hívják. Feynman 1965-ben megkapta a fizikai Nobel-díjat. Úgy vélte, a szívsebészetben lehetne felhasználni azokat az apró szerkezeteket, amelyek a vérben úszva jutnának be a szívünkbe, hogy ott elvégezzék az amúgy rendkívül kockázatos beavatkozásokat.
Ez a technológia az élet számos területén felhasználható, ám már most is látszik, hogy segítségével mindenekelőtt az egészségügyben várható forradalmi áttörés. Közel száz kisebb részterületen folynak a kutatások. Valószínűsíthető, hogy tíz éven belül sikerül rendkívül komoly eredményeket elérni. A korábbi drága és veszélyes műtétek helyét átveszi a nanorobotok alkalmazása. Még az sem elképzelhetetlen, hogy a sebészeti beavatkozások mellett talán még a rákot is hatékonyabban lehet kezelni vele.
A technológia folyamatosan fejlődik, és – hála a miniatürizációnak – jönnek a parányi nanobotok, hogy meggyógyítsanak minket. Ráadásul ezek alkalmazása nemcsak az akut problémákat orvosolhatja, de segíthet a bajok megelőzésében is. Az elképesztően kisméretű, mesterséges segítőink lehetővé teszik, hogy egészségesebben és tovább éljünk. A nanobotokat arra is fel lehet használni, hogy a lehető leghatékonyabban juttassák célba a különféle gyógyszereket. Így például ki lehetne iktatni a rák elleni küzdelem során alkalmazott kemoterápia káros mellékhatásait, és a nanobotok felgyorsíthatják a sebhelyek beforrását.
Ma már nem álmodozás a biológiai alapú robotok elterjedésére számítani. Lehetséges a működőképes, programozható mikrorobotok gyártása.
Az ilyen egészen parányi szerkezetek hormonokat, enzimeket és vitaminokat állíthatnak elő. Más fajtájuk védekezni segít. Elpusztítják a szervezetünkbe jutó mérgeket vagy kórokozókat.
Javítani lehet az emberi vér hatékonyságán is. Elképzelhető olyan mesterséges vörösvérsejtek kialakítása, amelyek több százszor annyi oxigént tudnak szállítani, mint természetes eredetű társaik.
Azon túl, hogy a nanorobotok alkalmazása egészségesebbé tehet minket, az új technológia hatalmas üzletnek ígérkezik. A legfejlettebb országokban máris versenyfutás kezdődött a leghatékonyabb módszerek kifejlesztésére. Olyan világcégek hoztak létre remekül felszerelt, korszerű fejlesztőrészlegeket, mint a General Electrics, a Hewlett-Packard, a Northrop Grunman, vagy éppen a Siemens. A különféle kormányzatok is hatalmas összegekkel támogatják az olyan high-tech kutatásokat, melyek eredményei nemcsak az egészségügyben, de a legfontosabb technikai fejlesztések során is felhasználhatóak.